Porady

Jakie buty do jazdy na rowerze typu gravel wybrać?

11 sierpnia 2022 at 12:20 By

rower

Poruszając się rowerem rekreacyjnie, nie potrzebujemy koniecznie kupować specjalnego obuwia. Buty sportowe, trampki czy nawet sandały wydają się wystarczające na krótkim dystansie. Jeśli jednak myśli się o bardziej zaawansowanym kolarstwie, warto zainteresować się dedykowanymi do tego rodzaju jazdy akcesoriami. Odpowiednie buty to w końcu podstawa bezpiecznej i profesjonalnej jazdy na rowerze. Jaki rodzaj butów najlepiej sprawdzi się w przypadku jazdy rowerem typu gravel? I czy rodzaj pedałów ma tutaj znaczenie? Po odpowiedzi zapraszamy poniżej!

Rowery typu gravel – co w nich wyjątkowego?

Rowery gravelowe zyskują ostatnimi czasy na popularności. Jest to typ roweru skonstruowany w Stanach Zjednoczonych, przeznaczony do jazdy uniwersalnej. Pozwala na szybkie przemieszczanie się po różnym gruncie – od asfaltu, przez utwardzone drogi aż po leśne ścieżki i polne dróżki. Od zwykłych “szosówek” odróżnia je szeroka opona oraz obniżone ramy, które pozwalają utrzymać niski środek ciężkości, a co za tym idzie – możliwa jest lepsza kontrola roweru podczas wchodzenia w zakręty czy w trakcie chwilowej utraty stabilności.

Rowery gravel wyróżniają się także szerszą kierownicą o charakterystycznym zgięciu, które ułatwia prowadzenie roweru. Rower ten staje się szczególnie przydatny podczas dłuższych tras. Jest bowiem bardzo wytrzymały i zarazem wygodny.

Rodzaje butów rowerowych

Nie ma nigdzie wytycznych czy też reguł mówiących o tym, jakie obuwie należy nosić, jeżdżąc na rowerze. Warto jednak zadbać o odpowiednio dobrane buty, chociażby z powodów bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie miłośników kolarstwa, którzy wybierają się na nieco bardziej ekstremalne przejażdżki. Sport ten bywa w końcu czasem dość niebezpieczny.

Główny podział wśród butów rowerowych dzieli się na buty SPD – kierowane do rowerów z pedałami zatrzaskowymi oraz buty rowerowe z klasyczną podeszwą. Pierwszy rodzaj można także dalej podzielić na buty szosowe oraz MTB, czyli przeznaczone do pedałów górskich.

Buty szosowe cechują się lekkością i sztywną podeszwą, zapewniającą bardziej efektywne pedałowanie. Nieco trudniej jednak się w nich poruszać na podłożu, zwłaszcza śliskim. Najlepiej sprawdzają się przy dłuższej jeździe, podczas której nie schodzi się zbyt często z roweru,

Buty MTB zawierają zalety butów SPD szosowych z dodatkowym atutem jakim jest bardziej wyważona i posiadająca bieżnik podeszwa, umożlwiająca także poruszanie się pieszo. Potocznie zwane butami górskimi, zapewniają komfort jazdy oraz kontrolę nad szybkimi zmianami ruchu w trakcie jazdy.

Istnieją także buty rowerowe turystyczne – z zabudowaną podeszwą umożliwiającą zarówno pieszy trekking, jak i jazdę rowerem, miejskie – wyglądem przypominające zwykłe tenisówki, zimowe – zawierające ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Można je również podzielić ze względu na rodzaj zapięcia. W zależności od potrzeb możliwe jest dobranie butów ze sznurówkami, klamrami, rzepami czy z systemem BOA.

rower

Jakie buty są najlepsze do roweru gravel?

Wiemy już, że odpowiedni wybór butów do jazdy na rowerze jest bardzo ważny. Wybierając buty do jazdy gravelem, powinno się przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze, podstawowa sprawa, czyli wymiary stopy. Długość, szerokość oraz ustawienie bloków mają istotne znaczenie. Po drugie, już na samym początku powinno się określić, czy mają to być buty do pedałów prostych czy zatrzaskowych. Warunek ten oczywiście zależy od posiadanego sprzętu.

Jeśli planuje się uprawiać bardziej zaawansowane kolarstwo, bezsprzecznie powinno się wybrać pedały zatrzaskowe, które pozwalają na jak najszybszą jazdę przy zachowaniu stabilności i kontroli. W tym celu należy się zaopatrzyć w buty do tego przeznaczone. Świetnie sprawdzą się buty SPD.

Wybór obuwia powinien też zależeć od tego, czy mają one wspomóc jazdę wyścigową, dystansową czy rekreacyjną. Buty na rowery gravel powinny umożliwiać bezpieczną, płynną jazdę oraz komfortowe poruszanie się pieszo np. podczas wypraw turystycznych w górach. Ten rodzaj butów przyrównuje się do butów MTB, które zapewniają ochronę stóp, łatwe zapinanie i odpinanie od pedałów oraz charakterystyczny design. Ich podeszwa nie jest ani zbyt miękka, ani zbyt sztywna, idealnie dopasowuje się do stopy, umożliwiając tym samym bardziej wydajne pedałowanie oraz ergonomię jazdy.