Jak przebiega dobór soczewek kontaktowych?
30 maja 2021 at 19:26 By Redaktor MK
Wady wzroku to uciążliwe dolegliwości, które nieleczone utrudniają codzienne życie. Objawiają się zazwyczaj zaburzeniem widzenia z określonej odległości.
Najczęściej wyróżniającymi się wadami są krótkowzroczność i dalekowzroczność.
Jeszcze do niedawna łatwo można było określić na ulicy kto posiada wadę wzroku, ze względu na widoczne na nosie okulary. Teraz jest to nieco trudniejsze, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na korekcję wady za pomocą soczewek kontaktowych.
Soczewki kontaktowe – wady i zalety
Niektórzy określają soczewki cudem technologii, ponieważ znacznie ułatwiły życie tysiącom ludzi. Te cienkie, zaokrąglone soczewki umieszczane są na powierzchni oka. Są one zwykle przezroczyste, czasem bywają zabarwione, aby ułatwić ich zakładanie i zdejmowanie.
Dla komfortu użytkowników wprowadzono soczewki na różny okres czasu – niektóre z nich należy wymieniać codziennie, inne natomiast po dwóch tygodniach, a nawet po miesiącu.
Można by się zastanawiać dlaczego soczewki wybierane są tak chętnie, jednakże szereg udogodnień jakie oferują, mówi samo za siebie.
- Pełna swoboda ruchów. Nie trzeba się martwić o uszkodzenie okularów lub stłuczenie szybek. Soczewki uwalniają także od ciągłego poprawiania zsuwających się okularów np. przy wykonywaniu gwałtownych ruchów czy podczas schylania się. W soczewkach bez obaw można uprawiać sporty, nawet te wymagające gogli np. snowboard czy nurkowanie.
- Nieograniczone pole widzenia. Ze względu na to, że soczewki nakładane są bezpośrednio na gałkę oczną nie ograniczają pola widzenia. Dodatkowo nie parują podczas zmiany temperatur, co zwykle jest utrudnieniem zimą, dla osób noszących okulary.
- Możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych. W słoneczne dni bez problemu można zdecydować się na założenie okularów przeciwsłonecznych. W przypadku noszenia okularów korekcyjnych konieczne są albo nakładki na szkła lub utrata ostrości na czas noszenia tych przeciwsłonecznych.
Dla niektórych osób minusem może być wkładanie soczewek do oka. Proces ten wydaje się być niekomfortowy i stresujący. Nie jest to jednak barierą w noszeniu soczewek. Podczas wizyty okulista wskazuje jak nałożyć je w sposób nieuciążliwy i prawidłowy. Do wad soczewek zaliczana jest także ich pielęgnacja, ponieważ musi być ona starannie i regularnie wykonywana.
Noszenie soczewek zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji oczu i zapalenia spojówek. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny może powodować, że do oka przedostaną się różnego rodzaju bakterie.
Do soczewek dołączone są pojemniczki z płynem pielęgnacyjnym, w których należy je przechowywać. Natomiast przed nałożeniem ich na oczy należy bardzo dokładnie umyć ręce, żeby nie przenieść na powierzchnie soczewek brudu i bakterii.
Dobór soczewek kontaktowych
Recepta na okulary nie okaże się zbyt pomocna przy wyborze soczewek, ponieważ mimo wielu podobnych oznaczeń brakuje na niej kilku istotnych parametrów. Przed zakupem soczewek należy udać się do okulisty, który przepiszę receptę, na której znajdą się takie wartości jak: promień krzywizny soczewki, parametr wielkości soczewki i przede wszystkim moc soczewki, która nie jest taka sama w przypadku okularów.
Dobór soczewek kontaktowych przypomina proces doboru okularów. Na początku przeprowadzane jest badanie wzroku i dobór soczewek – trwa to nieco dłużej niż standardowe badanie wzroku, później następuje dopasowanie soczewek – czyli lekarz podejmuje decyzje o parametrach uwzględniając wadę i wielkość oczu.
Po tym odbywa się wypróbowanie soczewek – lekarz nakłada je na oczy pacjenta i sprawdza w lampie szczelinowej czy układają się w prawidłowy sposób. Później, na podstawie wywiadu, dokonywany jest wybór soczewek kontaktowych. Wizyta zakończona jest lekcją zakładania soczewek i przekazaniem najważniejszych informacji na temat pielęgnacji.