O Wrocławiu

Najciekawsze miejsca we Wrocławiu

12 kwietnia 2019 at 11:41 By

Wrocław to piękne, duże miasto, które gości turystów nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Trudno zwiedzić miasto i poznać wszystkie atrakcje w jeden dzień. Warto zatem sporządzić sobie listę miejsc, które warto odwiedzić. Co powinno się na niej znaleźć?

Większość przewodników o Wrocławiu ma raczej charakter spacerowy, gdzie odwiedzający miasto zwiedzają najpopularniejsze zabytki. I nic w tym dziwnego – te miejsca tworzą klimat całego miasta i bez ich odwiedzenia trudno wyrobić sobie zdanie na temat Wrocławia. Jakie są zatem najciekawsze miejsca we Wrocławiu warte odwiedzenia?

Klasyka – wrocławski Rynek

Trudno mówić o Wrocławiu bez zobaczenia i przespacerowania się po pięknym Rynku. Jego pierwotny obwód został wyznaczony już w XIII wieku, a od czasów II wojny światowej nieznacznie zmienił się tylko układ.

Interesująca jest przede wszystkim architektura Rynku – późnogotycki Stary Ratusz przyciąga wzrok turystów i staje się wdzięcznym obiektem to fotografowania. Koronkowa architektura zachwyca i zapada w pamięć wszystkim bez wyjątku. We wnętrzu Ratusza mieści się siedziba Muzeum Miejskiego, do którego można wejść za niewielką opłatą.

Oprócz tego w obrębie Rynku znajduje się wiele lokali gastronomicznych, które, zwłaszcza letnią porą, kuszą pięknymi zapachami wszystkich przechodniów. Co ciekawe – wrocławski Rynek zmienia się po zmroku, więc warto wybrać się nawet na krótki spacer po zachodzie słońca.

Ostrów Tumski – najwdzięczniejsza część Wrocławia

Chyba każdy, kto kiedykolwiek przyjechał do Wrocławia od razu usłyszał, że powinien zobaczyć Ostrów Tumski – zwłaszcza wieczorem! Ostrów to jedna z najpiękniejszych ulic w całym mieście, który swoją klasyczną, a jednocześnie niecodzienną architekturą zachwyca każdego. Jednocześnie jest to najstarsze część Wrocławia, a jego historia sięga aż czasów Mieszka I. Co ciekawe – aktualnie należy ona w całości do władz kościelnych.

 

W przewodnikach ta część Wrocławia określana jest najczęściej najpiękniejszym zespołem zabytków sakralnych. W samym sercu Ostrowa znajduje się gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, której nie sposób ominąć. Oprócz tego na Ostrowie Tumskim można zwiedzić najstarszy kościół w mieście – romański kościół św. Idziego, którego historia sięga XIII wieku.

Hala Stulecia czy Pergola – od czego zacząć zwiedzanie?

Wizytówką Wrocławia jest również Hala Stulecia, dawniej nazywana Halą Ludową, oraz otaczająca ją Pergola wraz z Fontanną Multimedialną. Hala Stulecia to monumentalna budowla żelbetonowa, łącząca zarówno gotyk, renesans, jak i barok. Gmach został otwarty w 1913 roku i aktualnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Konstrukcja została zaprojektowana przez architekta Maxa Berga i niemal od samego początku ma charakter kulturowy.

Pergola znajdująca się w bliskim sąsiedztwie Hali Stulecia, Ogrodu Japońskiego oraz Parku Szczytnickiego, to niegdyś popularne miejsce spacerów wrocławskiej socjety. Współcześnie zachwyca, zwłaszcza późną wiosną i niezmiennie nadal jest jedną z najczęściej wybieranych tras spacerowych. Pergola otacza Fontannę Multimedialną, będącą jednocześnie największą fontanną w Polsce. W jej konstrukcji umieszczono ponad 300 dysz wodnych oraz 800 punktów świetlnych, dzięki czemu pojawiła się możliwość organizowania fenomenalnych pokazów wodnych. Najbardziej zjawiskowe są jednak wieczorem.

Ogród zoologiczny oraz Afrykarium – dlaczego warto się tam wybrać?

Wrocławski Ogród Zoologiczny od wielu lat cieszy się ogromną popula

 

rnością wśród rodzin. Jednocześnie warto wspomnieć, że jest to najstarsze ZOO w Polsce, które zostało założone w 1865. Aktualnie żyje w nim ponad 100 tysięcy gatunków zwierząt.

Od niedawna odwiedzający ZOO mają również okazję zwiedzenia Afrykariumwielkiego kompleksu oceanarium, gdzie żyją jedynie gatunki pochodzące z Czarnego Lądu. Turyści mogą zobaczyć hipopotamy, pingwiny czy płaszczki w ich naturalnym środowisku, a także poobserwować rekiny oraz krokodyle w porze karmienia. Widok z pewnością jest niezapomniany.

Co zwiedzić we Wrocławiu?

Wrocław to piękne miasto z wieloma wspaniałymi zabytkami i atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie można go jednak opuścić bez zwiedzenia takich miejsc jak Rynku, Ostrowa Tumskiego czy Hali Stulecia. Każda chwila poświęcona na spacerze po Wrocławiu z pewnością nie będzie stracona.

 

Tekst powstał we współpracy z hotelem Jasek.