Zdrowie Wrocławianina

Terapia manualna z dojazdem – ratunek dla ludzi starszych i nie tylko

5 lutego 2019 at 12:45 By

masaż

Terapia manualna to najprościej mówiąc procedury, które są wykonywane przy wykorzystaniu rąk. Dzięki temu można je przeprowadzać nie tylko w gabinecie, ale również w domu chorego. Może być ona ratunkiem dla seniorów i innych osób, dla których dojazd do fizjoterapeuty jest dużym obciążeniem.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna jest przeprowadzana przez specjalnie wykwalifikowanych fizjoterapeutów i w przy wielu chorobach jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji. Bazuje ona na uciskaniu konkretnych punktów w określonych obszarach ciała. Pozwala to odpowiednio dotrzeć do bolesnych miejsc, poprawić w nich ukrwienie, przepływ limfy i zmniejszyć napięcie mięśni.

Tą formę terapii bardzo często stosuje się u osób, które mają problemy z bólem stawów i kręgosłupa. W terapii manualnej poprzez uciskanie tkanek miękkich, ścięgien, więzadeł, nerwów oraz mięśni maksymalnie rozgrzewa się wybrany obszar ciała. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, stawy się odblokowują i przyjmują właściwą, naturalną pozycję. Rezultaty terapii manualnej pozwalają szybko pozbyć się, lub zniwelować, uciążliwy ból.

masaż

Kto stosuje terapię manualną?

Terapię manualną stosuje wiele różnych specjalistów: masażyści, fizjoterapeuci, lekarze, trenerzy, a nawet instruktorzy jogi. Jednak jeżeli chodzi nam o zastosowanie lecznicze to zawsze powinniśmy wybierać wykwalifikowanych, doświadczonych fizjoterapeutów.

Jest to bardzo istotne, ponieważ niedoświadczona osoba może nam nawet zrobić krzywdę i pogorszyć nasze dolegliwości. Pamiętajmy, że zwłaszcza przy bólu pleców i chorobach stawów profesjonalny fizjoterapeuta przeprowadzi z nami dokładny wywiad i przebada nas zanim rozpocznie masaż.

W jakich dolegliwościach może pomóc terapia manualna?

Istnieje bardzo wiele schorzeń, które mogą być leczone za pomocą terapii manualnej. Pierwszą dolegliwością są bóle szyi wywołane chociażby przez skurcz mięśni czy przepuklinę tarczycy. Pomoże ona również na bóle dolnego odcinka kręgosłupa, przepuklinę dyskową, ograniczenia stawów czy zwężenie kręgosłupa. Terapia manualna pomaga też złagodzić ból kręgosłupa na wysokości klatki piersiowej wywoływany między innymi przez przepuklinę dysku. Wiele osób nie wie o tym, że może ona być pomocna przy migrenach, bólach głowy czy chwilowych dysfunkcjach stawu żuchwowego.

Terapia manualna może nam też pomóc poradzić sobie z bólem barku wywoływanym przez zespół uderzeniowy czy uraz pierścienia rotatorów. Może też złagodzić ból stawu biodrowego, którego przyczyną są np. zapalenie stawu biodrowego, pooperacyjna wymiana stawu biodrowego czy ból mięśniowo-powięziowy. Również w przypadku urazów kończyn dolnych jest ona niezwykle korzystna. Pomoże poradzić sobie z bólem stawu kolanowego wywołanym m.in. przez zespół pasma biodrowo-piszczelowego, dysfunkcję rzepkowo-udową czy pooperacyjna wymianę stawu kolanowego. Będzie miała też zbawienny wpływ na ból kostki po jej skręceniu czy wywołany przez zapalenie stawów.

masaz

Dlaczego terapia manualna z dojazdem to ratunek dla osób starszych i nie tylko?

Jak widać terapia manualna może pomóc w leceniu bólu, w tym tego przewlekłego, wywoływanego przez wiele chorób. Często są one związane z tym, że pacjentom ciężko się jest przemieszczać, lub podróże wywołują więcej bólu. Większość z tych chorób lub dolegliwości występuje u seniorów, ale może być też wynikiem kontuzji i urazów u osób młodszych.

Z tego względu dojazd do pacjenta jest optymalnym rozwiązaniem. Chorzy nie muszą męczyć się jadąc do gabinetu i wracając z niego. Często jeżeli mówimy o kontuzjach i bólach dolnych kończyn lub osobach starszych konieczne jest zaangażowanie innych członków rodziny, którzy zawiozą pacjenta, poczekają na zakończenie terapii i odwiozą osobę chorą do domu. Jest to więc dużo większy komfort i ogromna oszczędność czasu.

Ogromną zaletą terapii manualnej jest to, że nie wymaga ona specjalistycznych maszyn i technologii. Jest ona wykonywana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę i cały zabieg może być przeprowadzony równie skutecznie w gabinecie, co w domu pacjenta. Przyniesie on równie dużo korzyści. Warto wiedzieć, że terapia manualna przynosi wyraźną ulgę już po pierwszym masażu. Jeżeli osoba starsza lub po kontuzji zaczyna odczuwać nasilony ból to sesja terapii manualnej przyniesie od razu znaczną ulgę. Jednak regularne masaże będą miały jeszcze lepsze rezultaty.

Terapia manualna z dojazdem na terenie Wrocławia i okolic jest możliwa dzięki ofercie gabinetu Global Therapy.

Tagi: , ,