Porady

Czym kierować się przy wyborze tatuatora?

11 lutego 2023 at 13:26 By

studio tatuażu

Mimo, że wykonywanie tatuażu jest bardzo popularne na całym świecie, to w Polsce dopiero się ono rozwija.

Coraz więcej osób decyduje się na tatuaż, ale przez to, że ta forma sztuki nie jest jeszcze tak powszechna w naszym kraju, to mało kto wie, czym należy się kierować, podejmując decyzję o wykonaniu pamiątki na całe życie.

Najważniejszą i początkową sprawą jest wybór tatuatora. Może to być problem zwłaszcza dla osób, które decydują się na swój pierwszy tatuaż i nie są za bardzo zorientowane w tym temacie, dlatego warto dowiedzieć się, co jest najbardziej istotne przy poszukiwaniach.

  1. Pierwszą kwestią przydatną na pewno osobom decydującym się na pierwszy tatuaż jest to, że tatuator powinien pracować w studiu tatuażu. Zdarzają się przypadki, że początkujący artysta zaczyna pracę w swoim własnym mieszkaniu, natomiast nie możemy być pewni czy wszystkie narzędzia są dokładnie oczyszczone i sterylne lepiej za pierwszym razem zainwestować w tatuatora współpracującego konkretnym studiem.
  2. W dzisiejszych czasach rozpoczynamy poszukiwania od Internetu. Jedną z bardziej powszechnych opcji jest po prostu wpisanie frazy w wyszukiwarkę, na przykład: „dobre studio tatuażu we Wrocławiu” i od razu znajdujemy szereg ciekawych miejsc i informacji.
  3. Następnie, jeśli jakieś studio nas zainteresuje, to warto zobaczyć czy ma ono swój profil na Instagramie. Widać tam od razu wszystkie prace tatuatorów w nim zatrudnionych i dzięki temu możemy ocenić ich umiejętności i to czy podobają nam się prace konkretnego pracownika.
  4. Szukanie pracy tatuatora, którego bierzemy pod uwagę, wiąże się również z tym, czy wiemy, jaki ma być styl danego tatuażu, ponieważ nie każdy tatuator jest specjalistą we wszystkim. Niektórzy sprawdzają się w kolorowych, pełnych tatuażach, a inni potrafią wykonać świetny wzór za pomocą cienkiego konturu, dlatego już przy poszukiwaniu tatuatora warto wiedzieć, co właściwie chcemy mieć wytatuowane.
  5. Gdy wiemy już do kogo chcemy się zgłosić, to warto wziąć danego tatuatora pod lupę. Dużą rolę odgrywa jego doświadczenie. Wiadomo już, że szkolenie w tym zawodzie dopiero się rozkręca w naszym kraju i nie każdy tatuator ma za sobą bagaż doświadczeń. Do niedawna było jeszcze tak, że ludzie uczyli się wprowadzać tusz zwykłą igłą do skórki banana, jednak gdy później przychodziło do pracy nad skórą, efekt nie był tak zadowalający. Dzisiaj ta nauka tworzenia tatuaży wygląda zupełnie inaczej, natomiast warto pamiętać, że nie każdy tatuator będzie miał dobrze wprawioną rękę od samego początku.
  6. Drugą ważną kwestią jest wiedza tatuatora. Osoba decydująca się na tatuaż powierza mu swoją skórę, która może być problematyczna, wrażliwa lub niewspółgrająca z używanym tuszem, dlatego to tatuator powinien przeprowadzić początkowy wywiad i zdecydować czy wykonanie tatuażu jest w ogóle możliwe. Jeśli tak, to swoją wiedzę powinien również przekazać po wykonanym tatuażu, ponieważ wiąże się to z naruszeniem tkanki; jest to więc pewnego rodzaju uszkodzenie skóry, o którą również później trzeba odpowiednio zadbać, o czym osoba wykonująca tatuaż powinna uświadomić zwłaszcza „pierwszaka”.
  7. Kiedy znaleźliśmy tatuatora, który odpowiada nam stylem, pracą i umiejętnościami, to musimy pamiętać, że nie możemy mu zostawiać całkowicie wolnej ręki, przy tworzeniu wzoru. Warto jest z tatuatorem rozmawiać na jego temat, również przy ostatnich poprawkach, ponieważ jeśli później, podczas wykonywania tatuażu, pojawi się niechciana linia, to już nie będzie możliwości, by ją usunąć.

tatuaż wrocław

Powyższe porady dotyczą wyboru tatuatora, natomiast jeśli ktoś chce zrobić swój pierwszy tatuaż i nie wie nic na ten temat, to powinien jak najwięcej wiadomości szukać w Internecie, zwłaszcza na konkretnych stronach. Wtedy mamy pewność, że informacje są rzetelne. Bardzo często istnieje też możliwość kontaktu online z danym tatuatorem, który wszystko dokładnie wyjaśni.

Należy pamiętać, że mimo iż tatuaż jest estetyczną pamiątką czy nawet arcydziełem wykonanym na skórze, to nadal jest on ingerencją w nasze ciało, która niepoprawnie przeprowadzona może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Dlatego też tak ważne jest, by oddać się w ręce specjalisty, przynajmniej za pierwszym razem.