Badanie EEG u pacjenta z zaburzeniami sfery psychicznej
28 sierpnia 2019 at 11:44 By WrocLove
Badanie elektroencefalografem, czyli EEG to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej wiarygodnych sposobów badania bioelektrycznej czynności mózgu.
Wykorzystywany zarówno w diagnostyce po wypadkach, urazach i zabiegach neurochirurgicznych, jak i w ramach badania przyczyn objawów nieprawidłowej czynności mózgu, EEG może być traktowany także jako metoda diagnozowania zaburzeń sfery psychicznej. Te wynikają niejednokrotnie z nieprawidłowości w obrębie mózgu niewykrywalnych podczas innych badań i często rozwijających się w skutek innych chorób czy przebytych problemów ośrodkowego układu nerwowego.
Na czym polega badanie EEG, jak się do niego przygotować i jakie informacje można po nim uzyskać?
Badanie EEG – wskazania i przebieg badania
Elektroencefalografia wykorzystuje w swoim działaniu fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Z pomocą urządzenia, które może takie impulsy śledzić i obrazować na wykresach, po porównaniu wyników z przyjętymi normami, neurolodzy są w stanie określić dziś nie tylko lokalizację zaburzeń w mózgu, ale związane z nią przyczyny pojawiania się określonych objawów i powikłań chorobowych.
Z pomocą badania EEG można prowadzić między innymi diagnostykę chorób układu nerwowego, w tym padaczki, która u wielu pacjentów przez długi czas pozostaje nierozwiązaną zagadką. Badanie EEG jest także skuteczne w określaniu podstaw i efektów śpiączki czy ocenianiu stanu zdrowia pacjentów z guzami mózgu. W sferze psychiki, badania elektroencefalograficzne mogą ułatwić diagnozowanie zaburzeń snu czy kontrolowanie reakcji pacjenta doświadczającego ataków paniki, depresji i stanów lękowych.
Jak przebiega badanie EEG?
Do badania przystępuje się w czuwaniu, we śnie lub po deprywacji snu, w zależności od zaleceń lekarza kierującego. Z reguły badania we śnie przeprowadzane są u dzieci, które ze względu na wrodzoną ruchliwość i aktywność mogą mieć problem z pozostawaniem w bezruchu podczas badania, a także u pacjentów, u których EEG przeprowadzane jest w ramach diagnozowania zaburzeń snu. Podczas badania na głowę pacjenta zakładane są specjalne elektrody rejestrujące prądy czynnościowe wytwarzane przez neurony w mózgu, które później przetwarzane są przez elektroencefalograf na obraz fal mózgowych.
W badaniu rejestruje się zarówno zapis spoczynkowy, jak i aktywność mózgową wzbudzaną serią metod stymulujących takich jak przyspieszone oddychanie czy fotostymulację.
Przygotowanie pacjenta do badania EEG następuje zwykle jeszcze w przeddzień badania, kiedy to pacjent proszony jest o pozostanie w stanie czuwania przez całą noc i unikanie stymulujących produktów mogących zaburzyć normalną pracę mózgu. Z reguły odradza się więc oglądanie telewizji, korzystanie z komputera, a także spożywanie napojów energetycznych, słodzonych napojów zawierających kofeinę (np. Coca-Cola) oraz żucie gumy. Pacjent nie powinien natomiast samodzielnie odstawiać leków zapisanych przez lekarza.
Przed badaniem należy zjeść lekki posiłek oraz poinformować osobę wykonującą badanie o przyjmowanych lekach, suplementach, a także zmianach w zażywanych lekach jakie nastąpiły pomiędzy skierowaniem na badania, a samym badaniem.
Co może pokazać badanie EEG?
Wyniki badania EEG rejestrowane są w postaci wykresów amplitudy i częstotliwości fal mózgowych, w tym fal alfa, beta, gamma, delta, oraz theta. Każde z nich są związane z inną formą aktywności mózgu i zależnie od przewidywanej diagnozy oraz celu badania, mogą być analizowane bardziej dogłębnie w porównaniu z uzyskanym na początku stanem spoczynkowym mózgu oraz znanymi, standardowymi reakcjami mózgu na dane bodźce.
U pacjenta z zaburzeniami psychicznymi będącymi wynikiem nieprawidłowości związanych z pracą mózgu, wychwycenie zmian w obrębie reakcji na określone bodźce będzie podczas badania EEG możliwe i da przynajmniej częściowy obraz przyczyn, jakie mogą leżeć u podłoża danego zaburzenia.
Czy będą to więc problemy ze snem i bezsennością, zaburzenia lękowe, depresja, napady drgawek czy zaburzenia pamięci o podłożu psychicznym, badania EEG mogą rozwiać wątpliwości co do ich przyczyn i wspomóc opracowanie najskuteczniejszej drogi pracy z pacjentem w celu poprawy zdrowia i jakości codziennego życia.
Artykuł powstał we współpracy z pracownią EEG we Wrocławiu.
Tagi: badanie EEG Wrocław, EEG głowy Wrocław, EEG Wrocław prywatnie