Zbuduj taras marzeń
3 sierpnia 2015 at 13:00 By WrocLove
Budowa domu dostarcza wielu przyjemności – realizacja swoich marzeń to szczęście, na jakie wiele osób nie może sobie pozwolić. Bywa jednak również męcząca, a nawet staje się przyczyną frustracji, która każe kwestionować sens własnych poczynań. Jak tego uniknąć?
Najważniejsza jest wizja
Budując dom, staramy się zapewnić sobie swobodny dostęp do ogródka. Najlepszym rozwiązaniem są w tym wypadku tarasy, stanowiące niejako przedłużenie salonu, skąd można zejść po kilku stopniach do ogrodu, wprost na trawnik lub ścieżkę. Taras może być miejscem przyjmowania gości w ciepłe popołudnia albo służyć jako miejsce odpoczynku po długim dniu, w otoczeniu ogrodowej zieleni.
Żeby tym przyjemniej spędzać na nim czas, warto zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Ze względu na trwałe wystawienie na czynniki atmosferyczne, musimy wcześniej przedsięwziąć środki, które pozwolą nawierzchni na tarasie zachować trwałość na lata. Nawet jeśli taras jest zadaszony i raczej osłonięty przed deszczem, wciąż podlega działaniu słońca i różnych temperatur, wiatru, wilgoci itd.
Poza tym oczywistym względem jest estetyka – koncepcja zagospodarowania tarasu musi pozostawać w zgodzie z ogólną stylistyką budownictwa. Inaczej możemy uzyskać komiczny efekt, wynikający z niefortunnego zestawienia niepasujących do siebie stylów. Możemy jednak tego uniknąć stosując materiały z tej samej serii jakie oferuje na przykład firma Libet – lider jeśli chodzi o materiały do budowy tarasu.
Rozwiązania dla maksymalizacji komfortu
Zanim wybierzemy nawierzchnię na taras, trzeba zastanowić się, czy konstrukcja tarasu jest odpowiednia. Jeśli taras umiejscowiony jest bezpośrednio na gruncie, nie warto pokrywać go drewnem, które szybko zbutwieje pod wpływem wilgoci. Niezwykle wrażliwym miejscem każdej konstrukcji tarasowej jest odprowadzanie wody w taki sposób, by nie dopuścić do jej gromadzenia się między nawierzchnią a płytą nośną. Konieczna może okazać się dodatkowa warstwa drenująca oprócz zwykłej hydroizolacji. Dla przykładu – płytki wymagają podkładu betonowego, z kolei kostki, kostka brukowa oraz płyty układa się na podkładzie z ubitego żwiru z dodatkową warstwą podsypki. Bezpośrednio na gruncie można układać kostki granitowe lub bazaltowe.
Jeśli natomiast chodzi o wybór nawierzchni, w grę wchodzą trzy czynniki: wytrzymałość materiału, jakość wykonania oraz kwestie estetyczne. Niezwykłą wytrzymałością cechuje się przede wszystkim wspomniana kostka brukowa – to materiał, który będzie dobrze się prezentował przez lata użytkowania. Bruk klinkierowy cechuje wysoka odporność na niskie temperatury, a jeśli chodzi o wrażenia wizualne, to kostkę można układać w dowolne wzory, tworząc niepowtarzalne mozaiki. Obecne zróżnicowanie oferty produktów brukarskich pozwala na dostosowanie materiału do nawet najbardziej wymagającego smaku klienta.
Innym interesującym rozwiązaniem, które sprawdzi się na tarasie, są płyty – większe i gładsze niż kostka, prezentują się szczególnie atrakcyjnie na tarasach o dużych powierzchniach. Płyty naśladują naturalny kamień lub są wykonane w kamienia. Jasne, przypominające łupkową fakturę płyty mogą przenieść wyobraźnię w odleglejsze rejony ciepłych krajów, do słonecznej Grecji lub na wąskie włoskie uliczki – to wszystko nie ruszając się z własnego tarasu.
Tagi: budowa tarasu, jak urządzić taras, kamienny taraz, taras, taras z kamienia, tarasy, tarasy z kamienia, tarasy z kostki brukowej