Zdrowie Wrocławianina

Diagnoza: rwa kulszowa – jak sobie z nią radzić?

24 lipca 2019 at 08:41 By

fizjoterapeuta Wrocław

Rwa kulszowa to dolegliwość, na którą narzeka coraz więcej osób w Polsce. Dotyka ona zarówno ludzi młodych, jak i w wieku dojrzałym. Jak sobie z nią radzić?

Jest spowodowana uciskiem kręgów kręgosłupa na nerw kulszowy, co prowadzi do jego stanu zapalnego. Nieleczona rwa kulszowa może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie osoby zmagającej się z tą dolegliwością i w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do naprawdę dużych problemów z chodzeniem. Co zrobić, gdy lekarz zdiagnozuje u Ciebie ten problem? Jak sobie radzić z bolesnymi dolegliwościami rwy kulszowej i nie dopuścić do nawrotu tego problemu?

Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby poznać więcej informacji na temat tego nieprzyjemnego problemu, który może znacznie utrudnić Ci codzienne funkcjonowanie.

Objawy i przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa, określana potocznie zapaleniem korzonków nerwowych, to ból spowodowany uciskiem nerwu kulszowego, który jest największym nerwem obwodowym, jaki znajduje się w organizmie człowieka. Zaczyna się mniej więcej w połowie pośladka i ciągnie się przez tylną część uda przez całą nogę, aż do samej stopy. Z tego względu nieleczona rwa kulszowa może prowadzić do bardzo rozległych objawów.

Ból najczęściej zaczyna się w górnych partiach nerwu, a potem stopniowo rozchodzi się coraz niżej i niżej, utrudniając znacznie codzienne funkcjonowanie. Rwa kulszowa charakteryzuje się bardzo ostrym, przeszywającym bólem, który początkowo pojawia się w dolnych partiach pleców tylko i wyłącznie w przypadku nieodpowiednio wykonanego ruchu. Z czasem jednak ból może stać się przewlekły, ale raczej nie straci on na swojej sile. 

masaż klasyczny Wrocław

Dokładny opis rwy kulszowej znajduje się na blogu Body Travel prowadzonym przez doświadczonego fizjoterapeutę.

Podczas silnych ataków rwy kulszowej osoba chora może czuć się wręcz sparaliżowana i mieć zaburzenia czucia w kończynie, w której dochodzi do objawów bólowych. Nasilające się objawy mogą spowodować niedowład mięśniowy, który będzie objawiał się np. uciekaniem stopy podczas chodzenia lub wykrywaniem w nienaturalny sposób całej nogi. Objawy tego schorzenia mogą nasilać się przy kaszlu oraz kichaniu, a także w trakcie śmiechu. Przyczyn rwy kulszowej może być kilka. Pierwsza to przesuwanie się dysków kręgosłupa, które z kolei może być spowodowane siedzącym trybem pracy oraz brakiem aktywności fizycznej i regularnym wzmacnianiem dolnych partii pleców.

Rwę kulszową może powodować również otyłość, cukrzyca oraz stany zapalne w organizmie. W przypadku osób, które miały do czynienia już z tym problemem, może on stać się przewlekły i nawracać nie tylko, gdy wykonany zostanie nieodpowiedni ruch, który np. przesunie dyski kręgosłupa w nieodpowiednie miejsce i sprawi, że ułożą się one tak, że będą wywoływały ucisk. Wpływ na atak rwy kulszowej może mieć też między innymi zła dieta oraz mocne wyziębienie organizmu, przeziębienie lub grypa, a także szok termiczny na przykład po wskoczeniu do zimnej wody w upalny dzień.

Co zrobić w przypadku rwy kulszowej?

Niestety proces leczenia rwy kulszowej to niestety proces bardzo mozolny i długotrwały, który wymaga wielu zabiegów oraz dopasowanej do potrzeb pacjenta rehabilitacji ruchowej. W zależności od tego, jak bardzo rozwinięty jest problem, fizjoterapeuta może dobrać odpowiednie masaże, naświetlania czerwonymi lampami, które mają rozgrzewać nerw oraz okładanie parafiną na ciepło, elektrostymulację i wiele, wiele więcej. Nowoczesne metody i technologie wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych znacznie przyspieszają ten proces, ale niestety mimo to i tak trwa on stosunkowo długo.

masaż klasyczny Wrocław

Objawy rwy kulszowej można załagodzić dzięki regularnej fizjoterapii i masażom.

Ponadto zabiegi są stosunkowo kosztowne i muszą być wykonywane systematycznie, w niewielkich odstępach czasu, aby dać oczekiwane efekty. W procesie leczenia stosuje się również leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomagają uśmierzyć ból i umożliwiają stosunkowo normalne funkcjonowanie.

Rwa kulszowa to schorzenie, któremu zdecydowanie lepiej zapobiegać niż je leczyć. Bardzo duży wpływ na to ma na przykład odpowiednia pozycja oraz warunki podczas snu. Najlepiej spać na plecach, z niewielką poduszką profilowaną oraz na twardym materacu. Istotne jest dobrze dopasowane krzesło biurowe, szczególnie jeśli każdego dnia spędzamy na nim prawie osiem godzin. Powinno być ono wyprofilowane tak, aby można było dopasować je do kształtu pleców.

Największy wpływ na to, czy uda nam się uniknąć rwy kulszowej ma jednak regularna gimnastyka i wzmocnienie dolnych partii pleców poprzez systematyczne ćwiczenia. Aby wykonywać je poprawnie, warto zgłosić się po instrukcję do sprawdzonego fizjoterapeuty.

Tagi: , ,