Wskazania do masażu leczniczego dla nastolatka
19 lutego 2021 at 12:40 By WrocLove
Masaż leczniczy, wykonywany u nastolatków, to dla wielu jeszcze niezrozumiała nowość. W społeczeństwie wciąż pokutuje nie do końca słuszny stereotyp osoby młodej jako wolnej od wszelkich dolegliwości zdrowotnych.
Tymczasem to wcale nie jest tak, że młody kręgosłup zniesie absolutnie wszystko i nie trzeba o niego dbać. Wręcz przeciwnie, młodzi ludzie często zmagają się z sytuacjami, w których ich mięśnie i stawy mogą potrzebować fachowej pomocy.
Masaż leczniczy – nie tylko dla starszych!
Często dbanie o prawidłową postawę naszych dzieci ogranicza się do zdawkowego “nie garb się!”, ewentualnie interwencji w przypadku wykrycia określonych schorzeń lub wad postawy. To duży błąd. We współczesnych czasach, dzieci i młodzież ma dużo mniej okazji do ruchu, których częściowo pozbawia ich szkoła, a częściowo (i bardzo ochoczo) pozbawiają się też na własne życzenie.
Obecnie nadal jeszcze przestarzały model edukacji nie przejmuje się wystarczająco potrzebami młodego organizmu, co skutkuje zmuszaniem młodych do siedzenia nieruchomo w ławkach przez długie minuty i nierzadko wstawianiem uwag, gdy ktoś spróbuje się wyprostować.
Kolejnym problemem są przeładowane plecaki. W niektórych szkołach uczniowie nie mają dostępu do szafek, w których mogą przechowywać niezbędne książki i inne przedmioty, w związku z czym muszą od nowa ciągnąć je ze sobą każdego dnia. Skutkiem są obolałe ramiona i kręgosłup, a także deformacje powstałe w wyniku źle dobranego plecaka lub noszenia np. torby na jednym ramieniu.
Innym problemem jest przybieranie złej pozycji podczas spędzania długich godzin przy lekcjach czy też graniu na komputerze. Dziecko pozostawione samo sobie na długie godziny w pokoju, może siadać w pozycjach, które niekoniecznie są dobre dla organizmu.
Inną przyczyną obolałych pleców u młodzieży jest też uprawianie sportu, w wyniku którego dochodzi do urazów wymagających uwagi. Nie jest to próba zniechęcenia do aktywności fizycznej, lecz podkreślenie, że sama młodość i ruch nie stanowią magicznej bariery ochronnej przed problemami ze zdrowiem.
Kiedy zatem decydujemy się na zabranie dziecka na leczniczy masaż?
Zawsze, gdy zauważysz, że Twoje dziecko od dłuższego czasu skarży się na przeciążone barki, ból pleców, rozważ wizytę u masażysty lub fizjoterapeuty. Wskazaniem są także:
- długie siedzenie w jednej pozycji w szkolnej ławce lub przed komputerem,
- ustawiczne bóle głowy, szyi i karku,
- wady postawy,
- bóle po wysiłku fizycznym,
- bóle odczuwane podczas schylania się.
- urazy.
Masaż jest metodą leczenia, stosowaną powszechnie przy korygowaniu wad postawy, lecz nie powinny być one jedyną sytuacją, w której zabieramy swoje dziecko na masaż. Masowanie dotkniętych bólem części ciała jest nie tylko pomocą, lecz także formą relaksu. Młodzi ludzie mają nierzadko bardzo dużo powodów do stresu – “beztroska młodość” to jedynie mit. Nastolatki mają tym gorzej, że są pod wpływem silnych zmian hormonalnych, które w dużym stopniu kierują ich postępowaniem, dlatego też relaksująca sesja masażu jest im tym bardziej potrzebna.
Pojawia się tu zatem kolejne wskazanie do wizyty u masażysty. Nawet gdy Twoje dziecko nic (jeszcze) nie boli, lecz skarży się ono od pewnego czasu na silny stres, rozważ wykupienie kilku masaży. Możesz w ten sposób wyświadczyć swojej latorośli ogromną przysługę.
Masaż leczniczy wykonywany u nastolatków może przynieść naprawdę ogromne korzyści, nawet większe niż u osób dorosłych.
Młode organizmy lepiej radzą sobie z dolegliwościami i mają znacznie większe zdolności regeneracji, zatem wspomożenie procesów zachodzących naturalnie poprzez masaże może przynieść spektakularne efekty!
Twoje dziecko wcale nie musi chodzić wciąż obolałe. Wręcz przeciwnie, regularne masaże mogą pomóc w zakończeniu nieustannych zwolnień z zajęć wf-u spowodowanych bólem, a także przezwyciężyć stres spowodowany nauką lub innymi sprawami. Oprócz samego faktu wykonania masażu u nastolatka liczy się również to, kto go wykona.