Nowy dom – jak wybrać firmę budowlaną, konstrukcję domu oraz rodzaj ogrzewania?
13 stycznia 2020 at 15:33 By WrocLove
Sporządzenie dobrego kosztorysu jest podstawą do wyboru odpowiedniej firmy budowlanej przeznaczonej do realizacji naszego projektu. Dzięki niemu możliwe jest bowiem porównanie ofert poszczególnych wykonawców, a także weryfikacja różnych propozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tutaj także zasięgnięcie opinii znajomych, którzy wcześniej budowali swoje domy. To być może dzięki nim dowiemy się o istnieniu firmy budowlanej godnej zaufania.
Wybór firmy budowlanej
Jeżeli jesteśmy w posiadaniu gotowego modelu domu jednorodzinnego, możemy wówczas zastanowić się nad wykonawcą naszej inwestycji. Przy porównaniu ofert już na wstępie można odrzucić te najdroższe i najtańsze. Najważniejszym jest, aby wybrana przez nas firma dokonała przedstawienia i udokumentowania wybudowanych przez siebie obiektów. Ponadto do ich obowiązków w kontakcie z klientem należy okazanie odpowiednich referencji. Istotne jest również doświadczenie w budowaniu wybranych przez nas domów.
Bardzo pomocnym przy wyborze odpowiedniej firmy budowlanej może okazać się opinia architekta, która ma możliwość współpracy z wieloma ekipami wykonawczymi. Dobrze jest również sprawdzić przygotowanie zawodowe, sprzęt budowlany, jakim dysponuje dana firma oraz uprawnienia posiadane przez budowlańców.
Precyzja i dbałość o szczegóły w formułowaniu umowy z wykonawcą także odgrywa tutaj olbrzymie znaczenie. Poprzez odpowiedni protokół należy przystąpić do przekazania terenu budowy. Po wykonaniu tej czynności wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na terenie budowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy to jedynie wykonawcy generalnego, a sam przepis nie ma zastosowania w przypadku budowy etapami lub systemem gospodarczym.
Umowa między inwestorem a wykonawcą powinna ponadto uwzględniać rodzaje materiałów, z których będzie wykonany dom, a także ustalenia kto ma dokonać ich zakupu i kto będzie odpowiedzialny za ich transport.
Dom parterowy czy piętrowy ?
Wielu inwestorów planując budowę swojego domu jednorodzinnego zastanawia się czy mniejszy i ekonomiczny dom parterowy będzie lepszą opcją od większego, ale też wymagającego znacznych nakładów finansowych domu piętrowego. Decyzja w tej materii podejmowana jest w zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych danego inwestora.
Wybór ilości kondygnacji w domu będzie miał znaczący wpływ na zastosowaną w nim instalację grzewczą. Nowoczesne ogrzewanie takie jak np. pompy ciepła jest stosowane w wielu nowo powstałych budynkach, dając spore oszczędności dla domowników w ciągu roku.
Z pewnością nie jest łatwo wybrać ilość kondygnacji w domu. Jedno i drugie rozwiązanie ma bowiem swoje wady i zalety. Przykładowo domy piętrowe sprawdzają się na małych i wąskich działkach, a decydując się na ich budowę oszczędzamy miejsce na ogród, a także budynek garażowy i gospodarczy. Ponadto domy piętrowe stwarzają możliwość na wykształcenie budynku wielopokoleniowego poprzez podział poziomy. Na kolejnych kondygnacjach istnieje możliwość wygospodarowania wolnej przestrzeni na osobne kuchnie, łazienki i salony. Dzięki temu możemy stworzyć dwa odrębne mieszkania w jednym domu.
W związku z większą przestrzenią domu piętrowego należy również liczyć się z wyższymi kosztami utrzymania (np. ogrzewanie) niż ma to miejsce w ich parterowych odpowiednikach. Tutaj w ostatnich latach jesteśmy świadkami zjawiska renesansu. Domy parterowe po wielu latach powracają bowiem do łask, a inwestorzy coraz chętniej decydują się na ich budowę. Przytulność, dopasowanie powierzchni do potrzeb użytkowników oraz ekonomia to ich najważniejsze zalety. Ponadto zintegrowana przestrzeń pozwala na wzmacnianie rodzinnych więzów. Polecamy zdecydowanie się na domy parterowe – są tańsze, bardzo estetyczne a przy tym niezwykle praktyczne – mówi przedstawiciel firmy budowlanej specjalizującej się w ich budowie.
Domy parterowe stanowią idealne połączenie z przestrzenią ogrodu, dzięki czemu wytwarza się klimat korzystny dla wnętrza takiego budynku. Ponadto są bardzo wygodne w przypadku przeprowadzek oraz remontów. Jeśli dodamy do tego łatwość i oszczędność w ogrzewaniu, oświetleniu i sprzątaniu możemy tutaj mówić o idealnym rozwiązaniu dla całej rodziny.
Rodzaj ogrzewania
Po wybudowaniu domu w stanie surowym czas pomyśleć o domowych instalacjach. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie wybór odpowiedniego ogrzewania dla naszego budynku. Oczywiście nie umniejsza to roli przydomowej instalacji gazowej na gaz płynny, wodno-kanalizacyjnej czy elektryki w domu. Właściwie bez nich dom nie mógłby w pełni funkcjonować.
Do naszego domu możemy wybrać tradycyjne ogrzewanie grawitacyjne, jak również skorzystać z nowoczesnych systemów grzewczych w postaci np. ogrzewania podłogowego. Wybór będzie tutaj uzależniony od posiadanych środków finansowych, kubatury naszego obiektu oraz potrzeb domowników.
Ogrzewanie grawitacyjne jest dosyć starą metodą wymuszania przepływu wody w instalacji. Nie jest tutaj potrzebna energia elektryczna, ponieważ w tym przypadku wykorzystywane jest zjawisko unoszenia się ogrzewanej wody i opadania schłodzonej. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie szczególnie w niewielkich instalacjach domowych z kotłem opalanym paliwem stałym (np. węglem).
Ogrzewanie pompowe to już zupełnie nowa jakość w dziedzinie domowych technik grzewczych. Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie w instalacjach centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Do wymuszenia ruchu w instalacji wykorzystywana jest pompa obiegowa. Dzięki niej istnieje możliwość pokonywania sporych oporów hydraulicznych powstających w rurach.
W instalacji rozdzielaczowej do kotła dołączony jest jeden lub dwa piony obsługujące rozdzielacze na poszczególnych kondygnacjach budynku. Od rozdzielaczy poprowadzone są odpowiednie przewody do poszczególnych grzejników. Co ciekawe rury te prowadzone są w szlichcie podłogi, a odległość między rozdzielaczem a grzejnikiem nie powinna przekraczać 15 metrów.
W ogrzewaniu podłogowym przewody, w których płynie ogrzana woda oddają ciepło do pomieszczenia równomiernie na całej powierzchni podłogi. Największą zaletą tej techniki jest energooszczędność. W niektórych domach swoje zastosowanie znajduje także ogrzewanie kominkowe.
Tagi: budowa domu, ogrzewanie domu, projekt budowlan