Nieleczona astma – co zrobić przy trudnościach z oddychaniem?
10 lutego 2021 at 14:20 By WrocLove
Mamy szczęście żyć w czasach, w których leczenie astmy jest znacznie łatwiejsze niż dawniej. Zyskaliśmy dostęp do większej ilości leków i narzędzi, wśród których jednym z nich jest nebulizator.
Czemu warto z niego korzystać w leczeniu astmy? Czym różni się nebulizator od tradycyjnego inhalatora? Jakie są jego najważniejsze cechy?
Czy nebulizator może być pomocny przy astmie?
Nebulizacja jest całkowicie bezpieczną metodą podawania leków, jaką można zastosować przy astmie. Jest tak z trzech głównych powodów. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście to, że podawany lek dociera bezpośrednio do miejsc, które wymagają leczenia. Podawanie leku bezpośrednio do miejsca docelowego pozwala na zmniejszenie dawki (pod nadzorem lekarza, nigdy samodzielnie).
Kolejnym ważnym powodem jest to, że nie obciążamy układu pokarmowego. Nebulizacja jest dla astmatyków szczególnie ważna w sezonie wiosenno-letnim.
Czym różni się nebulizator od inhalatora?
Inhalator to urządzenie zawierające pojemniczek z lekiem, występuje w formie kieszonkowej, jest przepisywany głównie na receptę. Z kolei nebulizator jest specjalistycznym urządzeniem wielokrotnego użytku, który można swobodnie kupić bez recepty. Może być używany, zależnie od rodzaju, stacjonarnie lub bezprzewodowo.
W przypadku inhalatora całość zabiegu trwa zaledwie kilka sekund, przy czym bardzo ważne jest skoordynowanie aplikowania dawki leku z wdechem, by zabieg był jak najbardziej skuteczny. Minusem inhalatora jest to, że po wykorzystaniu wszystkich dawek leku, inhalator podlega utylizacji, nie ma możliwości ponownego napełnienia. Nebulizator możemy zaś wykorzystywać nawet przez lata, zabieg jest co prawda dłuższy, lecz nie ma konieczności koordynowania wdechów i wydechów z aplikowaniem leku.
Inhalator jest zalecany przede wszystkim osobom dorosłym i młodzieży, małe dzieci mogą mieć problem z jego stosowaniem, a w przypadku niemowląt decyzję musi podjąć lekarz.
Nebulizator jest urządzeniem dużo bardziej uniwersalnym, i o ile nie występują istotne przeciwwskazania, może on być stosowany już od pierwszego dnia życia.
Najważniejsze cechy nebulizatora
Wielkość cząsteczek
Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na podstawie których dobieramy rodzaj nebulizatora, od tego zależy, w jakich schorzeniach przyda się on najbardziej. Aby był on jak najbardziej uniwersalny, zaopatrzmy się w nebulizator umożliwiający regulację wielkości cząsteczek, by z pomocą jednego urządzenia pomóc sobie przy różnych problemach.
Rodzaje leków
W zależności od rodzaju nebulizatora zmienia się zakres leków, jakie możemy podawać za ich pośrednictwem. Niektórych leków nie można podawać ze względu np. na ultradźwięki, które mogą zmienić ich działanie.
Poziom głośności i tryb pracy
Wyróżniamy tryb ciągły i przerywany. Tryb ciągły sprawdza się dużo bardziej w przypadku, gdy z urządzenia korzysta duża liczba osób, np. w szpitalach. Zapobiega to sytuacji, w której w ważnym momencie nie można przez jakiś czas włączać nebulizatora. Tak jest właśnie w trybie przerywanym, kiedy po kilkunastu minutach pracy ciągłej, urządzenie musi przez kilka minut “odpocząć”. Staramy się też wybierać jak najcichszy nebulizator, by odgłosy pracy nie irytowały nas podczas wykonywania zabiegu.
Kto może korzystać z nebulizatora?
Nie ma ograniczeń wiekowych co do korzystania z urządzenia. Co się zaś tyczy dolegliwości, nebulizator sprawdzi się dobrze w przypadku chorób takich jak POChP, zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza, zapalenie zatok, zespół nieruchomych rzęsek, przewlekły nieżyt nosa i gardła czy też nawilżenie górnych dróg oddechowych.