Zdrowie Wrocławianina

Alternatywne metody leczenia alkoholizmu – czy warto się na nie decydować?

25 maja 2023 at 13:39 By

alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny problem, który dotyka sporą część naszego społeczeństwa. Choroba ta nie zawsze objawia się tak samo – związane z nią dolegliwości oraz jej skutki zależne są od organizmu pacjenta, ale także od środowiska, w którym żyje dana osoba.

Nie istnieje jedna skuteczna metoda leczenia alkoholizmu, która w równym stopniu pomogłaby każdemu choremu. Nałóg to kwestia mocno indywidualna, dlatego zarówno jego przebieg, jak i sposoby kuracji zależne są od wielu różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Często, by uzyskać najlepszy efekt, stosuje się dwie lub więcej metod jednocześnie, wspierając chorego na wielu płaszczyznach.

Najważniejsze tradycyjne metody leczenia alkoholizmu

Współcześnie wyróżnia się zarówno kuracje oparte na tradycyjnych działaniach, jak i alternatywne sposoby leczenia, wykorzystujące niekonwencjonalne środki i rozwiązania.  Wśród tradycyjnych metod, najczęstsze są:

  • terapia indywidualna,
  • terapia grupowa,
  • farmakoterapia,
  • detoks.

Jednym z pierwszych etapów leczenia zaawansowanego alkoholizmu, w większości przypadków jest pozbycie się z organizmu wszelkich toksycznych substancji. W trakcie procesu odtruwania, a także po jego zakończeniu chory może być także wspierany farmakologicznie, dzięki czemu łatwiej jest mu przetrwać cały proces.

Zwykle pacjent przyjmuje przepisane mu przez specjalistę leki, w tym samym czasie uczęszczając na terapię. Kompleksowe leczenie uzależnienia daje największe szanse na całkowite wyleczenie, zapewniając pacjentom opiekę i wsparcie przez cały czas trwania terapii.

Alternatywne metody leczenia uzależnienia od alkoholu

Jeśli tradycyjne terapie zawodzą lub nie są wystarczającą pomocą dla pacjenta, warto zdecydować się na niestandardowe rozwiązania. Należą do nich m.in.:

  • wszywka alkoholowa,
  • leczenie marihuaną medyczną i CBD,
  • hipnoza,
  • hipoterapia,
  • fitoterapia.

Każda z tych metod stosowana jest w celu uzupełnienia terapii i wspomagania organizmu chorego. W połączeniu z leczeniem właściwym alternatywne działania dają zadowalający efekt i wspierają pacjenta w walce z uzależnieniem.

Sposób działania wszywki alkoholowej

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia choroby alkoholowej jest Esperal – lek wszywany pod skórę pacjenta, który hamuje metabolizm alkoholu we krwi. Jego działanie polega na wzmocnieniu w chorym niechęci do spożywania napojów wysokoprocentowych – po wypiciu nawet niewielkiej ilości płynu etylowego, wszywka powoduje nieprzyjemnie objawy zatrucia. Dzięki temu pacjent zmuszony jest ograniczyć picie, co wraz z odpowiednią pomocą psychologiczną prowadzi do wygrania walki z uzależnieniem.

Właściwości marihuany medycznej a leczenie alkoholizmu

Drugą efektywną metodą, pomagającą wyjść z uzależnienia, jest przyjmowanie odpowiednich dawek medycznej marihuany. Jej lecznicze i terapeutyczne właściwości pomagają w przypadku bezsenności, mdłości oraz zmniejszają objawy związane z odstawieniem alkoholu. Olejek CBD zawarty w konopi indyjskiej pozytywnie wpływa także na układ nerwowy pacjenta, eliminując stres i poczucie lęku, działa także wyciszająco, dzięki czemu choremu łatwiej jest skoncentrować się na terapii.

Dodatkowo substancja ta hamuje rozwój stresu oksydacyjnego w wątrobie pacjenta, zapobiegając poważnym skutkom spożywania alkoholu. Leczenie marihuaną medyczną traktowane jest przez lekarzy jako skuteczna forma wsparcia alkoholika podczas wychodzenia z nałogu. Ze względu na to, że jest ona całkowicie bezpieczna dla organizmu człowieka i nie uzależnia go, coraz częściej wykorzystuje się ją w połączeniu z tradycyjnymi terapiami.

alkoholizm

Pozostałe alternatywne metody leczenia alkoholizmu

W walce z uzależnieniem stosuje się wiele niekonwencjonalnych środków, które mają na celu wsparcie chorego przede wszystkim pod względem psychicznym. Jeśli sama terapia okazuje się niewystarczająca, pacjenci decydują się często na leczenie ziołami lub hipnozę. Środki te nie będą skuteczne dla każdego i z pewnością nie wystarczą do całkowitego wyleczenia choroby. Mogą jednak pomóc pacjentom i wzmocnić efekty pozostałych działań terapeutycznych.

Jaką metodę leczenia wybrać?

Skuteczność każdej z wymienionych metod zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od jego gotowości do podjęcia leczenia. Rozwiązania alternatywne pomagają podczas całej kuracji, jednak nie zastąpią tradycyjnego detoksu i terapii psychoterapeutycznej.

Dlatego skutecznym sposobem na leczenie alkoholizmu we Wrocławiu jest kompleksowa terapia, na którą składa się zarówno pomoc psychologiczna, jak i odtruwanie organizmu oraz, w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, również rozwiązania niekonwencjonalne.