Usługi we Wrocławiu / Wrocławski Biznes

Znaczenie oświetlenia na hali magazynowej

5 grudnia 2019 at 14:35 By

oświetlenie hali magazynowej

Właściwe oświetlenie poprawia bezpieczeństwo i chroni przed wypadkami, natomiast słabe oświetlenie w hali magazynowej może zdemotywować pracowników i doprowadzić do problemów zdrowotnych.  Konieczne jest więc przestrzeganie standardów oświetlenia magazynu, aby chronić pracowników, sprzęt i towar znajdujący się w środku.

Dlaczego dobre oświetlenie poprawia bezpieczeństwo w magazynie?

Magazyny zajmują się ciężkim sprzętem, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Jeden zły ruch i pojedynczy wypadek może spowodować poważne uszkodzenie magazynu i kosztować firmę dużo pieniędzy. Odpowiednie oświetlenie jest konieczne, aby temu zapobiec. Poprawnie dopasowane światło tworzy środowisko, w którym pracownicy popełniają mniej błędów, muszą oni bowiem widzieć w korytarzach i mrocznych zakątkach. Nierzadko czytają również małe etykiety lub manewrują w ciasnych miejscach, więc wystarczająca ilość światła jest niezbędna, aby zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów i jednocześnie zachować bezpieczeństwo osób wykonujących powierzone im czynności.

Odpowiednie oświetlenie zmniejsza straty i szkody w mieniu. Produkty firmy powinny być chronione przed uszkodzeniami, ponieważ żaden biznes nie może sobie pozwolić na utratę lub uszkodzenie towarów z powodu słabej widoczności. Przy dobrze dopasowanym do stanowiska oświetleniu hali magazynowej, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że jakaś wada produkcyjna umknie czujnym oczom osób oceniających produkty.

W Ameryce Północnej co miesiąc w wypadkach magazynowych ginie średnio dwóch pracowników. Ułożone w stos produkty mogą przewrócić się i zranić osoby znajdujące się w magazynie, niewystarczające oświetlenie znacznie utrudnia dostrzeżenie tych ułożonych na sobie produktów. Również kierowcy wózków widłowych przewożący znaczne ładunki narażeni są na wypadki spowodowane nieodpowiednim oświetleniem, które może ich oślepić, zdekoncentrować czy też sprawić iż  nie zauważą przeszkody na trasie przejazdu.

 

wózek widłowy

 

Słabe oświetlenie wpływa także na zdrowie pracowników. Niewystarczające światło przy pracy może powodować bóle głowy i być przyczyną spadku efektywności i jakości wykonywanych czynności, ponieważ np. przy komputerze moc światła powinna wynosić ok. 500 lx, natomiast przy obróbce metali 200-300 lx, wszelkie odchylenia od normy, grożą więc konsekwencjami, których firmie nie opłaca się ponosić.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie?

Powinniśmy pamiętać, że różne rodzaje oświetlenia mają odmienne parametry i nie każdy jego rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Oprawy inne niż te stosujące diody LED również wpływają na temperaturę w pomieszczeniu. Istotna będzie więc także barwa światła oraz planowana przez nas alokacja oświetlenia.

Powinniśmy również pamiętać, że hale magazynowe bywają bardzo różne. Decydując się na instalację odpowiedniego oświetlenia zwróćmy uwagę na to, w jakich warunkach będzie się ono sprawdzać. Wysokie lub niskie temperatury mogą wpływać na naszą instalację. Zadbajmy więc o odpowiednie dobranie lamp do warunków, w których będą musiały się sprawdzać, biorąc pod uwagę planowane rozmieszczenie i przeznaczenie stanowisk do pracy oraz konstrukcję budynku oświetlanego. Patrząc na ilość czynników, od których zależne jest dobre oświetlenie hali magazynowej, warto zwrócić się do specjalistycznej firmy, która wykona instalację oświetlenia magazynowego, i która pomoże podjąć nam racjonalne decyzje wpływające na efektywność działań.

Ile warto wydać na oświetlenie hali magazynowej?

Właściwe oświetlenie jest ważne i konieczne może być zainwestowanie znacznych środków, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Wydawanie jak najmniej pieniędzy może w dłuższej perspektywie okazać się nieopłacalne. Pieniądze możemy stracić w wyniku wypadków i braku wydajności pracowników, ale nie tylko. Również same wydatki na energię mogą przerosnąć nasze oczekiwania.

Nowoczesne systemy oświetleniowe są zazwyczaj energooszczędne i zużywają znacznie mniej energii. Dodatkowo możemy zainstalować w nich nowoczesne elementy takiej jak czujniki ruchu, które będą automatycznie zapalać i gasić światło – a dzięki temu dbać o bezpieczeństwo i oszczędzać dla nas energię. Wiele badań pokazuje, że oszczędności na energii mogą zwrócić koszt instalacji w przeciągu kilku lub kilkunastu lat.

Tagi: , , , ,