Zdrowie Wrocławianina

Ozon w medycynie – jak wygląda leczenie ozonem?

25 kwietnia 2022 at 22:17 By

Leczenie ozonem od lat staje się coraz bardziej popularne w wielu dziedzinach szeroko pojętej medycyny. Ozonoterapię przeprowadza się w gabinetach nie tylko lekarskich, lecz także kosmetycznych. Do zabiegów zawierających ozon, przekonuje się z roku na rok coraz większa liczba pacjentów. Spowodowane jest to wieloma pozytywnymi właściwościami, przejawianymi właśnie przez tę cząsteczkę chemiczną. Jak ozon działa na tkanki ciała i komu jest dedykowany ten rodzaj terapii?

Czym jest ozon i jak działa na tkanki?

Ozon to odmiana tlenu, składająca się z trzech jego cząsteczek. Występuje w stratosferze, gdzie stanowi naturalną barierę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Powstaje podczas wyładowań elektrostatycznych obecnych w trakcie burzy. Jest także wytwarzany sztucznie, w warunkach laboratoryjnych. Charakteryzuje się zdolnościami antybakteryjnymi oraz grzybobójczymi, dzięki czemu znalazł zastosowanie w produktach do dezynfekcji wody, opatrunków oraz płynów stosowanych do oczyszczenia z bakterii, wirusów i grzybów. 

W XX wieku zaczęto stosować ozon w medycynie. Na przestrzeni lat coraz więcej dziedzin medycyny wprowadzało do swoich metod leczenia ów trójtlenek. Obecnie, ozonoterapia stosowana jest w niemal wszystkich gałęziach medycyny. Ze względu na swoje przydatne właściwości, terapię ozonem wykorzystuje się między innymi w chirurgii, neurochirurgii, dermatologii, ginekologii, okulistyce i medycynie estetycznej.

W jaki sposób ozon oddziałuje na tkanki? Przede wszystkim wpływa na poprawienie krążenia krwi oraz jej dotlenienie, co przekłada się na lepszy stan zdrowia osób borykających się z cukrzycą, otyłością czy chorobami tętniczymi

Wskazania do ozonoterapii

Ozonoterapia pomaga w leczeniu wielu schorzeń oraz chorób. Zaleca się jej stosowanie osobom z osłabionym systemem immunologicznym, a także chorującym między innymi na boreliozę, salmonellę, łuszczycę, opryszczkę i wiele innych. Pozytywne skutki odczują również pacjenci cierpiący na artretyzm, bóle stawów czy kręgosłupa oraz zmagający się z problemami żołądkowymi takimi jak grypa żołądkowa lub znana wszystkim jelitówka. 

Wskazaniem do terapii ozonem są wszelkie choroby układu sercowo-naczyniowego, a także stany bakteryjne, wirusowe czy nawet grzybicze. Ozonoterapia pozytywnie wpłynie na alergie objawiające się nieżytem nosa czy zatkaniem lub zapaleniem zatok. Ulgę odczują osoby z migreną, chronicznym bólem głowy, a nawet brzucha. 

W związku z tym, że ozon ma właściwości przyspieszające proces regeneracji tkanek, terapię ozonową poleca się osobom z ranami, które wolno się goją. Skuteczność ozonoterapii odczują również osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju schorzenia reumatoidalne związane ze sztywnością stawów czy uszkodzeniami pourazowymi. Ozon wspomaga proces leczenia komórek, co wpływa na szybszy okres regeneracji i powrotu do zdrowia.

Zalety ozonoterapii

Ozonoterapia jest małoinwazyjna, co oznacza, że stanowi mniejsze zagrożenie ewentualnymi powikłaniami niż inne metody leczenia. Lekarze notują niemal całkowity brak skutków ubocznych, co w świecie medycyny jest rzadko spotykane. 

Oprócz wspomagania procesu leczenia, ozonoterapia pomaga w zwalczeniu chronicznego zmęczenia, braku energii czy insomnii. Pomaga na skutki związane ze stresem czy wycieńczeniem psychicznym. Pozytywnie wpływa na układ metaboliczny oraz odpornościowy. Ma zdolności detoksykacyjne, zatem pozbywa się z organizmu wszystkich złych toksyn i oczyszcza go. 

Jako że poprawia mikrokrążenie krwi i wspiera proces dotlenienia organizmu, wpływa też na wygląd skóry. Wygładza, ujędrnia oraz sprawia, że staje się bardziej miękka. Oczyszcza dogłębnie pory i nadaje cerze elastyczności. Przeciwdziała starzeniu się skóry. 

Rodzaje zabiegów z użyciem ozonu

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów ozonem jest sauna ozonowa. Polega to na tym, że pacjent wchodzi do specjalistycznego urządzenia znanego jako kabina do rehabilitacji, gdzie następnie poddany zostaje działaniu ozonu w połączeniu z wysoką temperaturą. Taka kabina oprócz właściwości prozdrowotnych, przejawia także zdolności odprężające oraz relaksacyjne dla przebywającego w niej.

Innym zabiegiem wykorzystującym ozon jest ozonoterapia dożylna, wykorzystująca wstrzyknięcie dotętnicze oraz domięśniowe. Kąpiele ozonowe wykorzystują z kolei specjalne worki zakładane na konkretną część ciała wymagającą leczenia. 

Ozon może być podany także w formie gazu lub płynu infuzyjnego. Stosowane są także okłady ozonowane, a nawet oleje z ozonem, przeznaczone do masażu leczniczego. Zabiegi ozonowe mogą być stosowane miejscowo lub całościowo, w zależności od indywidualnych potrzeb.