Zdrowie Wrocławianina

Jak ważne są relacje z psychologiem?

8 lutego 2021 at 11:42 By

psychoterapia w gabinecie

W psychoterapii decydujące znaczenie o jej powodzeniu ma kontakt między pacjentem a psychologiem. Przeżywając wiele wspólnych godzin podczas sesji terapeutycznych zwierzamy się z najbardziej intymnych szczegółów naszego życia.

Mówimy o tym, co nas boli i z jakiego powodu cierpimy. Dla większości z nas są to jedne z najcięższych rozmów, jakie możemy odbyć. Jednak kiedy zdecydujemy się zwrócić o pomoc do specjalisty, jest nam łatwiej i czujemy wielką ulgę. Wiemy, że dobry psycholog nas nie oceni ani nie potępi.

Budowanie relacji między psychologiem a pacjentem

Aby w ogóle móc mówić o jakiejkolwiek relacji z psychologiem, trzeba obdarzyć go szczególnym zaufaniem. Zaufanie przychodzi oczywiście z czasem, jednak jest niezwykle istotne, jeśli zależy nam na skutecznej psychoterapii.

Dla pacjenta bardzo ważne jest to, aby psycholog nie oceniał i nie krytykował, a wykazał się wysokim poziomem empatii. Pewne cechy interpersonalne jak umiejętność okazywania akceptacji, zrozumienia dla problemów i bólu, z jakim musi zmierzyć się pacjent, są kluczowe w dbaniu o jak najlepszy kontakt między specjalistą a pacjentem. Dużo łatwiej jest nam się otworzyć wtedy, kiedy poczujemy tę swobodę.

Jakie cechy powinien mieć dobry psycholog?

Jeśli nie do końca potrafisz poradzić sobie z problemami, których rozwiązanie nie należy do najłatwiejszych czynności i zdecydowałeś się skorzystać z pomocy profesjonalisty, być może wahasz się, czy trafiłeś do dobrego psychologa. Jest to zupełnie naturalne – w końcu musisz zaufać obcej osobie, której powierzasz swoje zdrowie psychiczne.

wizyta u psychologa

Tematy poruszane na terapii są niełatwe dla pacjenta, dlatego psycholog powinien być przede wszystkim profesjonalny. Dobry psychoterapeuta powinien przestrzegać zasad etyki zawodowej – dbać o zachowanie tajemnicy zawodowej oraz znać granicę swoich kompetencji. Kontakt pacjenta z psychologiem ma szczególny charakter. Fundamentem w budowaniu relacji między nimi jest obdarzenie go poczuciem bezpieczeństwa.

Stworzenie ciepłej, wspierającej więzi powinno być priorytetem dla lekarza, do którego zwrócono się o pomoc.

Chęć zrozumienia drugiego człowieka sprzyja w tworzeniu się bliskości, ułatwia także nawiązanie relacji, w której z czasem poczujesz się pewnie. Cierpliwa postawa oraz wiara w chęć zmiany to ważne cechy, jakie powinien posiadać dobry psychoterapeuta. Taki specjalista potrafi pracować nad zwiększaniem motywacji i nadziei u swojego pacjenta.

Jak otworzyć się przed psychoterapeutą?

Psychoterapia jest niezwykle przydatną formą wsparcia dla osób, które z jakiegoś powodu nie potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami. Jeśli zależy nam na tym, aby osiągnąć maksymalną satysfakcję ze skuteczność psychoterapii należy nauczyć się otworzyć przed lekarzem. Nie powinniśmy ukrywać faktów, które być może mają istotne znaczenie w rozwiązaniu problemu.

Aby nie bać się zwierzyć i zaufać terapeucie należy na bieżąco informować psychologa o wszelkiego rodzaju wątpliwościach, naszych potrzebach i oczekiwaniach.