Porady

Fobia szkolna – jak pomóc swojemu dziecku?

10 września 2022 at 20:14 By

Dziecko większość swojego czasu spędza w szkole. Powinno być to miejsce, do którego chętnie uczęszcza, bez lęku i obaw. Bardzo często zdarza się jednak, że z różnych przyczyn pojawia się ogromna niechęć do tego, aby chodzić do szkoły. Można mówić wtedy o zjawisku, jakim jest fobia szkolna. Dowiedz się nieco więcej na temat tego, czym dokładnie ona jest oraz w jaki sposób skutecznie sobie z nią radzić.

Czym jest fobia szkolna?

Fobia szkolna jest rodzajem nerwicy sytuacyjnej. Objawia się ogromną niechęcią do uczęszczania do szkoły. Bardzo często pojawia się ona nagle i nie ma jednej wyraźnej przyczyny. Dziecko zaczyna coraz mniej chętnie wychodzić rano do szkoły i szuka nowych powodów na to, aby do niej nie iść. Bardzo często fobii szkolnej towarzyszą objawy somatyczne. Już na kilka godzin przed wyjściem do szkoły o uczniów cierpiących na ten rodzaj nerwicy może pojawić się:

  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • gorączka.

U dzieci pojawić się może również duszność, dreszcze,  a nawet omdlenia. Bardzo często objawy te są niewłaściwie interpretowane przez rodziców jako sygnał związany z chorobą. Jeśli jednak nie mają one żadnego podłoża zdrowotnego i dziecko jest zdrowe, a objawy te regularnie się powtarzają, to może oznaczać to, że cierpi na fobię szkolną. Bardzo ważne jest to, aby w takiej sytuacji rodzice wiedzieli, w jaki sposób postępować prawidłowo ze swoją pociechą.

Przyczyny fobii szkolnej

Bardzo trudno ustalić konkretne przyczyny fobii szkolnej. Warto jednak poznać czynniki, które mogą sprzyjać jej pojawieniu się. Pozwoli to skutecznie pomóc dziecku dotkniętemu taką nerwicą.

Jednym z czynników, które bardzo często wpływają na rozwój fobii szkolnej są problemy z rówieśnikami. Dziecko może być ofiarą przemocy, zastraszania czy wyśmiewania, co w dłuższej perspektywie może negatywnie odbić się na jego psychice i wywołać paniczny lęk przed chodzeniem do szkoły.

Fobia szkolna może pojawić się także jako następstwo zbyt wysokich wymagań stawianych dziecku. Jeśli rodzice oczekują samych dobrych ocen od ucznia, który ma problemu z nauką, może to skutkować niechęcią do chodzenia do szkoły i obawą przed rozczarowaniem rodziców.

szkoła

Ogromna niechęć do chodzenia do szkoły może być wywołana również zmianami w życiu dziecka. Dotyczy to głównie sytuacji, w których konieczna była przeprowadzka i zmiana szkoły oraz całego otoczenia. Dla wielu dzieci jest to ogromny problem, aby odnaleźć się w nowym środowisku i nawiązać kontakty z rówieśnikami.

W jaki sposób poradzić sobie z fobią szkolną u swojego dziecka?

Rodzice dzieci cierpiących na fobię szkolną muszą wiedzieć, jak radzić sobie z tym problemem. Najgorszym rozwiązaniem, na które można się zdecydować jest z pewnością pozwolenie na opuszczanie szkoły. Może to bowiem wywołać o wiele więcej problemów. Najczęściej rodzice mogą nie poradzić sobie samodzielnie z fobią szkolną, zwłaszcza jeśli jest ona silna. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, jakim jest dziecięcy psychiatra, Jelenia Góra to jedno z wielu miast, gdzie można takiego znaleźć. Podczas sesji z dzieckiem skutecznie znajdzie przyczynę jego lęków i zastosuje odpowiednią terapię, która pomoże się jej pozbyć.

W zwalczaniu fobii szkolnej oprócz profesjonalnej terapii ogromne znaczenie ma także właściwe podejście rodziców do tego problemu. Nie mogą oni w żadnym wypadku bagatelizować sytuacji, gdy ich dziecko nie chce chodzić do szkoły. Muszą być dla swojej pociechy wsparciem, aby w każdej chwili mogła zwrócić się do nich o pomoc. Pod żadnym pozorem rodzice nie powinni wyśmiewać dziecka czy też opowiadać o jego problemach osobom postronnym w ich towarzystwie. Może to bowiem nasilić problem i sprawić, że straci ono zaufanie. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa oraz tego, że może powiedzieć swoim rodzicom o wszystkim, także o problemach.

Fobia szkolna jest ogromnym problemem, który może mieć różne przyczyny. Można jednak skutecznie sobie z nią poradzić korzystając z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże dziecku w wyjściu z nerwicy.