Usługi we Wrocławiu

Czy podczas zwrotu podatku z Niemiec mogę rozliczyć się z współmałżonkiem?

21 sierpnia 2019 at 10:22 By

Praca za granicą wiąże się z koniecznością rozliczania podatku w kraju, w którym jest się zatrudnionym zgodnie z obowiązującymi tam przepisami i stawkami. Należy o tym koniecznie pamiętać, decydując się na podjęcie pracy na przykład na terenie Niemiec. Jakie dokładnie zasady w tym zakresie obowiązują w tym kraju? Czy można rozliczać podatek dochodowy pracujące w Niemczech razem ze współmałżonkiem i jeśli tak, to w jakich sytuacjach i jakich formalności należy dopełnić? Dowiedz się więcej na temat obowiązujących tam przepisów, aby móc wszystkiego dopilnować i uniknąć problemów związanych z niepoprawnym rozliczaniem podatków. Może to skutkować naliczaniem kar pieniężnych oraz innymi niedogodnościami.

Prawo i system podatkowy w Niemczech – co należy o nim wiedzieć?

Każdy kraj ma swój własny system podatkowy. Są one często bardzo do siebie podobne, jednak często występują delikatne różnice w sposobie składania zeznań podatkowych, w metodach rozliczania podatków czy w zasadach dotyczących tego, jaka kwota jest wolna od podatku i kiedy podatnikowi należy się zwrot podatku. W Niemczech system podatkowy jest nieco inny niż na terenie Polski, jednakże w kwestii rozliczania podatku większość procesów przebiega w sposób bardzo zbliżony. Należy wypełnić w odpowiednim terminie wszystkie formalności i dostarczyć je do urzędu osobiście lub drogą elektroniczną, stosując odpowiednie potwierdzenie tożsamości. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, istnieje coś takiego, jak kwota wolna od podatku. Oznacza to, że do określonej w ustawie wysokości zarobków osoby pracujące na terenie danego kraju zwolnione są z odprowadzania podatku dochodowego. W Niemczech kwota wolna od podatku to 8354 euro (w skali roku) i oznacza to, że od pierwszych 8354 euro zarobionych w danym roku nie zapłacimy w tym kraju podatku.

Wysokość podatku dochodowego jest uzależniona od tego, jak wysokie są zarobki danej osoby. Ta kwestia działa dokładnie tak samo jak w Polsce. Jednakże do tego dochodzi też kwestia przynależności do konkretnej klasy podatkowej, od której również zależy to, jak wysoki jest podatek dochodowy. Aby dowiedzieć się, do jakiej klasy podatkowej się należy, trzeba przejść się osobiście do urzędu, do którego się przynależy i w którym trzeba dokonać rozliczenia lub wypełnić formularz drogą elektroniczną. Przynależność do danej klasy definiuje między innymi stan cywilny, sytuacja rodzinna (np. wychowywanie samotnie dziecka) oraz kwestie zawodowe małżonków. W przypadku braku pewności, jak ustalić te wszystkie kwestie oraz przede wszystkim jak poprawnie rozliczyć swój podatek w Niemczech, to nie warto ryzykować i kombinować samemu. Rozsądną opcją będzie zgłoszenie się do profesjonalnej firmy podatkowej w Polsce, która zajmuje się rozliczaniem podatków zza granicy. Pomoże uniknąć to wielu problemów.

Rozliczać się z małżonkiem, czy osobno?

Osoby, które pracują za granicą, często zostawiają całą rodzinę w Polsce, gdyż uznają taki stan rzeczy za przejściowy lub nie chcą komplikować życia swoim dzieciom i narażać ich na stres związany ze zmianą szkoły. W momencie, gdy jeden z małżonków zostaje w Polsce, a drugi wyjeżdża do pracy do Niemiec, należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie dotyczące rozliczania podatków, mianowicie ustalić, czy należy to rozdzielić, czy jednak rozliczać się razem w Niemczech. Zarówno jedna, jak i druga opcja jest możliwa. Aby wybrać odpowiednio konkretny rodzaj, warto zastanowić się nad sytuacją finansową rodziny oraz zgłosić się do specjalistów rozliczania podatków zza granicy. Ich wiedza oraz znajomość Polskiego i zagranicznego prawa podatkowe pozwoli Wam dobrać najbardziej optymalną i najlepszą pod względem ekonomicznym opcję, która będzie dopasowana do Waszych indywidualnych potrzeb.