Przemeblowanie na rynku pracy. Czy praca zdalna stanie się nowym standardem?
11 września 2020 at 13:52 By WrocLove
Jeszcze do niedawna praca zdalna była uważana za przywilej i luksus. Przez pandemię koronawirusa stała się ona przymusem, a jednocześnie codziennością wielu ludzi pracujących w branżach związanych z informatyką, programowaniem czy HR. Coraz więcej firm przechodzi na nowy standard pracy, zdając sobie sprawę, że sytuacja z wirusem jest niezwykle dynamiczna i nieprzewidywalna.
Popularność pracy zdalnej zaczęła się jednak kilka lat wcześniej, wraz z rozwojem nowych technologii. Również rosnące zasoby finansowe firm pozwoliły na zakup odpowiedniego sprzętu oraz programów sprawujących opiekę nad pracownikami. Jednak konieczność przejścia na pracę zdalną zaskoczyła wszystkich. Jak będzie wyglądał model pracy po pandemii koronawirusa? Czy praca zdalna stanie się codziennością tysięcy pracowników?
Koronawirus a praca zdalna – nowy model obowiązków
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm musiało zrezygnować z pracy biurowej na rzecz pracy zdalnej. Mimo tego, że dla wielu pracowników z pewnością taki model wykonywania obowiązków był marzeniem, szybko okazało się, że nie każdy został na to odpowiednio przygotowany. Wiele osób bardzo szybko chciało wrócić do biura, aby lepiej realizować wszystkie zlecone mu zajęcia.
Podobnie zareagowali pracodawcy – niektóre firmy płynnie przeszły do realizacji swoich celów z domu, a niektóre do tej pory zmagają się z negatywnym rezultatem tych zmian.
Aktualna sytuacja jest spowodowana czynnikiem zewnętrznym – pandemią. Z pewnością większość firm nie zmieniałaby modelu pracy gdyby sytuacja tego nie wymagała. Do tej pory niewiele firm w Polsce oferowało możliwość pracy zdalnej. Patrząc jednak na dynamicznie zmieniającą się sytuację, trudno jednoznacznie stwierdzić jak będzie wyglądał standard pracy za kilka miesięcy.
Gdzie najbardziej popularna jest praca zdalna?
Do tej pory pracę zdalną oferowały firmy HR lub zajmujące się programowaniem czy informatyką. To właśnie one najpłynniej dostosowały się do nowych realiów, w dalszym ciągu sprawnie prowadząc swoją działalność. Na pracę zdalną coraz częściej otwierają się również firmy outsourcingowe oraz działy księgowości w większych placówkach. Podobnie funkcjonują działy kadrowe, których pracownicy bez problemu mogą wykonywać swoje obowiązki z domu.
Coraz sprawniej działają również korporacje, inwestując w sprzęt i oprogramowanie wspierające pracę zespołu w domach. Z racji tego, że trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał model pracy w przyszłości, firmy starają się dostosować do nowych wymagań.
Przyszłość pracy biurowej – co dalej po pandemii?
Mimo tego, że praca zdalna zaskoczyła wiele osób, to znaczna część pracowników dobrze przystosowała się do nowych realiów. Niektórzy jednak marzą o powrocie do biura, gdzie jak się okazuje praca jest znacznie wydajniejsza i efektywna. Aktualnie korporacje przemeblowują systemy pracy tak, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo, a firmie sprawne funkcjonowanie. Możliwe, że część firm po okresie pandemii wróci do poprzedniego trybu pracy. Niektóre zaś mogą zobaczyć szansę na zbudowanie nowego standardu pracy poprzez zdalne kierowanie firmą.
Praca zdalna a edukatorzy osób dorosłych
Do nowej sytuacji na rynku pracy musieli się również dostosować edukatorzy osób dorosłych. Prowadzenie stacjonarnych szkoleń i warsztatów stało się niemożliwe i wszystkie wydarzenia musieli przenieść do przestrzeni internetowej. Nowoczesne technologie umożliwiły im tworzenie szkoleń e-learningowych, webinarów, podcastów czy edukacyjnych materiałów wideo. Skutkowało to zdobyciem przez nich nowych umiejętności i kompetencji – zwłaszcza z zakresu obsługi poszczególnych programów komputerowych oraz ich funkcjonalności.
Trudność pracy edukatorów osób dorosłych opiera się także na przemeblowaniu swojego stylu pracy oraz skupienie się na samoorganizacji. W pracy edukacyjnej muszą postawić nie tylko na efektywne przekazanie swojej wiedzy, ale także zachęcić dorosłych do pozyskiwania nowych umiejętności i kompetencji. Przy tym wszystkim sami zostali zmuszeni do przystosowania się do nowej sytuacji oraz do dynamicznej modyfikacji swoich programów nauczania.
Bez wątpienia jednak zdalna praca edukatorów osób dorosłych przynosi im znacznie więcej możliwości. Prowadzenie zajęć online pozwala na przekazanie większej wiedzy poprzez tworzenie materiałów edukacyjnych. Można przy tym zaoszczędzić czas i pozyskać nowych klientów, którzy wykorzystując możliwość pracy z domu szukają nowych sposobów na pogłębienie swoich umiejętności.