Wrocławski Biznes

W jaki sposób hotel może chronić środowisko?

15 stycznia 2020 at 13:12 By

stolik

Z uwagi na rosnącą powszechnie świadomość coraz większego zanieczyszczenia środowiska, nietrudno zauważyć, że powietrze jest coraz mniej świeże, a po ulicach i lasach przewracają się śmieci, które nie powinny mieć prawa się tam znajdować. Odpady generujemy wszyscy, lecz nie zawsze utylizujemy je w sposób rozsądny. Takim rozsądnym przykładem coraz częściej stają się hotele, w których liczba produkowanych śmieci musi zostać znacznie zmniejszona. Jakie kroki podejmują współczesne hotele, by być bliżej natury?

Proste sposoby na hotel ekologiczny

 • Wszędzie można znaleźć tę informację- od 2021 roku opakowania jednorazowe z plastiku będą całkowicie zakazane. Czy musimy czekać aż tyle czasu? Już dziś zrezygnuj z podawania gościom napojów ze słomkami, odmów zamawiania kolejnych ilości plastikowych naczyń. Zwróć uwagę na to, jak zapakowane

  Grape Hotel we Wrocławiu

  są dostarczane do hotelu produkty. Naprawdę nie musisz się już zgadzać na tony folii, przewracających się po hotelowych pomieszczeniach gospodarczych.

 • Na miarę możliwości instaluj w hotelu systemy umożliwiające oszczędzanie wody i prądu. Istnieją już instalacje, które uniemożliwiają pozostawienie zapalonego światła i włączonych sprzętów w pustym pokoju. Nowoczesne ekologiczne hotele posiadają zamontowane czujniki w kranach, spłuczkach lub pod prysznicem zniweluje ilość zużywanej bez potrzeby czystej wody.
 • Poszerzaj swoją wiedzę na temat proekologicznych systemów oszczędzania. Dobrym przykładem jest Japonia, która opracowała system ponownego wykorzystywania wody zużytej pod prysznicem lub przy zmywaniu, do spłukiwania wody w toalecie. Podobna innowacja w Polsce pozwoliłaby na niemałą oszczędność zasobów wody pitnej, które ulegają nieustannemu pomniejszeniu.
 • Coraz bardziej popularne jest zaangażowanie hoteli w proekologiczne akcje. Przykładem jest sprzątanie okolicznych plaży lub sadzenie nowych drzew w pobliskich lasach. Pomysłów może być o wiele więcej.
 • Dbanie o higienę gości hotelowych również może być bardziej ekologiczne. Standardowym przykładem są ręczniki hotelowe lub pościel, które ogólnie były prane każdego dnia. Coraz częstszym zwyczajem jest pranie używanych przez gości artykułów dopiero po ich odjeździe lub przynajmniej co kilka dni.
 • Podstawą dziś jest segregacja odpadów i zachęcania do tego innych. Goście muszą jednak mieć ku temu dogodne warunki. Zachęć ich nie tylko odpowiednimi koszami gdzieś w holu czy na korytarzu, lecz spróbuj też takie kosze ustawić również w pokojach. Nie muszą być one tak duże, jak w pozostałych miejscach, lecz dzięki nim segregacja śmieci przestanie być na pół fikcją, a stanie się pełnym faktem. Dopilnuj także kontenerów, do których śmieci z hotelu trafiają ostatecznie. Jeśli nie dają one możliwości segregacji, cały wysiłek idzie na marne.
 • Kolejny punkt na temat segregacji. Dużym problemem jest to, że często mimo dostępnych koszy, nie wiemy jak nasze odpady segregować. Dodatkowym utrudnieniem jest również to, że nawet poszczególne regiony kraju w pewnym stopniu różnią się regulacjami w tym zakresie. Warto zadbać o wywieszenie odpowiednich tablic z informacją o tym, do jakiego kosza wyrzucić poszczególne odpady.
 • Udostępniane w pokojach kosmetyki nie muszą być w plastikowych opakowaniach. Zadbaj o wyposażenie wszystkich pomieszczeń w uzupełniane butelki z dozownikami, a oprócz tego zainteresuj się składem dostarczanych kosmetyków. Kupując te naturalne, nie tylko przeciwstawiasz się sztucznym składnikom stosowanym w produkcji i dbasz o pielęgnację na najwyższym poziomie, lecz w dużej mierze protestujesz również przeciwko badaniom na zwierzętach.

Ochrona środowiska zyskuje na znaczeniu

Rośnie znaczenie uzyskiwania dochodów w sposób etyczny, nieszkodliwy dla natury. To bardzo pozytywne zjawisko, które wymaga jak najszerszego propagowania w mądry sposób. A najmądrzejszym sposobem jest dobry przykład. Spraw więc, by takim przykładem stał się również Twój hotel i zachęć gości do utrwalania proekologicznych nawyków.