Wrocławski klimat
17 września 2015 at 10:00 By WrocLove
Klimat panujący na Dolnym Śląsku bywa powodem do narzekań ze strony mieszkańców regionu, ale zupełnie niesłusznie. Mieszkamy w najcieplejszym miejscu w Polsce – co ma swoje plusy i minusy.
Najcieplejsze miasto w Polsce
Panujący w naszym regionie klimat jest najcieplejszy w kraju. Okres wegetacyjny roślin, czyli czas, w którym roślinność może się rozwijać, bo ma zapewnioną dostateczną ilość wody i ciepła, wynosi na Dolnym Śląsku, przede wszystkim w rejonach Wrocławia, Głogowa, aż po Leszno 225-235 dni. Oznacza to, że przez większą część roku średnia dobowa temperatura powietrza nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Różnica w długości tego czasu jest znaczna – we Wrocławiu zaczyna się on zazwyczaj już przed 25 marca, podczas gdy na Pojezierzu Mazurskim czy w wysokich górach dzieje się to dopiero w połowie kwietnia, a w sumie trwa o przeszło miesiąc krócej.
Choć w naszej strefie klimatycznej rzadko pojawiają się masy powietrza znad Morza Śródziemnego, mijające lato pokazało, że klimat nieco się zmienia. We Wrocławiu zdarzają się zalegające nad miastem kilkudniowe upały, a także tzw. tropikalne noce. Mają one miejsce wtedy, kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 20 stopni. Wtedy tym gorzej znosimy upał, bo nawet w nocy nie ma zbyt wielkiego wytchnienia od wysokich temperatur.
Jeśli chodzi o klimat Wrocławia dodatkowym czynnikiem wpływającym na ciepłe temperatury w mieście jest powstawanie tzw. miejskiej wyspy ciepła (MWC). To specyficzne zjawisko meteorologiczne, które polega na różnicowaniu się temperatur w samym mieście i na terenie niezabudowanym. W mieście wiatr wieje z mniejszą prędkością, panuje inna wilgotność. Wszystko to sprawia, że różnica między centrum miasta a terenami podmiejskimi może wynosić nawet kilkanaście stopni.
Na upały – klimatyzacja
A jak zapobiegać takim skutkom mieszkania w wielkim mieście? Jeśli ktoś źle znosi upały, a mieszka w mieszkaniu położonym przy nasłonecznionej ścianie, warto pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzacji. Urządzenia te pozwalają obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniach do dowolnie niskiej, choć lepiej nie przesadzać z różnicami.
A mieszkańcom Wrocławia po tak upalnym lecie pozostaje życzyć, aby chociaż zima była łagodna w tym roku.
Tagi: klimat, klimatyzacja