Usługi we Wrocławiu

Pomiary akustyki budowlanej

19 czerwca 2020 at 11:57 By

pomiary akustyki budowlanej

Akustyka budynku jest niezwykle ważna nie tylko w domowych gospodarstwach, ale także pomieszczeniach i obiektach biurowych. Doznania dźwiękowe są również istotne w przypadku budowy studia nagraniowego czy miejsca pracy.

Dokonywanie pomiaru akustyki budowlanej należy wykonywać tylko i wyłącznie z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi oraz przy zachowaniu odpowiednich zasad dotyczących wykonywania tego typu pomiarów.

Pomiar akustyki budowlanej – podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach firmy zajmujące się pomiarami akustycznymi oraz dźwiękiem umożliwiają także zamówienie potocznie zwanych konsultacji akustycznych. Dzięki takiej formie współpracy, firmy mają możliwość skonstruowania jak najlepszej oferty tak aby spełniła wymogi najbardziej wymagających klientów. Firmy, które zajmują się pomiarem akustyki budowlanej najczęściej współpracują z architektami, którzy często nie mają dostępu do wiedzy z dziedziny akustyki dźwiękowej. Warto wiedzieć, że poprawna akustyka budynku jest bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia wymogów prawnych dotyczących budowli. W życiu codziennym akustyka budynku decyduje o komforcie oraz spokoju użytkowania przez najbliższe lata.

pomiary hałasuNiestety polskie normy dotyczące akustyki budowlanej są niezbyt rygorystyczne dlatego nie zagwarantują całkowitego spokoju oraz wyciszenia danych pomieszczeń w budynku. Zdecydowanie warto zadbać na własną rękę o akustykę budowlaną, a co za tym idzie – o własne zdrowie i zdrowie osób, które będą przebywać w danym budynku. Firmy, które specjalizują się projektowaniem rozwiązań akustycznych podejmują działania z zakresu:

  • izolacji akustycznej,
  • adaptacji wnętrz,
  • pomiarów akustycznych,
  • pomiarów hałasów,
  • instalacji sprzętu audio i video.

Pomiar akustyki budowlanej – jak przebiega?

Rozpoczynając pomiar akustyki budowlanej należy spełnić podstawowe warunki dotyczące przeprowadzania tego typu prac. Akustyczny pomiar hałasu przeprowadza się aby efektywnie obniżyć jego poziom oraz zminimalizować jego negatywny wpływ na człowieka. Pomiar hałasu wykonuje się zazwyczaj na terenach zakładu pracy oraz w pobliżu autostrad i ulic o wzmożonym ruchu drogowym aby zapewnić w późniejszym czasie jak najlepszą ochronę dla osób, które są narażone na negatywne skutki tego hałasu. Podczas pomiaru akustyki budowlanej badane jest dokładne natężenie hałasu oraz jego źródło i wpływ na człowieka i otoczenie.

Firmy specjalizujące się pomiarami akustyki budowlanej mają za zadanie ograniczyć wydobywający się hałas do minimum. W ofertach firm zajmujących się akustyką oraz zabezpieczeniami można znaleźć w ofercie takie elementy jak: obudowy akustyczne, kabiny dźwiękochłonne, ekrany dźwiękochłonne oraz tłumiki hałasu i wiele innych. Po zakończeniu badania akustyki budowlanej firmy dobierają odpowiednie elementy, które montowane są w danych miejscach tak aby zminimalizować negatywne oddziaływanie hałasu zarówno w miejscu pracy jak i na drodze. Warto wspomnieć, że pomiar hałasu dokonuje się często w terenach zabudowanych aby ograniczyć hałas, który może być uciążliwy dla mieszkańców.

Należy też pamiętać, że pomiar akustyki budowlanej jest zależny także od pory roku ze względu na inne możliwości akustyczne środowiska naturalnego.

Pomiary akustyczne – dla kogo są przeznaczone i czy warto je wykonywać?

pomiary hałasu wrocławPomiar akustyki budowlanej przeznaczony jest zarówno dla osób prywatnych chcących zapewnić spokój sobie oraz swojej rodzinie, ale także dla firm, które budują wielkie biurowce oraz urzędów miast i zarządców dróg. Dzięki wykonywanym pomiarom akustycznym można dobrać odpowiednie zabezpieczenia tak aby minimalizować hałas. Hałas ze względu na rodzaje dzieli się na przemysłowy oraz budowlany. Odnosząc się do hałasu przemysłowego – dotyczy on pomiaru hałasu na terenie zakładów pracy, otoczeniu zakładu pracy oraz koncepcji ograniczenia jego poziomy na danych stanowiskach pracy oraz otoczeniu zewnętrznym.

Akustyka budowlana natomiast dotyczy pomiaru izolacji akustycznej przegród budowlanych, pomiarów pogłosu oraz zrozumiałości mowy w danym pomieszczeniu. Zdecydowanie warto decydować się na wybór tylko i wyłącznie profesjonalnych firm, które zajmują się tego typu usługami. Należy pamiętać o tym, że poprawnie wykonana usługa pomiaru akustycznego pozwoli zaprojektować jak najlepsze rozwiązania, które spowodują redukcję negatywnego wpływu hałasu niemalże do minimum. Jest to niezwykle ważne, ponieważ długotrwałe działanie hałasu na człowieka może doprowadzić do pogorszenia jego stanu zdrowia czy w skrajnych przypadkach śmierci ze względu na uszkodzenie organów wewnętrznych.

Tagi: , ,