Zdrowie Wrocławianina

Leczenie alkoholizmu we Wrocławiu. Metody i terapie

30 grudnia 2015 at 13:56 By

Choroba alkoholowa wbrew obiegowym opiniom nie dotyczy jedynie osób z marginesu społecznego i patologii. Osoby o wysokim statusie społecznym, z wyższym wykształceniem i te bardziej zamożne, również popadają w alkoholizm. Choroba charakteryzuje się tym, że alkohol zaczyna odgrywać najważniejszą rolę w życiu osoby uzależnionej, stopniowo oddalając ją od najbliższych i pasji. Alkohol wypełnia każdą życiową przestrzeń i staje się motorem napędowym wielu działań.

Czy zatem można zatrzymać dalszy rozwój choroby alkoholowej? Można, jednak podstawowym krokiem do podjęcia decyzji o leczeniu jest przyznanie się osoby uzależnionej przed sobą, że ma problem z alkoholem. Uzależniony musi chcieć wyleczyć się alkoholizmu – inaczej nawet najskuteczniejsze metody się nie sprawdzą.

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów terapii i metod na leczenie alkoholizmu. Można je podzieli na dwie grupy – na metody terapeutyczne i farmakologiczne. Do metod terapeutycznych zaliczają się przede wszystkim sesje z terapeutą uzależnień a także uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia takich jak np. kluby AA, Al-Anon. Wiele grup wsparcia działa również przy kościołach.

Do medycznych sposobów zalicza się terapia awersyjna bazująca na esperalu z disulfiram. Metoda ta jest często wybierana przez pacjentów, bowiem pomogła już wielu osobom. Esperal jest lekiem, który skutecznie wymusza pozostanie w abstynencji, Dzieje się tak za sprawą, zawartego w nim disulfiram, który wpływa na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości gdy zostanie zmieszany z alkoholem.

Tagi: , , ,