Powikłania po operacji zaćmy – jakie występują najczęściej?
15 lutego 2019 at 15:37 By WrocLove
Zaćma to współcześnie najczęściej występująca choroba oczu, która dotyka nie tylko starszych ludzi, ale także osoby w wieku dojrzewania. Niestety nie można zapobiec jej powstawaniu ani zatrzymać procesu rozwoju. Można ją jednak skutecznie wyleczyć.
Według statystyk Eurostatu, operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, na co wpływ ma bez wątpienia wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo pacjenta. Efektem poprawnie przeprowadzonej operacji jest poprawa ostrości wzroku oraz wyeliminowanie zaćmy. Zabieg trwa tylko 30 minut i przeprowadza się do w warunkach ambulatoryjnych. Przez to, że pacjent nie wymaga dłuższej hospitalizacji dowodzi, że operacja jest mało ryzykowna. Niestety, często dochodzi do powikłań. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć popełniania błędów, które mogą przyczynić się do ich rozwoju. Świadomość sposobów zapobiegania, pozwoli na uniknięcie bólu oraz dodatkowych problemów ze zdrowiem. Jakie są powikłania po operacji i zaćmy?
Powikłania po operacji zaćmy – jak często występują?
Tak naprawdę występowanie powikłań po operacji zaćmy jest związany przede wszystkim z przyzwyczajeniami pacjenta do określonego trybu życia. Okazuje się, że nawet najbardziej doświadczony chirurg podczas operacji może napotkać pewne problemy, co będzie wiązało się z procesem przeprowadzenia zabiegu oraz późniejszą rekonwalescencją pacjenta. Na całe szczęście tylko niewielki odsetek operacji kończy się poważnymi powikłaniami.
Powikłania można zminimalizować poprzez prawidłową diagnozę, doświadczenie lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg, a także stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych, o których poinformuje chirurg. Konieczne będzie również przyjście na badanie kontrolne.
Torbielowaty obrzęk plamki – co to jest i czy powinniśmy się tym martwić?
Powikłania po operacji zaćmy pojawiają się często, chociaż większość z nich nie jest poważna. Do takich należy przede wszystkim torbielowaty obrzęk plamki. Pogrubienie siatkówki w plamce występuje z powodu przerwania bariery krew-siatkówka. Dochodzi wtedy do przecieku z okołodołkowych naczyń włosowatych i gromadzenia płynu w przestraszeni międzykomórkowej. Efektem tego procesu jest upośledzenie widzenia. Powikłanie objawia się słabą ostrością wzorku, brakiem poczucia kontrastu i widzenia barwnego oraz obecnością mroczka centralnego. Najczęściej pojawia się po pierwszym tygodniu od zakończenia operacji i w większości przypadku samoistnie ustępuje w przeciągu kilku miesięcy.
Czy krwotoki do wnętrza oka uważane są za powikłania pooperacyjne?
Teoretycznie krwotoki do wnętrza oka rzadko występują w krajach, w których medycyna jest dobrze rozwinięta, a do wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt. Współcześnie lekarze wykorzystują ostre narzędzia jedynie w wyjątkowych przypadkach, więc ryzyko wystąpienia krwotoku jest niewielkie.
Infekcje pooperacyjne – czy można ich uniknąć?
Najwięcej powikłań pojawia się w pierwszych tygodniach i najczęściej są po prostu związane z procesem gojenia się oka. Występowanie infekcji jest dosyć powszechne i bardzo łatwo jest ją wyleczyć. Objawiają się bólem, zaczerwienieniem, ponownym osłabieniem ostrości wzroku, a nawet opuchlizną i ropniem. W tym przypadku nie pomogą zwykłe krople do oczu. Już pierwsze objawy powinny przekonać pacjenta do wizyty u lekarza, który przepisze silne antybiotyki.
Zaćma wtórna – jak często się pojawia?
W wielu przypadkach pacjenci po operacji szybko zaczynają się skarżyć na utratę ostrości widzenia. Najczęściej występuje u nich tzw. zaćma wtórna, która objawia się zmętnieniem tylnej soczewki oka. Dzieje się tak, ponieważ podczas operacji zaćmy chirurg nie ingeruje w tylną torebkę soczewki oka. Na całe szczęście rozwój zaćmy wtórnej można powstrzymać poprzez wykonanie zabiegu laserowego przycinania powierzchni soczewki, dzięki czemu do siatkówki oka zaczyna docierać światło.
Przemieszczenie się soczewki wewnątrzgałkowej – na co zwrócić uwagę?
Do innych często występujących powikłań pooperacyjnych należy przemieszczenie sztucznej soczewki. Jest ona wszczepiana w miejsce naturalnej, zwykle w tylnej torebce soczewki oka. Do usunięcia problemu konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu, gdzie soczewka zostanie wstawiona na nowo.
Powikłania po operacji zaćmy – dlaczego należy o nich pamiętać?
Mimo nieinwazyjnego zabiegu operacji zaćmy należy pamiętać, że częstotliwość występowania powikłań jest ogromna. Warto zatem być na nie przygotowanym, obserwować własny wzrok i wszystkie nieprawidłowości charakterystyczne zarówno dla zaćmy, jak i infekcji, zgłaszać lekarzowi. Pozwoli to uniknąć groźniejszych powikłań.
Tagi: zaćma