Usługi we Wrocławiu / Wrocławski Biznes

Jak dbać o soczewki okularowe?

24 marca 2017 at 12:21 By

Jeśli chcemy by okulary były komfortowe i dobrze wyglądały oraz mogły przez długi czas nam służyć warto zastosować się do porad następujących.

Okulary na zewnątrz

Jeśli nie będziemy nosić okularów przeciwsłonecznych i wychodzimy na dwór powinno się sprawdzać czy nasze okulary będą blokować promieniowanie UV. Niektóre materiały wykorzystywane do produkcji soczewek nie będą zapewniać tego, jeśli nie mają dodatkowych warstw.

Powłoka chroniąca przed zadrapaniom

Wszystkie materiały lekkie, przygotowywane do tego, by produkować soczewki mają taką powierzchnię, która jest miękka i raczej wrażliwa na zadrapanie i uszkodzenie dużo bardziej niż szkło. Najbardziej będzie to związane z soczewkami z poliwęglanu, które są bardzo odporne na uderzenia, ale nieodporne na zarysowania. Wszystkie przygotowywane soczewki, które mają wysoki poziom załamania światła będą związane z tym, że konieczne jest dla nich przygotowanie specjalnych powłok, które chronić będą przed zadrapaniami i tak urośnie odporność.

Współcześnie te powłoki jakie są nam proponowane będą praktycznie tak samo odporne jak szkło. Jeśli będziemy chcieli kupić okulary dla dziecka, albo też sami często doprowadzamy do uszkodzenia okularów to wydaje się, że dobrze będzie szukać takich okularów, które będą skutecznie przed zadrapaniami.

Antyrefleks

Powłoki antyrefleksyjne będą sprawiać, że soczewka sprawować się może dużo lepiej. Powłoka, która będzie usuwać odblaski może zmniejszyć kontrast i dlatego może utrudnić nam patrzenie w godzinach nocnych.

Dzięki zastosowaniu powłoki nie będzie takie problemu i dlatego łatwiej będzie nam funkcjonować. Jeśli ktoś będzie nam robił zdjęcie nie będzie pojawiało się odbicie. Są one bardzo ważne szczególnie, gdy chcemy mieć takie okulary, które maja wysoki współczynnik załamania światła, ponieważ im silniejszy będzie tym taka soczewka mniej światła będzie odbijać. Soczewka, która jest wykonana z materiału o wysokim stopniu odbicia będzie w stanie pokonać 50% więcej światła niż soczewka bez tego rozwiązania. Dlatego właśnie warstwa AR jest tak istotna na okularach.

Zablokowane promieniowanie UV

Jeśli chodzi o ekspozycję na szkodliwe promieniowanie UV to będzie występować praktycznie przez całe życie. Z tego powodu niestety musimy dbać o ochronę naszych oczu przed tymi promieniami już od młodych lat. Obecnie jednak te proponowane nam materiały z jakich przygotowuje się soczewki są w stanie zablokować to promieniowanie i dzięki temu nasze oczy dostają solidną ochronę.

Jeśli wybierzemy starszy typ soczewek z plastiku CR-39 dobrze będzie zwracać uwagę na to, czy będzie tam pokrycie warstwą odpowiadającą za to, że będzie ochrona przed promieniowaniem UV.

Fotochrom

Takie soczewki będą się stawać ciemniejsze w momencie, gdy będzie działać promieniowanie UV i promieniowanie w zakresie światłą widzialnego. Soczewki takie znajdziemy praktycznie wykonywane ze wszystkich materiałów. Kupowanie soczewek może być trudne, ale jeśli zbierzemy informację o tym co znajduje się na rynku możliwe, że uda się dokonać dobrego wyboru.

Tagi: