Zdrowie Wrocławianina

EEG dla dzieci jest bezpieczne!

4 marca 2019 at 11:31 By

EEG dzieci Wrocław

Bez wątpienia, badania lekarskie powinny być wykonywane regularnie, tak by jak najszybciej wykryć ewentualne choroby. Nie każde badanie jest jednak oczywiste, niektóre badania są wykonywane tylko wtedy, gdy lekarz je zleci.

Tak jest właśnie w przypadku EEG, czyli badania, które sprawdza elektryczną aktywność mózgu. Celem EEG jest sprawdzenie tego, jak zachodzi komunikacja pomiędzy komórkami nerwowymi i czy jest ona prawidłowa. Badanie sprawdza też pracę poszczególnych grup neuronów. Badanie EEG jest przeprowadzane zarówno na ludziach dorosłych, jak też i na dzieciach. Rodzice dzieci mogą się nieco niepokoić procedurą, która wygląda na skomplikowaną, ale prawda jest taka, że badanie to jest bardzo bezpieczne.

Jak wygląda badanie EEG i jakie są wskazania, aby je wykonać?

Badanie EEG jest niezwykle bezpieczne z dwóch względów: jest bezbolesne oraz nieinwazyjne. Wykonuje się je za pomocą elektrod, które są rozstawione na skórze głowy. Mają one za zadanie monitorować zmiany potencjału elektrycznego, który dzieje się w neuronach.

Elektrody, które przyczepia się do skóry głowy są niezwykle czułym urządzeniem, dzięki czemu badanie jest niezwykle precyzyjne. Zazwyczaj badanie EEG trwa kilkadziesiąt minut i jak już zostało wspomniane, jest w pełni bezpieczne dla człowieka. Nawet tego małego.

Po co jednak jest potrzebne to badanie? W jakich przypadkach się je wykonuje? Prawda jest taka, że neurolodzy, którzy zlecają to badanie mogą dzięki niemu dowiedzieć się o wielu chorobach układu nerwowego. Badaniu może poddać się osoba, która zmaga się ze wszystkimi rodzajami drgawek, zaburzeń wzroku, zaburzeń snu czy też z problemami z pamięcią. Często też badanie EEG wykonuje się u osób, które cierpią na uporczywy ból głowy, problemy z mówieniem czy z równowagą. Także osoby, które często mdleją z niewyjaśnionych przyczyny powinny udać się do neurologa i wykonać badanie EEG. Z kolei, jeżeli chodzi o dzieci, to u nich w ten sposób bada się także opóźnienie rozwoju mowy czy też problemy z koncentracją.

EEG głowy Wrocław

Profesjonalne badanie EEG we Wrocławiu jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Czy badanie EEG na pewno jest bezpieczne dla dzieci?

Chociaż sama procedura wygląda naprawdę charakterystycznie i dziwnie, jest w pełni bezpieczna zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Elektroencefalografia jest bardzo potrzebna, ponieważ dzięki niej można wyeliminować lub potwierdzić podejrzenia o chorobie neurologicznej, która może być powodem różnorodnych problemów. Ani w trakcie badania, ani po nim nie występują żadne skutki uboczne.

Ponadto, jak już zostało wspomniane, badanie EEG jest w pełni bezbolesne, dzięki czemu dziecko nie będzie odczuwało nawet żadnego dyskomfortu. Jedynie o czym trzeba pamiętać to fakt, że dziecko powinno odpowiednio się zachowywać podczas wykonywania badania EEG i stosować się do zaleceń lekarza.

Jak powinno zachowywać się dziecko podczas badania EEG?

Dziecko podczas badania powinno być przede wszystkim spokojnie siedzieć na krześle. Nie powinno się poruszać podczas badania. Nagłe ruchy dziecka mogą zakłócić pracę czułego urządzenia, do którego są podłączone, przez co wyniki badań mogą być zniekształcone. W trakcie badania dziecko nie powinno żuć gumy, ani ssać cukierków. Nie powinno także bawić się telefonem komórkowym. Przed badaniem dziecko powinno coś zjeść, ale nie powinno pić żadnych słodzonych napojów – zwłaszcza tych gazowanych, ani tych energetyzujących. Trzymając się tych zasad, odczyty z badań będą wiarygodne.

Profesjonalne EEG głowy dziecka wykonywane jest we Wrocławiu w Prywatnej Praktyce Lekarskiej Jerzego Kochańskiego.

Tagi: , ,