Zdrowie Wrocławianina

Terapia widzenia – ćwiczenia wzroku z ortoptystą

28 grudnia 2020 at 13:50 By

terapia widzenia we Wrocławiu

Terapia widzenia to wykorzystywana stosunkowo od niedawna metoda wspomagająca leczenie zaburzenia widzenia u dzieci i u dorosłych. Jest to indywidualnie ustalana forma treningu dla oczu, która sama w sobie nie wyleczy schorzenia, lecz stosowana jako metoda wspierająca będzie doskonała i może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Na czym polega terapia widzenia? Kim jest ortoptysta? Jakie trzeba wykonać przed nią badania? Kiedy powinniśmy się na nią udać?

Terapia widzenia – kiedy się ją stosuje

Terapia widzenia stosowana jest w wielu sytuacjach, np. w leczeniu zaburzeń akomodacji, zaburzeń widzenia wywołanych urazami mózgu, zeza i wielu innych. Ćwiczenia wzroku stosowane w określonym przypadku określa się na podstawie szeregu badań i wywiadu zdrowotnego. Wykonuje się je zarówno w gabinecie, jak i w domu, dla większej skuteczności. Jest to metoda niewymagająca leczenia farmakologicznego ani operacji. Stosowanie terapii widzenia bierze się z przekonania, że mięśnie oczu również można wytrenować, zatem regularne, dobrze dobrane ćwiczenia mogą rzeczywiście wpłynąć na poprawę stanu zdrowia oczu. 

Kim jest ortoptysta? 

Jest to specjalista zajmujący się m.in. prowadzeniem terapii wzroku, leczeniem zeza oraz zaburzeń widzenia. Ogólnie ortoptyka jest mało popularna, dlatego, że do tego specjalisty zgłaszają się głównie rodzice z małymi dziećmi, lecz jak już była o tym mowa, do ortoptysty, m.in. na terapię widzenia czy też dobór okularów, może zgłosić się również osoba dorosła. Ortoptysta może udzielić również porad na temat dbania o wzrok na co dzień. 

terapia widzenia - ortoptysta we Wrocławiu

Jakie objawy powinny niepokoić?

Jeśli zauważymy u siebie lub u dziecka niektóre z poniższych objawów, mogą być one sygnałem o konieczności zgłoszenia się do ortoptysty:

  • bóle głowy i oczu
  • praca na komputerze/oglądanie telewizji/czytanie z bardzo bliskiej odległości
  • problemy z jazdą rowerem, chodzeniem po schodach (częste przewracanie się, wpadanie na przeszkody)
  • częste pocieranie oczu
  • podniesiony poziom wrażliwości na światło
  • dużo szybsze niż zazwyczaj zmęczenie oczu
  • mrużenie oczu
  • przechylanie głowy na bok podczas czytania czy oglądania telewizji
  • częste łzawienie i pieczenie oczu
  • niechęć do wykonywania zajęć wymagających precyzji

Istnieje oczywiście szereg innych wskazań do wizyty u ortoptysty, dotyczą one przede wszystkim dzieci. Szczególnej uwagi wymagają dzieci ze zdiagnozowaną dysleksją, dyskalkulią czy też dysgrafią. Zwracamy uwagę również na takie sytuacje, jak gubienie słów, przestawianie liter, lub też zaburzenia psychoruchowe, które również mogą być wskazaniem do terapii widzenia.

Jakie badania wykonywane są przed rozpoczęciem terapii?

Aby jak najlepiej dobrać ćwiczenia, potrzebna jest wiedza na temat stanu wzroku pacjenta. Aby go ustalić, wykonuje się badania, określające m.in. ostrość wzroku do dali i do bliży, koordynację wzrokowo-ruchową, akomodację oka, diagnostykę w kierunku zeza, badanie dna oka i fiksacji, oraz jeśli trzeba, dobór okularów. Wszystkie wymienione wyżej badania wykonywane są podczas wizyty u ortoptysty, jednak nie oznacza to, że są to wszystkie badania, jakie należy wykonać. W celu uzyskania pełnej, precyzyjnej diagnostyki, wykonujemy również badania neurookulistyczne, neurologiczne i okulistyczne. Podczas wizyty u ortoptysty uzyskujemy dokładne informacje na temat tego, jakie badania powinny być dodatkowo przeprowadzone w określonym przypadku

Jakie efekty może zapewnić terapia widzenia?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że owszem, mięśnie oczu są podczas wykonywania terapii trenowane w pewien sposób, lecz ta forma leczenia oddziałuje przede wszystkim na mózg. Badania dowodzą, że wykazuje się on wysokim stopniem neuroplastyczności, co oznacza, że ćwiczenia wzroku mogą go stymulować do zmiany sposobu patrzenia, co tym samym daje szansę na widoczną poprawę. Terapia widzenia jest to nauka świadomego operowania narzędziem, jakim jest nasz wzrok, poprzez wykorzystywanie zdolności mózgu do adaptacji i samonaprawy. 

Specjalizacja ortoptyczna nadal jest rzadka w Polsce. We Wrocławiu terapię widzenia prowadzi ortoptysta – mgr inż. Monika Gwara zajmuje się pracą z dorosłymi i dziećmi, w tym także małymi dziećmi. Przyjmuje w gabinecie OneDayClinic przy Alei Armii Krajowej 2/1.  Jest ona specjalistką w zakresie oczopląsu i optometrii klinicznej, oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Optyki i Optometrii.