Zdrowie Wrocławianina

Z niemowlakiem do fizjoterapeuty – czy ma to sens?

11 sierpnia 2022 at 11:10 By

dziecko

Fizjoterapeuta jest specjalistą zajmującym się przywracaniem sprawności ruchowej poprzez odpowiednie ćwiczenia i terapię manualną. Jego pomoc jest nieoceniona w przypadku powrotu do zdrowia po różnych wypadkach i urazach. Do fizjoterapeuty warto udać się także z niemowlakiem. Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka i nie wiesz, czy taka wizyta jest wskazana dowiedz się, kiedy to zrobić.

Kiedy warto wybrać się z niemowlakiem do fizjoterapeuty?

Specjalista, jakim jest fizjoterapeuta nie tylko pomaga w powrocie do dawnej sprawności. Taka wizyta może nieść wiele korzyści również dla rodziców niemowląt. Może on bowiem nauczyć ich, w jaki sposób podnosić i odkładać dziecko, a także przekręcać je na bok, by wspierać prawidłowy rozwój. Fizjoterapeuta może pomóc również w radzeniu sobie z asymetrią ciała malucha i nieprawidłowym napięciem mięśni. Pokaże w jaki sposób bawić się z maluchem, aby wzmacniać jego małe ciałko.

Na wizytę w gabinecie fizjoterapeuty powinni zdecydować się także rodzice, których dziecko przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie lub w sytuacji, gdy otrzymało niską liczbę punktów w skali Apgar. Warto odwiedzić takiego specjalistę również w przypadku ciąży podwyższonego ryzyka, która była zagrożona przedwczesnym porodem.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty z dzieckiem u fizjoterapeuty?

Gabinet specjalisty warto odwiedzić nie tylko z noworodkiem, ale i nieco starszym dzieckiem. Szczególnie jest to wskazane w przypadku zaobserwowania u malucha niepokojących objawów, takich jak trudność z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, czy problemy z jedzeniem i przełykaniem. Fizjoterapeuta może pomóc także tedy, gdy maluch położony na plecach kieruje ciało  jedną stronę i jest to bardzo wyraźne. Taka wizyta jest wskazana również wtedy, gdy rodzice obserwują brak postępów w kolejnych fazach rozwoju.

W jaki sposób przebiega wizyta dziecka u fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta dziecięcy specjalizuje się rehabilitowaniu dzieci, dlatego doskonale zna ich motorykę. Potrafi również ocenić, czy maluch na konkretnym etapie rozwija się w prawidłowy sposób. Podczas badania sprawdzi, czy niemowlak nie wykazuje odchyleń od wszelkich norm i czy jego reakcje są prawidłowe. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla młodych rodziców, które mają tylko jedną pociechę. Bardzo często nie widz oni bowiem tego, że ich dziecko nie rozwija się w prawidłowy sposób, gdyż niektóre symptomy można łatwo przegapić. Wizyta u specjalisty pomoże w ich ewentualnym wykryciu oraz wdrożeniu ćwiczeń mających na celu ich wyeliminowanie.

Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty specjalista ten przeprowadza także szczegółowy wywiad z rodzicami. Ma on na celu poznanie szczegółów przebiegu ciąży oraz porodu, a także dowiedzenie się tego, co budzi największy niepokój u rodziców. Fizjoterapeuta bardzo dokładnie bada dziecko, szczególną uwagę przywiązując do pracy mięśni, a także do zakresu i jakości wykonywanych przez malucha ruchów.

Dlaczego warto zdecydować się na wizytę z dzieckiem u fizjoterapeuty?

Taka wizyta niesie ze sobą szereg korzyści, dlatego zdecydowanie warto jest ją rozważyć, nawet jeśli rozwój dziecka nie budzi obaw. Terapia przeprowadzana przez tego specjalistę wspiera prawidłowy rozwój i poprawia jakość wykonywanych ruchów. Dobiera on ćwiczenia idealnie dopasowane do potrzeb malucha, dzięki czemu rodzice mogą mieć pewność, że są one bezpieczne i skuteczne.

dziecko

Oprócz ćwiczeń wykonywanych przez fizjoterapeutę w gabinecie pokaże on rodzicom również w jaki sposób wykonywać je w domu. Umożliwi to samodzielne rehabilitowanie malucha bez wychodzenia z domu. Rodzice, którzy nauczą się je wykonywać prawidłowo pod okiem specjalisty, nie boją się ich powtarzać w domu. Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie próbować samodzielnie ćwiczyć ze swoim dzieckiem bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Jeśli będą one niewłaściwie dopasowane do potrzeb dziecka, a także etapu rozwoju, na jakim się znajduje, mogą wywołać więcej problemów niż korzyści. Warto więc wybrać sprawdzone i polecany gabinet, w którym przeprowadzana jest profesjonalna fizjoterapia niemowląt w Gdańsku. Dzięki temu takie wizyty przyniosą same korzyści dla zdrowia i rozwoju malucha.