Usługi we Wrocławiu

Ozonowanie pomieszczeń – czy ma jakieś skutki uboczne?

12 maja 2022 at 19:34 By

Różnego rodzaju patogeny mogą być przyczyną wielu poważnych chorób i innych problemów zdrowotnych. Z tego względu tak ważne jest, aby unikać kontaktu z nimi. Zazwyczaj w tym celu wystarczające jest dbanie o własną higienę np. poprzez regularne mycie rąk, jednak zdarza się, że jest to niewystarczające. Z tego względu stosuje się różnego rodzaju metody dezynfekcji wnętrz, które pozwalają pozbyć się wszelkich patogenów znajdujących się w pomieszczeniach.

Jedną z bardziej popularnych metod dezynfekcji, która daje bardzo dobre efekty, jest ozonowanie. Chcąc skorzystać z tej metody, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach stosuje się ozonowanie mieszkania, jak się przygotować do tego zabiegu,  czy metoda ta ma jakieś skutki uboczne, ile trwa realizacja tej usługi i kiedy ponownie można korzystać z ozonowanego mieszkania?

W jakich sytuacjach stosuje się ozonowanie mieszkań?

Ozonowanie mieszkań to technika dezynfekcji, która wykorzystywana jest najczęściej w celu neutralizacji różnego rodzaju skażenia, patogenów takich jak grzyby, bakterie, wirusy czy pleśń, oraz w celu pozbywania się różnego rodzaju nieprzyjemnych zapachów z wnętrza. Jak widać, technika ta ma bardzo szerokie działanie, przez co wykorzystuje się ją w wielu różnych sytuacjach.

Ozonowanie bardzo często wykorzystuje się w celu usunięcia skutków zalania. W takiej sytuacji mamy do czynienia z bardzo wysoką wilgotnością, co sprzyja namnażaniu się różnego rodzaju grzybów czy pleśni. Jeśli wnętrze nie zostanie odpowiednio szybko wyczyszczone i osuszone, to z pewnością tego rodzaju patogeny się w nim pojawią. Walka z nimi jest zazwyczaj bardzo trudna i ogólnie dostępne środki nie są wystarczające, aby osiągnąć zadowalający efekt. Ozonowanie w tym przypadku, daje znakomite efekty i pozwala bardzo szybko pozbyć się problemu.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pożaru, w wyniku którego w pomieszczeniach zazwyczaj gromadzi się wiele szkodliwych substancji. Ozonowanie nie tylko pozwala skutecznie je zneutralizować, ale także likwiduje nieprzyjemne zapachy, jakie pozostały we wnętrzu po pożarze.

Ozonowanie to także świetny sposób na oczyszczenie mieszkania z patogenów i różnego rodzaju alergenów, co z pewnością będzie bardzo pomocne w przypadku alergików. Pozwala to zadbać o bezpieczeństwo wszelkich osób mieszkających lub użytkujących dany lokal, poprzez pozbycie się mikroorganizmów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia lub nawet życia.

Czy ozonowanie wymaga odpowiedniego przygotowania mieszkania do tego zabiegu?

Aby ozonowanie dało skuteczny efekt, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowania mieszkania do tego zabiegu. Na pewno warto w tym celu wynieść z wnętrza mieszkania rośliny i zabrać ze sobą zwierzęta domowe, ponieważ ozon jest szkodliwy dla żywych organizmów.

Należy również usunąć z mieszkania wszelkie źródła patogenów, czy nieprzyjemnych zapachów, takie jak na przykład resztki jedzenia itp. W przypadku stosowania ozonowania nie trzeba wynosić z mieszkania sprzętu elektronicznego, ponieważ ozon nie wpływa negatywnie na tego typu przedmioty.

Czy ozonowanie ma jakieś skutki uboczne?

Podczas ozonowania wykorzystuje się ozon w formie gazu, który ma bardzo silne właściwości utleniające i dezynfekujące. To sprawia, że jest on bardzo niebezpieczny dla różnego rodzaju patogenów, ale również dla innych organizmów żywych takich jak zwierzęta czy ludzie. Z tego względu podczas ozonowania mieszkania nie mogą w nim przebywać żadne zwierzęta domowe czy osoby, ponieważ byłoby to bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Warto jednak zaznaczyć, że ozon bardzo szybko ulega rozpadowi, przez co mieszkanie po ozonowaniu już po niedługim czasie jest w pełni bezpieczne.

Ile trwa ozonowanie mieszkania?

Czas trwania ozonowania mieszkania zależy zazwyczaj od jego wielkości, tego, w jakim celu stosuje się ozonowanie oraz jak duże jest skażenie na tym obszarze. Zazwyczaj realizacja takiej usługi zajmuje maksymalnie kilka godzin. Warto jednak pamiętać, że po zakończeniu ozonowania nie można od razu korzystać z mieszkania, ponieważ trzeba odczekać przynajmniej kilka godzin, aby cały ozon zdążył się rozpaść lub ulotnić z pomieszczeń i nie stwarzał zagrożenia dla ludzi, lub zwierząt.