Zdrowie Wrocławianina

Chirurgiczne sposoby zwalczania otyłości

27 czerwca 2017 at 14:48 By

Niezawodne sposoby radzenia sobie z otyłością

Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgiczne metody walki z otyłością to znany od lat zbiór praktyk lekarskich, dzięki którym każda osoba ma szansę wydostać się z ciężkiej choroby, którą jest znaczna nadwaga. Otyłość jest wywoływana przez różne czynniki. Przede wszystkim, choroba ta jest wynikiem złych nawyków, które przez lata były pielęgnowane. Często jednak wiele osób cierpi na znaczną nadwagę przez choroby wywołujące zaburzenia gospodarki. Dzięki medycznym badaniom i postępom, chirurdzy są w stanie przeprowadzić w sposób bezpieczny operację zmniejszenia żołądka na różne sposoby. Metody, jakie wykorzystywane są do wykonywania operacji, są dokładnie opracowane. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z możliwości medycyny. Chirurgiczne leczenie otyłości ma za zadanie zmniejszenie apetytu, znaczne obniżenie ilości spożywanej żywności przez uczucie sytości po spożyciu małej ilości pokarmów.
Metody, jakie należą do najbardziej popularnych, to:

  • Zmniejszenie żołądka
  • Opaska na żołądek
  • By-pass żołądkowy
  • Balon w żołądku

Każdy typ operacji dobierany jest specjalnie do pacjenta, jego stanu oraz natężenia problemu. Pacjent, który ma zostać zoperowany, musi spełniać wszystkie wymagania medyczne. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań, przez które część osób nie może zostać zakwalifikowana do wzięcia udziału w operacji. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczają się przede wszystkim choroby takie jak przewlekłe zapalenie przełyku, jelit, żołądka, wrzody na żołądku, choroba Crohna, poważne choroby układów oddechowego i krążeniowego. Operacji nie można przeprowadzić w przypadku ciąży, nowotworów, uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Warto także wspomnieć o różnego rodzaju chorobach psychicznych.

Wskazania

Natomiast wskazaniami do operacji są przede wszystkim wiek – od 18 do 60 roku życia przeprowadza się operacje. Wszelkie problemy związane z psychiką, problemami natury rodzinnej i innej, są powodami do przeprowadzenia operacji. Dodatkowo, liczy się również wysokość BMI – osoby otyłe, których BMI wynosi ponad 40, kwalifikują się do operacji. Ewentualnie, wskaźnik BMI może również wynosić 35, jeżeli osoba otyła dodatkowo cierpi na choroby związane z otyłością.

Typy operacji, jakie przeprowadzane są na pacjentach, są możliwe do wykonania w każdym większym szpitalu. Operacje wykonywane są przez zespoły najbardziej wykwalifikowanych lekarzy chirurgów. Co do samych typów operacji, możemy wymienić przede wszystkim zmniejszenie żołądka, poprzez wycięcie znacznej jego części. Dzięki tej operacji, osoba chora nie odczuwa aż tak wzmożonego głodu, przez co nie spożywa posiłków zbyt często. Co do ilości przyjmowanych pokarmów – osoby, które są po operacji zmniejszenia żołądka, nie mają dosłownie tyle miejsca w żołądku, by jeść duże ilości jedzenia. Innym rodzajem operacji, jest nałożenie opaski silikonowej na żołądek. Służy to ściśnięciu żołądka w celu zmniejszenia uczucia głodu oraz apetytu. W przypadku tej operacji, należy bardzo pilnować terminów, ponieważ opaska taka może nieść za sobą ryzyko wrośnięcia w zewnętrzne ścianki żołądka. Chirurgiczne leczenie otyłości odbywa się również poprzez umieszczenie balonu w żołądku osoby chorej. Balon taki ma za zadanie powodować sztuczne wypełnienie części żołądka. Proces ten ma ten sam cel, co inne typy operacji – chory ma nie odczuwać aż tak wielkiego głodu i apetytu. Dodatkowo, dzięki wymienionym sposobom, osoby leczące się z otyłości spożywają mniej pokarmów, gdyż ich żołądek napełnia się o wiele szybciej, co powoduje uczucie sytości. Dzięki istnieniu takich operacji, wiele osób ma możliwość całkowitego powrotu do zdrowia.

Tagi: , ,