Usługi we Wrocławiu

5 największych zalet fotowoltaiki, czyli dlaczego nie warto zwlekać z instalacją

16 grudnia 2021 at 10:53 By

ogniwa fotowoltaiczne

O tym, że fotowoltaika się opłaca przekonany jest już chyba każdy. Jest to dobra inwestycja, która przynosi korzyści zarówno dla osoby, która ją instaluje, jak i dla całej planety – środowiska i wszystkich ludzi.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowolatika to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Czyli jest to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. W tym celu wykorzystywane są moduły fotowoltaiczne, nazywane także panelami fotowoltaicznymi.

Jest to prosta forma wytwarzania energii elektrycznej, która trafia do inwertera (falownika), gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny, który może zostać wykorzystania do zasilania energią budynku, lub poszczególnych urządzeń. Nadwyżka wyrpodukowanej energii trafia do sieci i może zostać wykorzystana później przez odbiorcę.

Jest to bardzo skuteczny i ekonomiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Można z niego korzystać praktycznie wszędzie. Ilość uzyskanej energii zależy od intensywności promieniowania słonecznego, które jest zmienne w zależności od pory dnia, pory roku, stanu atmosfery i współrzędnych geograficznych.

Oszczędne podejście

Energia wytwarzana przez fotowoltaikę oprócz tego, że jest „czysta”, należy także do tanich sposobów wytwarzania energii. Inwestycja fotowoltaikę jest opłacalna, gdyż obecnie na rynku obserwuje się ciągły wzrost cen energii, użytkownicy instalacji fotowoltaicznych jednak nie odczuwają takich zmian, gdyż są niezależni.

Żywotność paneli fotowoltaicznych szacowana jest na około 25-30 lat, ale okres zwrotu kosztów inwestycji jest zdecydowanie szybszy. Zwłaszcza jeśli instalacja została wykonana przy wykorzystaniu wsparcia finansowego oferowanego przez państwa i instytucje. Po okresie zwrotu kosztów inwestycji energia elektryczna jest dla jej producentów całkowicie darmowa.

Niezależność energetyczna

Sytuacja gospodarcza zarówno w kraju, jak i poza jego granicami pokazuje jak bardzo niestabilna sytuacja panuje na rynku energii. Zagrożone są zarówno jej dostawy, jak i ceny. Montując instalację fotowoltaiczną można zyskać energetyczną niezależność. Jest to bardzo istotne w tych niepewnych czasach.

Instalacja współpracująca z magazynem energii daje pewność, że w sytuacji wystąpienia problemów z dostawami prądu i braku zasilania z sieci urządzenia będą nadal działały i nie zostanie się odłączonym od prądu nawet na najkrótszą chwilę. Jest to warte włożonego wkładu. Instalacja fotowoltaiczna stanowi także zabezpieczenie przed wzrostem cen prądu.

Indywidualne podejście

Fotowoltaika może być montowana niemalże w każdych warunkach. Konieczny jest jedynie niezakłócony dostęp do promieniowania słonecznego. Istnieje możliwość montażu modułów zarówno na płaskich jak i skośnych dachach. Oprócz tego można je przymocować do elewacji budynku lub umieścić na gruncie. Wszystko zależy od indywidualnych warunków.

Wielkość instalacji jest ustalana na podstawie zapotrzebowania na energię, co skutkuje indywidualnym dopasowaniem mocy i wielkości instalacji pod każdego użytkownika. Jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż bez względu na planowane przeznaczenie instalacji możliwe jest przygotowanie optymalnych rozwiązań, które w rzeczywisty sposób wpłyną na generację oszczędności.

Samoobsługa

Lub raczej bezobsługowość. Wraz z chwilą montażu instalacji fotowoltaicznej w odpowiednio dobranym do tego miejscu kończy się tak naprawdę zaangażowanie właściciela w jej pracę. Odporność na działanie czynników atmosferycznych (takich jak mróz, czy nawet grad) i jej bezobsługowość czynią ją wyjątkowo przyjazną i atrakcyjną.

Dzięki montażowi pod odpowiednim kątem nawet w sytuacji gwałtownych opadów śniegu właściciel nie musi jej odśnieżać, gdyż śnieg samoistnie się z niej zsuwa. Jedynie w przypadku montażu instalacji na gruncie konieczne jest dbanie o to, by trawa i inna roślinność była przycięta. Wszystko po to, by nie zasłaniać padających na panele promieni słonecznych.

fotowoltaiczne panele

Zielona energia dla zielonej planety

Fotowoltaika należy do grupy odnawialnych źródeł energii, nazywana jest ona także zieloną energią. System nie wpływa na zanieczyszczenie powietrza, nie emituje zanieczyszczeń, gazów cieplarnianych, ani żadnych innych szkodliwych substancji. Posiadanie instalacji korzystnie wpływa na planetę i podnosi świadomość ekologiczną zarówno jej właścicieli, jak i osób, które mogą ją obserwować.

Inwestycja w fotowoltaikę w Kątach Wrocławskich jest opłacalna, dlatego nie warto z nią zwlekać. Jest to inwestycja w przyszłość i lepszy świat dla siebie i kolejnych pokoleń.