Zdrowie Wrocławianina

Na tym się skupia rehabilitacja domowa

31 maja 2019 at 14:08 By

rehabilitacja Wrocław

Rehabilitacja w domu to realna alternatywa dla krótkoterminowej rehabilitacji szpitalnej. Leczenie w domu jest znacznie bardziej komfortowe dla wszystkich pacjentów, zwłaszcza pod kątem psychicznym.

Jesteśmy w swoim codziennym środowisku otoczeni bliskimi. Dzięki specjalistom dojeżdżającym do naszego domu również opieka medyczna i rehabilitacja będzie na najwyższym poziomie.

Czym jest rehabilitacja domowa?

Rehabilitacja domowa jest odpowiednikiem tej wykonywanej w gabinecie fizjoterapeuty lub w szpitalu. To pełny zakres usług: od masażu leczniczego czy klasycznego po terapię manualną. Prócz tego specjalista pomaga nam uświadomić sobie jak ważna jest prawidłowa dieta i zdrowy tryb życia. Dzięki temu możemy liczyć na kompleksowe doradztwo, które pomoże nam wyleczyć nasze dolegliwości.

Dodatkowo, oprócz sesji z fizjoterapeutą, często zdarza się, że nasz specjalista będzie pokazywał nam ćwiczenia, które powinniśmy wykonywać samodzielnie. To przyspieszy nasze leczenie.

Jakie są zalety rehabilitacji domowej?

Jedną z największych zalet rehabilitacji domowej jest to, że zwiększa to niezależność pacjenta. Przede wszystkim zwiększa jego mobilność i zmniejsza poziom bólu.

Dzięki temu wykonywanie codziennych czynności jest znacznie łatwiejsze. Dodatkowo osoba chora jest niezależna od pozostałych członków rodziny. Często kontuzje, urazy lub choroby powodują, że pacjent nie może się przemieszczać samodzielnie lub sprawia mu to olbrzymie kłopoty. Wtedy, gdy rehabilitacja odbywa się poza domem ktoś musi się nim opiekować i czekać podczas zabiegu. To może frustrować chorych. Jednak kiedy specjalista przyjeżdża do mieszkania, są w 100% niezależni.

rehabilitacja domowa Wrocław

Rehabilitacja domowa daje pacjentowi komfort i wygodę.

Rehabilitacja domowa oznacza większe wsparcie rodziny i przyjaciół, co znacznie przyspiesza powrót do zdrowia. Jeżeli mamy do wyboru dłuższą terapię w szpitalu lub w domu na pewno szybciej dojdziemy do siebie otoczeni ludźmi, których kochamy. Często chorzy, zwłaszcza unieruchomieni, czują bezsilność i frustrację.

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji domowej?

Rehabilitacja domowa jest zalecana wszystkim pacjentom z problemami z układem mięśniowo-szkieletowym. Zwłaszcza jeżeli sprawiają one, że mamy problemy z poruszaniem się. Jest idealną strategią na zapobieganie upadkom, ponieważ poprawia siłę naszych mięśni, koordynację ruchową i równowagę. Jeżeli cierpimy na jakieś problemy ze stawami, chociażby bóle, to terapia manualna, będąca częścią rehabilitacji domowej, doskonale się sprawdzi.

Warto pamiętać, że rehabilitacja pomoże nam z wszelkiego rodzaju bólem, zwłaszcza kręgosłupa. Masaże polepszają ukrwienie i rozluźniają dane obszary mięśni. To przyspiesza gojenie urazów. Bardzo często niweluje też dolegliwości bólowe, ponieważ ich przyczyną jest napięcie mięśni. Jednocześnie terapia manualna zwiększa naszą mobilność i siłę.

terapia manualna wrocław

Jak wybrać fizjoterapeutę?

Jeżeli lekarz zalecił nam zgłoszenie się do fizjoterapeuty, lub sami czujemy taką potrzebę ze względu na nasze dolegliwości, to powinniśmy dobrze przemyśleć jego wybór. Fizjoterapia jest niezwykle skuteczna, ale musi być prowadzona przez specjalistę, by nam nie zaszkodziła. Zawsze więc wybierajmy jedynie certyfikowanych fizjoterapeutów o dużym doświadczeniu. Dzięki temu zyskamy pewność, że mają oni odpowiednie wykształcenie i wiedzą co robią. Najlepsi fizjoterapeuci oferują dojazd do pacjenta, ponieważ wiedzą, że to ogromne udogodnienie.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem fizjoterapii Global Therapy we Wrocławiu.

Tagi: , ,