Usługi we Wrocławiu

Wpływ przedszkola na późniejsze życie dziecka

5 marca 2019 at 08:18 By

dziecko w przedszkolu

Najwcześniejsze lata w życiu człowieka mają ogromne znaczenie dla jego późniejszego życia, dlatego trzeba zadbać o to, aby jego środowisko było odpowiednie. Pierwszym miejscem oprócz domu, w którym dziecko spędza znaczną część czasu wśród innych ludzi, jest przedszkole.

W tym artykule piszemy o tym, jakie powinno być dobre przedszkole, czyli czym powinno się charakteryzować, aby czas tam spędzony stanowił dla maluchów przygotowanie do kolejnych lat życia. Oto co warto wiedzieć na temat wpływu przedszkola na dzieci.

Nauka i zabawa

Kiedy dziecko zaczyna regularnie chodzić do przedszkola, otwiera się przed nim całkowicie nowy świat. Do tej pory przebywało głównie w gronie rodzinnym, które stanowi ogromny wpływ na rosnącego malucha. Teraz jednak zaczyna wpływać na nie również nowe środowisko.

dzieci w przedszkolu

W przedszkolu zaczyna się nauka liter, cyferek, podstawowych pojęć i obowiązków. Dziecko ma tam możliwość zabawy i nauki, a oprócz tego uczy się przebywania wśród rówieśników, współpracy z nimi i akceptowania różnic pomiędzy poszczególnymi osobami.

Aby doświadczenie zdobyte w przedszkolu było wartościowe i pozytywnie wpłynęło na dziecko, duże znaczenie ma tutaj odpowiednie zagospodarowanie czasu, metody wychowawcze i nauczycielskie, a także kreatywność i materiały wykorzystywane zarówno do nauki, jak i zabawy.

Różnorodne zajęcia

Na pewno bardzo ważne jest, aby w ciągu godzin spędzanych w przedszkolu dzieci miały okazję próbować wielu różnych rzeczy. Powinny nauczyć się, że jest czas na naukę, a potem na zabawę. Że ważne jest zjedzenie pożywnego posiłku oraz spędzenie czasu na świeżym powietrzu, ruszając się i bawiąc z innymi dziećmi. Co więcej, w dobrym przedszkolu docenia się wszelkie dziedziny życia, zarówno muzykę, jak i naukę języków obcych, a także różne formy sztuki i znajomość zagadnień związanych z najbliższym otoczeniem.

Wykwalifikowana kadra

Z całą pewnością dużą rolę podczas zajęć przedszkolnych odgrywają wychowawcy. Podczas kiedy rodzice pomagają dziecku odnaleźć się w otaczającym świecie w domu i poza nim, w przedszkolu tę rolę przejmują wychowawcy. Powinny to być osoby empatyczne i cierpliwe, dobrze znające zagadnienia z psychologii człowieka i umiejące poradzić sobie w różnych sytuacjach. Do ich zadań należy uspokajanie dzieci, którym jest źle oraz upominanie tych, które popełniły błąd. Wychowawcy przedszkolni powinni być jednocześnie stanowczy i pozytywnie nastawieni do wyzwań.

dziecko w przedszkolu

Co więcej, bardzo ważne jest pokazywanie dzieciom, że są one traktowane poważnie. Zbywanie ich pytań, krzyk, przemoc czy umniejszanie ich emocji są nieakceptowalne. Skutkują tym, że dzieci przestają ufać wychowawcy, nie chcą przychodzić do przedszkola i czują się odrzucone.

Ważne jest, aby każde dziecko mogło okazywać emocje, a wychowawca się do nich odpowiednio odniósł – jeśli dziecko tęskni za rodzicem, jest to całkowicie normalne; jeśli jest zły na kolegę, warto mu wytłumaczyć, z czego się to bierze i pomóc tę sytuację rozwiązać, aby się nie nawarstwiała.

W każdym dobrym przedszkolu bardzo ważny jest balans pomiędzy wolnością i obowiązkami. Dzieci muszą mieć poczucie, że wykonywanie takich czynności jak mycie rąk przed jedzeniem czy założenie czapki w wietrzny dzień jest obowiązkowe, ale jednocześnie powinny mieć świadomość, że o danej porze będą mogły wykazać się fantazją i kreatywnością i rysować to, na co mają ochotę oraz wypróbować nowe zabawki czy obejrzeć ulubioną bajkę. Do takiego miejsca dzieci lubią wracać i angażują się we wszystkie zajęcia.

Przedszkole Małe Wielkie Skarby na wrocławskich Krzykach zachęca do zapisów.

Tagi: , ,