Atrakcje Turystyczne

Pałac na wodzie w Wojnowicach

23 lipca 2020 at 12:14 By

Pałac na wodzie w Wojnowicach od lat uznawany jest nie tylko za lokalną atrakcję turystyczną, ale również za jeden z piękniejszych zamków na Dolnym Śląsku. Trudno się dziwić – przepiękna okolica i niepowtarzana architektura pałacu oraz jego umiejscowienie wzbudza zachwyt we wszystkich odwiedzających.

Pałac w Wojnowicach od lat jest utrzymywany w swojej pierwotnej formie, co wcale nie jest takie proste, biorąc pod uwagę, że faktycznie został on wybudowany na wodzie. Aktualnie zamek pełni raczej funkcję rekreacyjną, zachęcając mieszkańców Dolnego Śląska do przyjazdów i zwiedzania. W środku pałacu funkcjonuje kawiarnia i hotel, a okolica sprzyja długim spacerom wśród pięknej roślinności. Dawniej pałac miał jednak istotne znaczenie historyczne, a sam proces jego budowy jest niezwykle interesujący.

Historia pałacu w Wojnowicach

Historia budowy pałacu w Wojnowicach sięga aż XIV wieku, który pierwotnie był zamkiem obronnym, stanowiącym siedzibę rycerską. Przez kolejne 200 lat doskonale pełnił swoją funkcję, zwłaszcza, że został on wybudowany na wyspie, przez co był otoczony fosą z każdej strony. Do zamku można się było przedostać tylko w jeden sposób – przez drewniany most zwodzony – i mimo upływu setek lat nadal nie ma innego przejścia. Współcześnie kamienny most prowadzący do rezydencji jest doskonałym miejscem do podziwiania pałacu w całej okazałości.

Od samego początku zamek posiadał małą warownię z dwoma skrzydłami, które w kolejnych latach ulegały przemianom. Kolejne rody, które przejmowały zamek w swoje posiadanie, przebudowywały go pod swoje potrzeby, czego efektem było powstanie małego, wewnętrznego dziedzińca. W XVI wieku dobudowano kolejną wieżyczkę, a w międzyczasie na dziedzińcu powstała studnia. Z biegiem lat zmodernizowano także portal wejściowy.

W wieku XVII pałac na wodzie został przekształcony w renesansową siedzibę, stanowiącą doskonałe miejsce do zamieszkania dla rodziny. Wtedy też zaczęto dbać o całą okolicę wyspy, tworząc urokliwy park dla spacerowiczów.

Szczęśliwie zamek nie został nigdy drastycznie przebudowany, podobnie jak ominęły go wszelkie konflikty zbrojne. Ucierpiał jedynie podczas II wojny światowej, ale szybko został odrestaurowany i przywrócono mu dawną świetność.

Niesamowita architektura, która przetrwała wieki

Zamek w Wojnowicach jest uważany za doskonały przykład rzadko stosowanej konstrukcji budowlanej z XIV wieku. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko fakt, że został wzniesiony na wodzie. Wyróżnia go przede wszystkim to, że stoi na solidnych, dębowych balach, uzupełnionych gliną i głazami. Trudno jednak zgadnąć, dlaczego mimo upływu tylu lat konstrukcja nadal jest stabilna i świetnie się prezentuje.

Na fasadzie budynku zachowały się tablice upamiętniające kolejnych właścicieli majątku, mających ogromny wkład w jego przebudowę – m.in. Mikołaja i Lukrecji von Schebitzów, którym zawdzięczamy aktualny układ pałacu. Spacerując po okolicy warto zwrócić uwagę na fragmenty oryginalnie zachowanej elewacji z początku XVI wieku. Zwiedzający mają również okazję obejrzeć surowe wnętrza, gdzie mogą podziwiać surowe, drewniane stropy oraz zobaczyć oryginalne umeblowanie sprzed setek lat.

źródło: Google

Dlaczego warto zwiedzić zamek w Wojnowicach?

Aktualnie pałac na wodzie w Wojnowicach to miejsce odpoczynku dla całych rodzin. Piękna okolica parku otaczającego zamek sprzyja spacerom oraz relaksowi w pobliżu zachwycającego pałacu. Przyjeżdżając do Wojnowic warto nie tylko obejść teren wokół rezydencji, ale również wejść do środka i poznać całą historię jego powstania oraz kolejnych etapów przebudowy. Wnętrze, które wyróżnia się zachowaniem swojej oryginalnej formy, z pewnością zachwyci wszystkich zwiedzających i zachęci do tego, aby częściej poznawać perły architektoniczne Dolnego Śląska.

Przyjazd do pałacu w Wojnowicach to doskonały pomysł na spędzenie wolnego dnia. Miejscowość oddalona jest od Wrocławia jedynie o 25 kilometrów, dzięki czemu bez problemu można przyjechać z dzieckiem albo wybrać się na wycieczkę rowerową. W pałacu znajduje się restauracja oraz kawiarnia, a także hotel, dla tych, którzy szukają idealnego miejsca na romantyczny weekend.

Tagi: , ,