Atrakcje Turystyczne

Atrakcje historyczne nieopodal Wrocławia

18 marca 2021 at 14:44 By

ruiny zamku

Jeśli chcemy na chwilę zapomnieć o trudach codzienności i przenieść się gdzieś do czasów pięknych księżniczek i śmiałych rycerzy, bez wątpienia powinniśmy wyruszyć na Dolny Śląsk, do krainy zamków, dworków i pałaców.

Wyruszając z Wrocławia, niezależnie od tego, czy udamy się na wschód, czy na zachód, na pewno na naszym szlaku zobaczymy niejedną taką twierdzę.

Zapraszamy do sprawdzenia listy 35 wież widokowych na Dolnym Śląsku.

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej został wzniesiony w stylu renesansowym w 1580, przez Leonarda von Rohnau. Co ciekawe, cała konstrukcja wykonana jest z granitowej skały. W XVIII-XX wieku zamek był remontowany. Niestety, 1945 roku, na skutek wojny został dotkliwie zniszczony, a ostatni właściciele, rodzina von Prittwitz und Gaffron, musieli go opuścić. Od tego czasu zamek popadał w ruinę. Obecnie zarówno zamek, jak i park znajdują się obecnie pod ścisłą ochroną.

Zamek Gola jest szczególnie interesujący, ponieważ jest jednym z największych i najstarszych zamków zbudowanych w stylu renesansowym w tym regionie. Obecnie słynie z hotelu Uroczysku 7 stawów z restauracją oraz centrum spa.

grodno

Zamek Grodno 

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, został zbudowany na szczycie Góry Choina, na wysokości 450 m n.p.m., na styku Gór Wałbrzyskich oraz Gór Sowich. Pierwsze ślady istnienia zamku pochodzą z 1315 roku. Murowana budowla została wzniesiona prawdopodobnie przez księcia Bolka I. W drugiej połowie XIV wieku budowla została rozbudowana o górną część i wieżę strażniczą, a także uzupełniona o fortyfikacje i budynki gospodarcze. W XV i XVI wieku na zamku rezydowali rycerze rozbójnicy.

Podczas Potopu szwedzkiego mury twierdzy zostały poważnie uszkodzone. Kolejnym nieszczęściem był pożar wieży spowodowany przez piorun, który zniszczył ją w 1689 roku. W 1824 roku zamek został przekazany historykowi Janowi Gustawowi Büschnigowi z Wrocławia. Od tamtej pory miejsce to stało się ważną atrakcją turystyczną regionu.

zamek bolków

Obiekt posłużył jako tło do filmów takich jak „Wiedźmin” czy „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.

Zamek Bolków 

Zamek Bolków został założony przez księcia legnickiego Bolesława II w drugiej połowie XIII w. Przez ponad trzy stulecia systematycznie zmieniał właścicieli, by w końcu przejść w ręce skarbu państwa pruskiego. Pod koniec XIX wieku część murów zamkowych została rozebrana. W 1922 r. obiekt przeżył kapitalny remont.

Zamek Książ 

Książ jest jednym z najlepiej zachowanych, największych i najpiękniejszych zamków w Polsce i jedną z głównych atrakcji Dolnego Śląska. Jest on położony w niezwykle malowniczym miejscu, z którego możemy podziwiać panoramę Gór Sowich i Ślęży. Charakteryzuje się on różnymi stylami architektonicznymi i ma ponad 400 komnat. Wybudowany został w latach 1288-1292 jako siedziba Bolka I. Przez kilkaset lat siedziba zmieniała właścicieli, by w końcu trafić pod skrzydła rodziny von Hochberg, jako majątek dziedziczny aż do II wojny światowej i przejęcia przez hitlerowców. Obiekt przeszedł dwie duże przebudowy, na początku XVIII i XX w.

zamek książ z oddali

Po przejęciu go przez organizacje hitlerowskie, pod zamkiem wybudowano sieć tuneli o długości ok. 1 km. Obecnie dla turystów są udostępnione do zwiedzania komnaty zamku, oranżeria oraz palmiarnia. Szczególną atrakcją są również podziemia wraz z tajemniczymi tunelami wybudowanymi przez nazistów i będącymi częścią położonego na terenie ziemi wałbrzyskiej kompleksu Riese, który po dziś dzień kryje w sobie wiele sekretów.