Zdrowie Wrocławianina

Doświadczenia pacjentów z wszywką alkoholową – sukcesy i trudności

23 stycznia 2023 at 21:21 By

alkohol

Uzależnienie od alkoholu jest najczęściej występującym nałogiem w ostatnich latach. Może ono być świadome lub nie jednak w każdym z tych wypadków bardzo trudno jest się z niego wyleczyć. Dlatego też powstaje coraz więcej metod ułatwiających leczenie, takich jak wszywki alkoholowe. Mają one swoich zwolenników i przeciwników, dlatego, aby ułatwić podjęcie decyzji czy warto zdecydować się na wszywkę, przygotowaliśmy poniższy artykuł z najważniejszymi informacjami. 

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka inaczej zwana esperalem to tabletka implikowana pod skórę osoby uzależnionej. Ma ona za zadanie skutecznie blokować spożywanie alkoholu, wywołując szereg dolegliwości po jego spożyciu. Dzięki temu alkoholicy są z reguły chronieni przed sięgnięciem po trunki, ale jak wiadomo, każde rozwiązanie ma wady i zalety, dlatego zobaczmy, z czym mierzą się pacjenci z wszywką alkoholową. 

Jakie są zalety esperalu?

Esperal jest bardzo częstym środkiem wspomagającym stosowanym podczas terapii i posiada naprawdę szereg zalet:

 • Wszywka alkoholowa pełni rolę strażnika przed spożywaniem alkoholu – wszystkie dolegliwości związane ze spożyciem alkoholu potęgują się, w rezultacie zniechęcając do niego alkoholików. 
 • Zabieg wszycia esperalu odbywa się w zaledwie kilka minut przy miejscowym znieczuleniu. Zostaje on implikowany w pośladek lub pod łopatkę, dzięki czemu nie przynosi inwazyjnych ani nieestetycznych efektów.
 • Działanie składników zawartych we wszywce dla osób trzeźwych jest bezobjawowe, więc nie ma możliwości powikłań po zabiegu. 
 • Esperal działa w organizmie człowieka do 12 miesięcy od wszycia, co daje szansę na długotrwałą i skuteczną terapię.
 • Pacjent nie może pić co najmniej 24h przed zabiegiem, dlatego jego terapia rozpoczyna się już praktycznie przed wszyciem esperalu. 

Rozwiązanie to pozwala więc uświadomić alkoholików, że wysokoprocentowe trunki wpływają bardzo destrukcyjne na organizm człowieka, co przyczynia się także do wielu zaburzeń psychicznych związanych z niemożnością odmówienia sobie kieliszka. 

alkohol

Jakie są wady wszywki alkoholowej?

Oprócz istotnych zalet esperal posiada także kilka wad, z którymi trzeba się liczyć przed podjęciem decyzji:

 • Przede wszystkim objawy, jakie występują po spożyciu alkoholu przy wszywce, są naprawdę poważne. Zalicza się do nich:
 • Nudności i wymioty,
 • Zaczerwienienie twarzy,
 • Uderzenia gorąca, duszności i omdlenia,
 • Skoki ciśnienia,
 • Nagłe zmęczenie,
 • Zawroty głowy i silny ból w czaszce,
 • Poczucie lęku i niepokoju.
 • Mogą one doprowadzić do wizyty w szpitalu i do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 
 • Wszywka nie jest rozwiązaniem dla każdego. Osoby w trakcie upojenia alkoholowego, z chorobami niedokrwiennymi, niewydolnością serca czy z zaburzeniami psychicznymi pod żadnym pozorem nie mogą przyjmować leku, gdyż grozi to nawet śmiercią. 
 • Zabieg implikacji wszywki nie należy do najtańszych. Cena wszycia esperalu we Wrocławiu to od 500 do 1200 zł, dlatego, jeśli wiemy, że nawet z wszywką nie uda nam się zrezygnować z alkoholu, to jest to nieopłacalne finansowo. Ale jeśli jesteśmy zmobilizowani, to taka cena za co najmniej rok życia w trzeźwości jest satysfakcjonująca. 
 • Niektóre dolegliwości mogą pojawić się już nawet przy drobnym kontakcie z alkoholem np. po spożyciu syropu na kaszel czy wypsikaniu się metanolowymi perfumami. 

Widać więc, że decyzję o wszywce należy odpowiednio rozważyć i przede wszystkim skonsultować z lekarzem i terapeutą. 

Czy warto skorzystać z esperalu?

Nie da się ukryć, że wszywka alkoholowa przynosi pacjentom sporo problemów zdrowotnych i praktycznie zmusza ich do trzeźwości, by mogli normalnie funkcjonować. Jednak mózg alkoholika działa inaczej i przy takiej silnej, a nawet wstrząsowej terapii mogą oni szybciej stracić siły do walki o trzeźwość. Natomiast jeśli już przemogą chęć sięgnięcia po trunki, to przy takim strażniku i efektach jakie daje, będą mieli większe szanse na późniejsze życie z dala od nałogu

Widać więc, że doświadczenia pacjentów z wszywką alkoholową mogą być różne. Wszystko zależy też od indywidualnego przypadku, dlatego decyzja o podjęciu się tego zabiegu musi być jak najbardziej świadoma. Daje ona naprawdę duże szanse na wyleczenie się z nałogu, jednak należy pamiętać, że esperal jest środkiem wspomagającym i bez odpowiedniej psychoterapii czy wsparcia bliskich będzie on naprawdę trudnym doświadczeniem dla alkoholików.