Usługi we Wrocławiu

Oświetlenie w obiektach handlowych jako czynnik marketingowy

19 grudnia 2018 at 11:35 By

wystawa sklepowa

Galerie handlowe, duże sklepy czy butiki posługują się różnymi sposobami, aby przyciągnąć klienta. Gdy ten już do danego pomieszczenia wejdzie, tam czekają na niego kolejne dobrze przemyślane „sztuczki”, dzięki którym jest bardziej skory do zakupów i pozostawienia pieniędzy. Od pięknego zapachu, po odpowiednio dobraną muzykę – nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale właśnie takie rzeczy mają ogromny wpływ na to czy dokonamy zakupu, czy nie.

Jak światło wpływa na decyzje zakupowe?

Sklepy, które mijamy w galeriach kuszą nas oryginalnymi i przykuwającymi wzrok witrynami. Równie ciekawa ekspozycja towaru czeka na nas w środku. Potencjalny nabywca widzi pięknie wystylizowane manekiny i specjalne ekspozytory. Wszystko po to, aby towar prezentował się jak najlepiej. Gdy zachwyceni widokiem wnętrza butiku oglądamy kolejne ubrania czy buty łatwiej jest nam podjąć decyzję o zakupie. Wszystko wygląda ciekawie, a w nas rodzi się pragnienie, aby daną sztukę mieć tylko dla siebie. Gdy dochodzi do tego przyjemna muzyka w tle i ładny zapach rozprzestrzeniający się we wnętrzu, prawie pewne jest, że z pustymi rękoma ciężko będzie nam stamtąd wyjść.

Pewnie niewiele osób zastanawiało się nad tym, że czynnikiem marketingowym w obiektach handlowych jest również oświetlenie. Niestety, źle zaprojektowana i wykonana aranżacja świetlna przestrzeni handlowych zniszczyć może wszystkie pozostałe marketingowe wysiłki. Dlatego właśnie nie należy jej lekceważyć i dołożyć wszelkich starań, aby zaprojektowana została prawidłowo. Dobrze podświetlone towary czy odpowiednia barwa światła – to wszystko realnie wpływa na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Pamiętajmy o tym.

Błędy w oświetleniu wnętrz handlowych

Wśród najczęściej pojawiających się błędów w oświetleniu wnętrz handlowych jest dość oślepiająca witryna sklepowa. A to przecież pierwszy kontakt potencjalnego klienta z danym butikiem. Oczywiście, ma ona przyciągać i sprawiać, że ludzie będą chcieli przekroczyć próg sklepu, ale nie może swym blaskiem wprost oślepiać. W samym wnętrzu problem często stanowią nieoświetlone półki, regały czy inne zakamarki. Dodatkowe, mniejsze oświetlenia w ich pobliżu eksponują towary jeszcze bardziej, o czym wszyscy powinni pamiętać.

zakupy

Pomijanie takich szczegółów grozi bowiem ominięciem słabo oświetlonego towaru. I nie chodzi tu o oświetlanie stricte punktowe, każdej kolejnej półeczki. Bardziej sprawdzi się po prostu podświetlenie większej powierzchni półek, tak aby efekt był ciekawszy.

Nieodpowiednia barwa światła w sklepie, to kolejny problem. Ciepłe, przytulne światło daje bowiem o wiele lepsze rezultaty marketingowe, gdy zależy nam na domowym i przytulnym klimacie. Kiedy jednak chodzi o przestronność i nowoczesność, zastosować należy światła zimne. Tych typów nie należy ze sobą mylić, gdyż mają naprawdę ogromne znaczenie dla ogólnej atmosfery panującej w obiekcie.

Elastyczność systemu oświetlenia, to niestety kolejny często pomijany czynnik. A przecież każda branża działa według określonych wytycznych, zgodnych z nowymi trendami, porami roku czy sezonami. Takie zmiany niosą ze sobą konieczność odmiennego oświetlenia i ekspozycji. Tu ratunkiem mogą okazać się często pomijane rozwiązania modułowe. Przy aranżacji świetlnej naszych pomieszczeń handlowych nie zapominajmy też o własnych pracownikach. Skupienie na kliencie jest oczywiście bardzo ważne, ale to sprzedawca spędza w danym pomieszczeniu często 8 czy 10 godzin dziennie. Z pewnością doceni dodatkowe oświetlenie ciągów komunikacyjnych, stref roboczych czy innych zakamarków.

Oświetlenie w obiektach handlowych, jako czynnik marketingowy

Jak widać oświetlenie w obiektach handlowych, jako czynnik marketingowy jest bardzo istotne. Jak więc odpowiednio je zaprojektować?

Nie oszukujmy się, zacząć tu należy od strategii, która pozwali nam zaoszczędzić niemałe pieniądze wydawane na światło. Oświetlenie LED, które proponuje chociażby firma LUXON pomoże znacząco obniżyć koszty, jednocześnie sprawiając, że atmosfera wnętrza będzie równomiernie rozświetlona i jasna. Odwiedzający sklep będą czuli się w nim komfortowo, a dokonywane zakupy miną im w sprzyjającej atmosferze.

Rozwiązania, jakie proponują urządzenia oświetleniowe LED pozwalają też zastosować, tak zwane oświetlenia akcentujące. Umiejętnie podkreślają one atrakcyjność i jakość wystawianych towarów. Ich efekt polega na skupieniu światła, a co na tym idzie uwagi klienta na konkretnym modelu butów, manekinie czy wystawie. Z tego powodu bardzo często stosowane w butikach i sklepach.

Na chwilę obecną technika oświetlenia LED osiągnęła tak wysoki poziom, że z całą pewnością każdy nawet najbardziej wymagający klient znajdzie wśród proponowanych rozwiązań coś dla siebie. Profesjonaliści pomogą mu natomiast stworzyć odpowiedni projekt i wdrożyć go w życie.

 

 

 

 

Tagi: