Sklepy

3 najczęściej stosowane triki w galeriach handlowych

21 września 2021 at 17:20 By

triki galerii

Galerie handlowe to miejsca, w których ludzie spędzają najwięcej wolnego czasu. Bardzo często można tam zauważyć młodzież, rodziny z dziećmi czy nawet starsze osoby.

Ktoś mógłby powiedzieć, że to nic dziwnego, bo przecież zakupy trzeba robić w każdym wieku, jednak warto zaznaczyć, że ludzie wybierają się tam głównie po to, aby spotkać się ze znajomymi, zjeść coś lub zwyczajnie pójść na spacer, gdy jest brzydka pogoda.

Dzieje się tak, ponieważ współczesne galerie handlowe dobrze wiedzą jak mają przyciągnąć i zatrzymać potencjalnych klientów. Można wyodrębnić nawet 3 najczęściej stosowane triki, dzięki którym czują się oni w galerii tak komfortowo, że chcą tam ciągle wracać.

Pierwszym z nich jest oświetlenie. Mało kto zwraca na nie uwagę, natomiast we wszystkich galeriach czy nawet supermarketach jest ono bardzo jasne. Dzięki temu tworzy się jakby imitacja ciągłego dnia, a człowiek traci poczucie czasu i myśli, że może spędzić w galerii jeszcze wiele godzin.

Podobnie działa spokojna muzyka lecąca w tle. Mimo, że w takich miejscach zwykle króluje harmider, to muzyka dociera do podświadomości, by uspokoić człowieka oraz sprawić, że zapomni on o świecie zewnętrznym i skupi się na przechadzaniu po sklepach.

Drugą sztuczką, na którą praktycznie nikt nie zwraca uwagi, jest odpowiednie projektowanie wnętrza. Oprócz jasnego światła, dzień imitują również barwy ścian, będące albo w pastelowych odcieniach, albo w wielokolorowych i jaskrawych. Dzięki temu człowiek nie czuje się znudzony, ponieważ do jego mózgu cały czas docierają nowe bodźce dodające mu energii.

Równie ciekawym zabiegiem dekoracyjnym jest umieszczanie wielu roślin w centrach handlowych. Dodają one nie tylko przytulnego charakteru wnętrzu, sprawiając, że można poczuć się jak w domu, ale mogą także w pewien sposób imitować zewnętrzny świat, na przykład miejski park. Klienci przechadzają się wśród roślin i sklepów, mogą usiąść na ławce i podziwiać ten „handlowy krajobraz” niczym przyrodę.

Trzecim i chyba najbardziej powszechnym trikiem na przyciągnięcie ludzi są strefy gastronomiczne. To głównie dzięki nim klienci przychodzą na zakupy, ponieważ wiedzą, że w każdej chwili mogą usiąść i coś zjeść, nie martwiąc się przy tym, czy znajdą coś w lodówce po powrocie do domu. Różnego typu restauracje, kawiarnie, czy bary fast food przyciągają zwłaszcza młodzież, która nie mając gdzie się spotkać, wybiera się do galerii, by coś zjeść i pochodzić po sklepach.

Te trzy triki na ściągnięcie klientów do centrów handlowych są najczęściej spotykanymi, jednak niektóre miejsca, by bardziej się wyróżnić na tle innych, stosują inne ciekawe metody. Są nimi na przykład:

  • Kina, kręgielnie, bawialnie czy inne miejsca rozrywki na najwyższych piętrach, przyciągające rodziny i młodzież.
  • Specjalne strefy (ciszy, dla matki, workoffice), z których ludzie mogą skorzystać, nie mając własnego kąta do odpoczynku czy pracy we własnym domu.
  • Różnego rodzaju eventy organizowane przez galerie, na przykład kameralne koncerty, spotkania ze znanymi osobami lub doradcami prawnymi, modowymi itp.
  • Wyprzedaże. Mimo, że jest to zabieg bardzo prosty i charakterystyczny głównie dla wybranych sklepów, to same galerie również organizują wyprzedaże w każdej strefie, by klient chciał spędzić w nich cały dzień.
  • Otwarte przestrzenie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach pandemii koronawirusa. Dzięki temu ludzie mogą bez problemu się spotkać, zachowując wszystkie wymogi i mimo wszystko spędzić razem czas w budynku, a nie tylko na zewnątrz.

galerie handlowe

Można zatem zauważyć, że centra handlowe to miejsca wyjątkowo nastawione na przyciąganie i zatrzymywanie klientów. Wiele z tych trików jest na pewno zauważalne przez ludzi będących częstymi gośćmi w sklepach, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo wpływa na człowieka oświetlenie galerii handlowych czy sam ich wystrój.

To perswazyjne działanie oczywiście nie ma w żadnym stopniu negatywnie manipulować ludźmi, ponieważ czy klienci są świadomi tych sztuczek czy nie, to mimo wszystko idą oni do galerii i spędzają miło czas, a to jak długo zajmie im pobyt zależy już tylko i wyłącznie od nich samych.