Usługi we Wrocławiu

Toalety w przedszkolach i szkołach – jakie wymogi muszą spełniać oraz co powinno się w nich znaleźć?

19 listopada 2019 at 11:13 By

Toalety w szkołach i przedszkolach to istotne pomieszczenia w tego typu placówkach. Posiadają one ogromny wpływ zarówno na komfort jak i zdrowie dzieci. Dlatego też już na samym etapie projektowania należy pamiętać o odpowiednim doborze całego wyposażenia toalety, który spełnia zarówno wymagania prawne jak i społeczne. Należy też oczywiście uwzględnić potrzeby wieku i płci dzieci. O czym więc koniecznie należy pamiętać projektując toalety w szkołach i przedszkolach?

Jak wiadomo, mycie rąk w szkołach i przedszkolach jest koniecznym nawykiem. Okazuje się, że często dzieci z powodu nieodpowiedniej infrastruktury niechętnie korzystają z toalet. Odpowiednia higiena jest niezbędna, aby w przedszkolu nie rozprzestrzeniały się choroby i zarazki. Nauczyciele i rodzice powinni dopilnować, aby dziecko zawsze myło ręce po powrocie ze szkoły czy też przedszkola, a już zwłaszcza przed każdym posiłkiem, po lekcjach sportu czy skorzystaniu z toalety. Szczególnym miejscem, na które trzeba uważać jest komunikacja miejska, ta sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zwłaszcza w okresie zimowym. Takie zachowanie higieny uratuje przed niechcianymi infekcjami.

Co na to przepisy?

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa i higieny w szkołach i przedszkolach, instytucje te są zobowiązane do zapewnienia swoim uczniom odpowiednich warunków sanitarnych. Mowa tutaj o dostępie do ciepłej wody, środków czystości i ręczników papierowych. Przepisy te jasno precyzują ilość kabin toaletowych, co najmniej jedna kabina musi przypadać na 20 osób.

Toaleta w przedszkolu

Estetyczna kabina sanitarna to niezbędnik w odpowiednio wyposażonym przedszkolu, jak pisaliśmy wyżej ich ilość musi uwzględniać liczbę dzieci. Standardowe rozmiary kabiny dla dzieci w przedszkolu określone w wymogach technicznych posiadają 80 cm szerokości, 140 cm wysokości i 120 cm głębokości. Powinny być one wyposażone w specjalny zamek, który umożliwia otwarcie drzwi również z zewnątrz. Zapobiega to sytuacji, kiedy dziecko zatrzaśnie się w środku i nie może wyjść.

kabiny sanitarne dla dzieci

 

Odmienne potrzeby grup wiekowych

W momencie, kiedy postanowiono wysyłać do szkół dzieci od 6 roku życia, rodzice często wysuwali argument, że przecież obecnie w szkołach kabiny toaletowe nie są dostosowane do takich maluchów. Inne wymagania i potrzeby mają kilkuletnie dzieci, a inne starsze. Należy również pamiętać o kwestii rozgraniczenia toalet szkolnych na te dla dziewczynek i chłopczyków. Im starsze dzieci, tym ten aspekt jest ważniejszy.

Niezbędne akcesoria

Bardzo istotny jest dobór odpowiednich materiałów kabin sanitarnych. Taki materiał musi być bezpieczny, łatwy do utrzymania w czystości, o gładkiej powierzchni gdzie nie zbiera się zbyt łatwo brud.   W kabinie musi być miejsce na kosz na śmieci i dozownik na papier. Kabiny należy odpowiednio dostosować do pozostałych urządzeń sanitarnych.


Pamiętajmy o niepełnosprawnych

Niestety bardzo niewiele placówek w Polsce jest przystosowanych do przyjęcia uczniów niepełnosprawnych. Teoretycznie każde niepełnosprawne dziecko ma zagwarantowane konstytucyjne prawo do edukacji, niestety w praktyce dostęp do wymarzonej szkoły z powodów technicznych jest niemożliwy dla wielu dzieci. Poza brakiem odpowiedniej windy, wejścia i przystosowania klasy, nie ma również odpowiednich kabin WC dla osób niepełnosprawnych. W Polsce takie dziecko może jedynie liczyć na podjazd i specjalne poręcze w innych kwestiach taka osoba jest skazana na pomoc osób trzecich.

Pomoc specjalistów

Warto w kwestii kabin WC do placówek publicznych skonsultować się z samym sprzedawcą, który doskonale wie jakie wymogi dany lokal musi spełnić i jaki produkt najlepiej wybrać. Warto w tym celu odwiedzić stronę firmy greenpanel, która w Polsce specjalizuje się w sprzedaży kabin WC, a także kabin prysznicowych.