Porady

Jak dobrze owijać bele z sianokiszonką?

12 września 2022 at 16:30 By

siano

Metod produkcji różnego rodzaju pasz dla zwierząt hodowlanych jest naprawdę bardzo dużo. Aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem są z pewnością wszelkiego rodzaju kiszonki, a w szczególności sianokiszonka, która posiada wiele cennych składników odżywczych i jest idealnym zamiennikiem świeżego pokarmu dla wielu zwierząt.

Jednak aby tego typu paszę można było przygotować, trzeba to robić w określony sposób, stosując się do wszelkich zasad i używając w tym celu specjalnych rozwiązań. Najczęściej w produkcji sianokiszonki wykorzystuje się metodę polegającą na składowaniu zielonki w specjalnych balach. Warto więc wiedzieć, na czym polega ta technika, gdzie jest wykorzystywana, co stosuje się do owijania bel z sianokiszonką, jakie są metody owijania bel i co jest ważne podczas tego procesu?

Czym są bele do sianokiszonki i do czego się je wykorzystuje?

Sianokiszonka to specjalna pasza wykorzystywana zazwyczaj jako główny pokarm dla wielu zwierząt hodowlanych takich jak konie czy krowy. Tego typu paszę przygotowuje się ze skoszonej zielonki, która następie poddawana jest procesowi kiszenia. Aby proces ten był możliwy, pozyskaną zielonkę można składować np. w pryzmie czy silosie, ale obecnie z pewnością najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest składowanie jej w belach i owijanie specjalną folią. Bele to określonych rozmiarów porcje danego surowca, które mają zazwyczaj kształt zbliżony do walca. Rozwiązanie to pozwala na wygodne przechowywanie sporej ilości sianokiszonki, a także na prawidłowy przebieg procesu kiszenia, niezbędnego do utworzenia tego typu paszy. Folia, którą wykorzystuje się do owijania bel, dodatkowo zabezpiecza zawartość i stwarza idealne warunki do tworzenia tego typu kiszonki. Warto jednak pamiętać, że po rozcięciu tej folii, kiszonkę trzeba zazwyczaj zużyć w ciągu 2 lub 3 dni, ponieważ po tym czasie może ona zacząć się psuć, a wtedy nie będzie się już nadawała do karmienia zwierząt.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się bele do sianokiszonki?

Metod zbioru i składowania zielonek na sianokiszonkę jest obecnie dość dużo, jednak nadal to właśnie belowanie cieszy się największą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ to ta metoda daje zazwyczaj najlepsze efekty. Z tego też względu bele do sianokiszonki możemy zazwyczaj zauważyć w różnego rodzaju hodowlach zwierząt, gdzie ich zawartość wykorzystywana jest do karmienia koni lub krów. Oczywiście bele z sianokiszonką możemy zobaczyć również na wielu polach i łąkach, gdzie są one przetrzymywane po zebraniu zielonki i po jej zapakowaniu w tego typu bele.

Co wykorzystuje się do owijania bel?

Chcąc skorzystać z metody belowania podczas zbioru i składowania zielonki na sianokiszonkę, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej maszyny, która to umożliwi. Ponadto niezbędnym elementem jest również specjalna folia do sianokiszonki, która zabezpieczy całą zawartość beli i stworzy w jej wnętrzu warunki idealne do procesów kiszenia. Wybierając folię do sianokiszonki, warto kupić sprawdzony produkt, wysokiej jakości, który sprawdzi się znakomicie w tym zastosowaniu i zapewni wysoką trwałość oraz wytrzymałość. Jest to bardzo ważne, ponieważ po przecięciu folii, która zawiera sianokiszonkę, paszę tą należy zużyć w ciągu 2 lub 3 dni, ponieważ później może ona zacząć się psuć. Z tego względu ważne jest, aby folia zapewniała trwałą i szczelną ochronę, a w tej roli z pewnością sprawdzi się znakomicie folia ULTRAX. Jest to produkt wysokiej jakości, który charakteryzuje się znakomitą wytrzymałością i szczelnością, dzięki czemu skutecznie odcina dopływ tlenu do wnętrza beli, co jest niezbędne w procesie produkowania sianokiszonki.

siano

O czym pamiętać podczas owijania sianokiszonki?

Proces owijania sianokiszonki folią to bardzo ważny etap, który ma bezpośredni wpływ na to, czy sianokiszonka powstanie i czy nie zepsuje się ona podczas magazynowania. Priorytetem jest tutaj szczelność, dlatego podczas owijania bel trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy folia do sianokiszonki jest odpowiednio naciągnięta i czy na jej powierzchni nie ma żadnych dziur. W przypadku folii o szerokości 50 cm zazwyczaj do pełnego zakrycia beli jedną warstwą potrzeba około 11 – 12 obrotów owijarki. Jednokrotne owinięcie beli daje podwójną warstwę, ponieważ folia zachodzi na siebie w ok. 40 – 50%. Z tego względu przy dwukrotnym owijaniu, czyli ok. 22 – 24 obrotach uzyskuje się cztery warstwy.