Usługi we Wrocławiu

Sterowanie oświetleniem LED – na czym polega, jak działa?

10 czerwca 2019 at 11:41 By

oświetlenie LED

Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia LED pozwala w dużej mierze zredukować zużycie energii, zyskać wyższą wydajność oświetlenia pomieszczenia, lepiej zadbać o środowisko i postawić na zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. Sama technologia LED to jednak nie jedyne rozwiązanie, które można zastosować w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności energetycznej. Z pomocą przychodzą jej zwykle inteligentne systemy sterowania oświetleniem LED, które usprawniają funkcjonowanie oświetlenia w zakładzie. Jak działają i jaką funkcjonalność mogą zaoferować?

Wydajne oświetlenie LED dzięki inteligentnemu systemowi sterowania

Podjęcie decyzji o modernizacji oświetlenia do najnowszej technologii LED to dla wielu przedsiębiorstw krok w stronę większej świadomości ekologicznej i sporych oszczędności na kosztach energii. Inwestycja w oświetlenie LED wydaje się wyjątkowo opłacalna zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych zakładów czy biur wymagających zaledwie kilku źródeł światła. Szacuje się, że przejście z tradycyjnego oświetlenia na technologię LED może obniżyć koszty energii o nawet 50%, jednak wielu dużych producentów deklaruje nawet większe oszczędności proponując zastosowanie systemu sterowania oświetleniem. Jak to działa?

Jak działają nowoczesne systemy sterowania oświetleniem LED? W standardowym rozwiązaniu swoje działanie opierają na czujnikach ruchu oraz zaciemnienia, uruchamiając światło w pomieszczeniu po przekroczeniu jego progu przez pracownika lub też włączając światło zewnętrzne po zapadnięciu zmroku. Systemy takie są oczywiście zintegrowane z aplikacją, która pozwala samodzielnie sterować oświetleniem i dostosowywać czasy jego zapalania w danych pomieszczeniach. Inteligentne systemy oferują dodatkowo możliwość uczenia się charakterystyki wykorzystania światła, tworząc na jej podstawie późniejsze propozycje jeszcze lepszej optymalizacji zarządzania oświetleniem.

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem LED

Połączenie wszystkich instalacji oświetleniowych pod jednym systemem sterowania pozwala w skuteczny sposób zarządzać oświetleniem w całym zakładzie. Systemy takie umożliwiają zarządzanie czasem włączania i wyłączania oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach, regulowania natężenia oświetlenia zależnie od wymagań danego stanowiska czy programowania automatycznych czujników uruchamiania oświetlenia zależnie od panujących warunków. W rezultacie, przedsiębiorstwo decydujące się na zastosowanie nowoczesnej technologii LED w połączeniu z inteligentnym systemem sterowania zyskują w pełni intuicyjny, łatwy w obsłudze a przy tym oferujący maksymalną wydajność system oświetlenia. To prosta droga do zrównoważonego rozwoju, regulowania własnych wydatków na energię i poprawiania wpływu przedsiębiorstwa na środowisko w myśl obowiązujących standardów ekologii.

Systemy sterowania oświetleniem to szansa na właściwie całkowite wykluczenie standardowych włączników światła na ścianie. Po jednorazowym ustawieniu czasów włączania światła w systemie z poziomu komputera oraz zamontowaniu i zaprogramowaniu czujników w konkretnych obszarach pracy nie będzie pojawiała się konieczność ręcznego uruchamiania światła po wejściu do pomieszczenia roboczego. Tego typu system pozwala korzystać ze światła tylko tam, gdzie to konieczne i wtedy, gdy to niezbędne. Co ważne, same oprawy LED nie tracą przy tym na żywotności – w przypadku wydajnych diod nie ma znaczenia, czy są włączane kilka razy dziennie, czy tylko przed rozpoczęciem pracy w zakładzie. Ich żywotność szacuje się nawet na 50 000 godzin roboczych. To nawet 10-krotnie więcej niż tradycyjne żarówki.

oświetlenie w magazynie

Dlaczego warto zintegrować oświetlenie LED z systemem sterowania oświetleniem?

Oszczędności, jakie mogą wynikać z połączenia inteligentnych systemów sterowania oświetleniem z technologią LED szacuje się nawet na 80%. Wynik taki to efekt ograniczenia poboru energii przez oprawy LED z optymalizacją czasu korzystania z oświetlenia do sytuacji, w których jest ono niezbędne.  Podczas gdy tradycyjne rozwiązania przemysłowego oświetlenia LED i biurowego mogą wykorzystywać znaczną część pobieranej energii na wytworzenie ciepła i nagrzewać się przez cały dzień swojej pracy, ledy nie wymagają czasu nagrzewania, dzięki czemu uruchamiają się tuż po przełączeniu pstryczka (lub wykrycia ruchu przez czujnik). W najlepszych dostępnych rozwiązaniach sprawność energetyczna diody led może sięgać nawet 90%, podczas gdy tradycyjne żarówki oscylują na poziomie 10%. Różnica jest kolosalna i doskonale widać ją na późniejszych rachunkach za energię. Technologia LED sterowana z poziomu inteligentnego systemu to inwestycja w ekologię, ekonomię i trwałość na lata. Nic dziwnego, że dziś widziana jest jako oświetleniowa technologia przyszłości.