Sport we Wrocławiu

Jak dobrać rakietę tenisową?

30 lipca 2021 at 10:35 By

rakiety do tenisa

Rakieta jest sprzętem niezbędnym do uprawiania tenisa. Na rynku istnieje wiele modeli rakiet, które swoimi parametrami mają wspomagać tenisistów podczas gry.

Olbrzymi wybór może jednak zawrócić w głowie, szczególnie początkującym adeptom rozgrywek na korcie. Jak właściwie dobrać rakietę tenisową i na jakie elementy zwracać szczególną uwagę?

Czym należy się kierować przy wyborze rakiety tenisowej?

Podstawowym czynnikiem, jaki należy uwzględnić, wybierając rakietę tenisową, jest stopień zaawansowania gracza. Kupowanie kosztownej, profesjonalnej rakiety przez osobę początkującą jest błędem, który może prowadzić do trudności w grze i rozczarowania sportem.

Podczas wyboru rakiety należy pamiętać, że modele przeznaczone dla graczy zawodowych wymagają doskonałej techniki i siły, czyli wszystkiego, czego brakuje dopiero zaczynającym przygodę z tenisem amatorom. Nauka gry z użyciem wysoce profesjonalnej rakiety, choć oczywiście możliwa, nie jest wskazana – zajmuje więcej czasu i przyprawia o większe zmęczenie.

Na początek lepiej wybrać rakietę z odrobinę niższej półki, której dodatkową zaletą jest znacznie niższa cena. Poza poziomem zaawansowania, czynnikiem wpływającym na wybór rakiety są również warunki fizyczne gracza.

Główne parametry rakiet tenisowych 

Przed dokonaniem zakupu rakiety tenisowej warto zapoznać się z głównymi parametrami, które wpływają na to, jak rakieta zachowuje się w czasie gry. Są to przede wszystkim:

  • waga
  • wielkość główki
  • rozmiar rączki
  • materiał wykonania

Waga rakiety tenisowej

Od wagi rakiety tenisowej zależy stabilność uderzenia. Z tego powodu gracze profesjonalni używają cięższych rakiet, które pozwalają na przyjęcie lecącej nawet z dużą prędkością piłki. W wypadku graczy amatorów, szczególnie początkujących, rakieta powinna być jednak możliwie najlżejsza.

Umożliwia to bowiem łatwiejsze manewrowanie, co z kolei znacząco ułatwia grę, przede wszystkim w momencie, w którym dana osoba dopiero uczy się odpowiedniej techniki. Lekka rakieta mniej obciąża rękę, co jest szczególnie istotne w wypadku gracza, który nie ma odpowiednio wyćwiczonych mięśni.

Wielkość główki rakiety tenisowej 

Od wielkości główki rakiety tenisowej zależy siła uderzenia – im większa główka, tym większa siła odbicia piłki. Oznacza to, że, używając rakiety o dużej główce, gracz musi włożyć mniej siły własnej w celu przebicia piłki na drugą stronę kortu. Wielkość główki jest również skorelowana z wielkością tak zwanego sweet spot, czyli pola zapewniającego optymalne trafienie piłki.

Mniejsza główka rakiety oznacza mniejszy sweet spot oraz konieczność zastosowania większej siły uderzenia, równocześnie oferując lepszą kontrolę nad piłką i gwarantując większą precyzję uderzenia. Z uwagi na te właściwości rakiety o małych główkach przeznaczone są dla graczy doświadczonych o wysokim poziomie zaawansowania.

Rozmiar rączki rakiety tenisowej

Rozmiar rączki rakiety tenisowej to parametr, który nie zależy od poziomu zaawansowania tenisisty, a wyłącznie od jego warunków fizycznych. Właściwie dobrana rączka rakiety powinna oferować graczowi prawidłowy chwyt – chwyt, w którym między kłębem kciuka a opuszkiem środkowego palca mieści się palec wskazujący drugiej dłoni.

jak dobrać reakietę tenisową

Materiał wykonania rakiety tenisowej

Parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru rakiety tenisowej, jest również materiał, z jakiego została ona wykonana. Do wyboru są rakiety z aluminium, grafitu oraz kompozytu.

  • Rakiety aluminiowe

Ten typ rakiet jest najtańszy, lecz równocześnie najcięższy. Cechuje się najniższym komfortem użytkowania ze względu na przenoszenie drgań ze strun na rączkę rakiety i rękę gracza.

  • Rakiety grafitowe

Rakiety wykonane w 100% z grafitu doskonale pochłaniają drgania i powodują, że uderzeniom towarzyszy więcej siły. Ich używanie jest komfortowe i nie obciąża stawów. Minusem grafitowych rakiet jest ich wysoka cena, jednak towarzyszy im niezwykła trwałość umożliwiająca używanie tej samej rakiety przez wiele lat.

  • Rakiety z kompozytu

Rakiety z kompozytu grafitowego stanowią kompromis pomiędzy rakietami aluminiowymi i grafitowymi – większość konstrukcji wykonana jest z aluminium, ale kluczowe elementy powstały z posiadającego znacznie lepsze właściwości grafitu.

Profesjonalny sklep z rakietami do tenisa 

Od właściwie dobranej rakiety zależy komfort gry i właściwy rozwój tenisisty. Profesjonalny sklep z rakietami do tenisa Come-on oferuje szeroki wybór wysokiej jakości rakiet dla graczy o każdym poziomie zaawansowania – od amatorów po zawodowców. W asortymencie sklepu każdy wielbiciel gry na korcie znajdzie coś dla siebie.