Zdrowie Wrocławianina

Wsparcie logopedyczne Twojego dziecka

7 czerwca 2016 at 09:25 By

Nie wszystkie dzieci lubią się uczyć, ale chyba wszystkie lubią się bawić. Małe dzieci mają problem ze skupieniem uwagi na uczeniu się, szybko nudzą się, są niecierpliwe. Dla tego sprytnie wymyślono wiele programów do nauczania z wykorzystaniem zabawy. Można z nich skorzystać w przypadku dzieci zdrowych, jak również z różnymi problemami, na przykład z problemami logopedycznymi. Dzieci ze zdiagnozowanymi problemami logopedycznymi muszą zdecydowanie więcej czasu poświęcić na przyswojenie różnych rzeczy niż ich zdrowi rówieśnicy.

Gry nie tylko bawią ale także uczą

Zabawa pobudza do kreatywności i twórczego myślenia. Zapowiedzią problemów logopedycznych jest zdiagnozowana przez lekarza pediatrę u niemowlęcia nieprawidłowa budowa anatomiczna aparatu mowy. W leczeniu problemów logopedycznych liczy się czas, dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie terapii. Przy leczeniu wad wymowy bardzo ważne są metody wspomagające, do których należy rytmika i różnego rodzaju gry ruchowe połączone z dźwiękiem. Rytmika wyrabia koordynację ruchowo- słuchową, co wpływa na rozwój intelektualny dziecka. Różne ćwiczenia słuchu, wzroku czy ruchu stymulują rozwój mowy. Bardzo ważną sprawą jest objęcie opieką logopedyczną wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Jeżeli u dziecka zdiagnozowano problemy logopedyczne dopiero w okresie przedszkolnym to jeszcze jest duża szansa na wyleczenie, ale pod warunkiem, że będą pod stałą opieką terapeuty a oprócz tego rodzice także zaangażują się w terapię i będą dużo ćwiczyć z dzieckiem w domu. Na wielu forach internetowych można znaleźć różne gry logopedyczne polecane przez rodziców, które są bardzo pomocne w rehabilitacji dzieci. W sklepach są dostępne gry na tablet, komputer a także dużo gier planszowych.  Cena są bardzo zróżnicowane. Można kupić zarówno gry za kilkanaście złotych, jak i takie za kilkaset złotych. Gry do ćwiczeń logopedycznych można kupić w sklepie stacjonarnym, zamówić przez internet, ale są też takie, które można zrobić samemu. A także można skorzystać w internecie z wielu gier online.

logopeda

Dostępne gry logopedyczne są przeznaczone dla dzieci z problemami wymowy, ale także dla dzieci z niedosłuchem. Dzięki zabawom logopedycznym wyrabiana jest u dzieci spostrzegawczość, wyobraźnia przestrzenna, pamięć, także pamięć wzrokowa, rozwijana jest percepcja słuchowa. Kolorowe plansze zachęcają dzieci do ćwiczeń, przyciągają ich uwagę. Profesjonalne gabinety logopedyczne wyposażone są zarówno w przeróżne gry logopedyczne, jaki i w różne programy diagnostyczno- terapeutyczne. Logopedzi uczą prawidłowej wymowy, poprawnej fonetyki i gramatyki, logicznych wypowiedzi i pracują nad ogólną sprawnością komunikacyjną swoich małych pacjentów. Jeżeli dziecko z zaburzeniami logopedycznymi nie otrzyma w porę pomocy to może duże problemy w szkole, gorsze oceny, gorsze osiągnięcia niż rówieśnicy. I może to skutkować kolejnymi zaburzeniami, w tym problemami emocjonalnymi, które mogą rzutować na dorosłe życie zawodowe.  Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym efekty będą lepsze.

Artykuł zainspirowany stroną www.liger.net.pl/17-gry-edukacyjne-i-logopedyczne – oficjalną witryną sklepu Liger.

Tagi: , ,