Indywidualny projekt domu – skrojony na miarę twoich potrzeb
25 maja 2021 at 14:46 By Redaktor MK
Budowa własnego domu to poważna inwestycja. Jej realizacja zależy od wielu czynników, jednym z nich jest niewątpliwie przygotowanie właściwego projektu.
Czy warto zdecydować się na projekt indywidualny?
Czym jest indywidualny projekt domu?
Indywidualny projekt domu to unikalny projekt powstały na potrzeby danego klienta. Architekt realizujący zlecenie najpierw rozmawia ze zleceniodawcą, a następnie uwzględnia jego preferencje i wymagania w projekcie. Dostosowuje budynek do potrzeb klienta oraz do możliwości działki budowlanej, na której obiekt ma powstać. Brane są pod uwagę takie czynniki, jak ukształtowanie terenu, nasłonecznienie czy też walory estetyczne otoczenia.
Indywidualny projekt domu zapewnia swobodę w kształtowaniu bryły budynku oraz przestrzeni go otaczającej. Zakup projektu indywidualnego daje gwarancję, że wybudowany dom będzie jedyny w swoim rodzaju i w pełni zgodny z oczekiwaniami klienta.
Zalety indywidualnego projektu
Decyzja o skorzystaniu z usług architekta do stworzenia indywidualnego projektu domu wiąże się z wieloma korzyściami. Projekty skrojone na miarę mają bowiem bardzo dużo zalet.
Spełnianie oczekiwań
Indywidualny projekt domu od początku powstaje z myślą o konkretnym użytkowniku, dzięki czemu jest w stanie spełniać jego oczekiwania w stu procentach.
Dopasowanie do działki
Projekt jest opracowywany z uwzględnieniem wszystkich atrybutów działki budowlanej, jest przy tym w stanie wykorzystywać jej atuty, równocześnie niwelując wady. Indywidualny plan zabudowy dostosowany jest do warunków zagospodarowania przestrzennego i spełnia wszystkie wymagania formalne. Projekt ten, w przeciwieństwie do projektów gotowych, nie wymaga poprawek związanych z koniecznością jego adaptacji. Możliwe jest przy tym dopasowanie budynku nawet do najbardziej nieregularnej i trudnej w zabudowie działki.
Niepowtarzalność
Indywidualny projekt daje pewność, że budynek będzie całkowicie oryginalny i jedyny w swoim rodzaju.
Całkowita kontrola
Wykorzystując projekt indywidualny, inwestor ma możliwość sprawowania pełnej kontroli nad wyglądem domu, jego stylem, układem pomieszczeń, a także doborem materiałów i technologią użytą do jego budowy.
Zastosowanie nietypowych rozwiązań
Indywidualny projekt domu umożliwia klientowi korzystanie z nietypowych rozwiązań, na przykład niestandardowych wykończeń, instalacji czy też detali architektonicznych.
Niskie koszty
Zastosowanie nietuzinkowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz możliwość wyboru materiałów umożliwia obniżenie kosztów budowy oraz eksploatacji budynku.
Wady indywidualnego projektu
Obok licznych zalet, projekty indywidualne domów posiadają również pewne wady.
Konieczność podejmowania trudnych decyzji
Zlecenie w postaci indywidualnego projektu domu wiąże się z koniecznością podejmowania wielu trudnych decyzji. Od klienta wymagane jest jasne sprecyzowanie swoich potrzeb, co może wiązać się z komplikacjami. Niezdecydowani i nieposiadający doświadczenia w dziedzinie architektonicznej i budowlanej inwestorzy mogą czuć się przytłoczeni spoczywającą na nich odpowiedzialnością.
Długi czas realizacji inwestycji
Przygotowanie projektu indywidualnego wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania zarówno na projekt, jak i dokumentację niezbędną do rozpoczęcia budowy.
Niepewność w stosunku do jakości projektu
Oryginalność i unikalność, choć wymieniane są wśród zalet, mogą być również rozpatrywane w kategorii wad. Wynika to stąd, że w wypadku projektu indywidualnego klient nie może sprawdzić opinii innych użytkowników, co ma miejsce w sytuacji wybierania gotowego projektu z katalogu.
Wysoka cena inwestycji
Podstawową wadą projektów indywidualnych z punktu widzenia inwestorów jest ich cena. Koszt zakupu projektu indywidualnego jest bowiem kilkakrotnie wyższy od zakupu projektu gotowego.
Dlaczego warto zdecydować się na indywidualny projekt domu?
Indywidualny projekt domu to idealne rozwiązanie dla osób chcących wybudować dom ściśle dopasowany do swoich potrzeb.. Zamawiając taki projekt, inwestor ma możliwość zastosować nietypowe rozwiązania oraz dostosować zabudowę do nawet najbardziej niestandardowej działki.
Dzięki indywidualnemu planowaniu możliwe jest postawienie domu z materiałów zgodnych z oczekiwaniami klienta, który dopasuje się do miejscowego planu zabudowy i da gwarancję wykorzystania naturalnego oświetlenia. Projekty indywidualne dają również możliwość budowy domów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto tylko projekt indywidualny daje pewność, że dom będzie oryginalny i inny od pozostałych.
W celu realizacji marzenia o własnym, niepowtarzalnym domu należy skorzystać z usług renomowanego studia architektonicznego, które stworzy unikalny projekt indywidualny łączący wymogi prawa budowlanego z potrzebami klienta.