Zdrowie Wrocławianina

Rola masażu w fizjoterapii

2 stycznia 2019 at 11:10 By

masaż

W ogólnej definicji, w wyniku prawidłowo przeprowadzonego masażu powstaje tak zwany odczyn, który stanowi reakcję organizmu. Ma on spełnić w zależności od naszych potrzeb, konkretną funkcję.

Wybór właściwego rodzaju masażu zależy więc od wielu czynników. Między innymi od masy ciała pacjenta, ogólnego stanu jego zdrowia czy rodzaju choroby z jaką się zmaga. Kiedy jesteśmy zestresowani i spięci najczęściej zapisujemy się na tak zwany masaż klasyczny, który ma nas rozluźnić. W sytuacji kiedy jednak walczymy z chorobą, zależy nam na specjaliście, który może zaoferować nam prawidłowo przeprowadzany masaż leczniczy niwelujący przykre konsekwencje naszego schorzenia.

Fizjoterapia – masaż klasyczny

Masaż klasyczny, to oczywiście najpopularniejsza forma masażu. Wykonując go, fizjoterapeuta korzysta z ośmiu technik: głaskania, rozcierania, ucisku, ugniatania, wibracji, oklepywania, wałkowania i roztrząsania. W zależności od ich doboru, a także siły jaką włoży w wykonywany zabieg może nas zrelaksować i odprężyć, rozluźnić lub pobudzić. Przy wykonywaniu masażu klasycznego, specjalista korzysta też z konkretnego środka poślizgowego, na przykład oliwki czy kremu do masażu.

olejek

Masaż klasyczny, to idealne rozwiązanie dla osób przeciążonych pracą, żyjących w permanentnym stresie lub osób zmagających się z obniżonym nastrojem. Po wyjściu z gabinetu czujemy się bowiem rozluźnieni, odprężeni lub wręcz przeciwnie – pozytywnie pobudzeni. Kiedy jednak nasz organizm toczy poważna choroba, warto przemyśleć inną możliwość, a konkretnie masaż leczniczy.

Fizjoterapia – masaż leczniczy

Masaż leczniczy z kolei, to masaż wykorzystywany w leczeniu różnych chorób, zapobieganiu im lub zmniejszaniu ich objawów. Najczęściej stosuje się go w przebiegu chorób układu nerwowego, gdzie występują zaniki, niedowłady, porażenia mięśniowe lub uszkodzenia nerwów obwodowych. Swoje zastosowanie znajduje on również w leczeniu osób z przewlekłą niewydolnością oddechową czy zakrzepowym zapaleniem żył. Zalecany jest również przy chorobie Buergera lub Raynauda. Oprócz tego wśród najczęściej wymienianych wskazań znajdują się też wszelkie choroby i dysfunkcje narządów ruchu, na przykład stany po urazach typu: stłuczenia, skręcenia czy zwichnięcia.

To jednak nie wszystko. Masaż leczniczy swoje zastosowanie znajduje również w sporcie czy kosmetyce. Zwiększa bowiem masę mięśniową, a także ujędrnia i wygładza skórę. Jak widać, taki rodzaj masażu może mieć zbawienny wpływ nie tylko w przypadku poważnych chorób i urazów, ale również w przypadku intensywnie trenujących sportowców.

kolano

Gdzie szukać pomocy?

W sytuacji, kiedy zależy nam na profesjonalnie wykonanym masażu warto znaleźć odpowiedniego specjalistę. Fizjoterapeuta po studiach, z odpowiednim doświadczeniem z pewnością podoła zadaniu. Nie brakuje oczywiście masażystek i ludzi parających się medycyną naturalną z tym, że takie osoby nie zawsze będą w stanie nam pomóc. Co więcej, niekiedy mogą wręcz zaszkodzić.

Kiedy mamy siły, czas i chęci możemy więc umówić się w sprawdzonym gabinecie fizjoterapii. W sytuacji, kiedy jednak nie jesteśmy w stanie wyjść z domu lub zwyczajnie brakuje nam na to czasu, z fizjoterapeutą możemy umówić się we własnym domu. Na terenie Wrocławia działa na przykład Global Therapy – usługi z zakresu fizjoterapii z dojazdem do klienta. Takie udogodnienie jest szczególnie ważne dla osób, które cierpią na schorzenia uniemożliwiające im poruszanie się lub dochodzą do siebie po kontuzjach, urazach czy operacjach. Specjalista zaopatrzony w specjalny, rozkładany sprzęt zjawi się u nich o określonej godzinie i wykona masaż w warunkach domowych.

Tagi: , ,