Porady

Konflikty w branży IT – kiedy może przydać się pomoc prawnika?

26 kwietnia 2023 at 16:09 By

prawnik

Branża IT jest szeroko pojętym określeniem znajdującym zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność korzystania z nowoczesnej technologii informatycznej. Praca w IT polega nie tylko na wsparciu technicznym firm, ale też odpowiednim i przede wszystkim skutecznym zabezpieczeniu ze strony prawnej. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług prawników IT, ponieważ jest to dobra forma zabezpieczenia, w momencie wystąpienia jakichkolwiek problemów natury prawnej.

Jakie problemy mogą wystąpić w branży IT?

Firmy, które świadczą usługi z branży IT często, borykają się z wieloma różnymi problemami. Niestety wiele z nich wymaga profesjonalnego podejścia osób znających przepisy prawa. Do najczęstszych problemów w branży IT zalicza się:

 • Wyciek danych
 • Słabe zabezpieczenia w przypadku pracy zdalnej pracowników
 • Stare oprogramowanie wpływające na niedostatecznie zabezpieczenia ważnych danych
 • Awaria sieci uniemożliwiająca wykonanie ważnych zadań

Oczywiście problemów występujących w branży IT jest bardzo dużo, dlatego firmy świadczące takie usługi, powinny zatrudnić dobrego prawnika, który zadba o stronę prawną w przedsiębiorstwie.

Obsługa prawna firm wymaga znajomości przez prawników specyfiki branży IT, ponieważ w przeciwnym razie zagwarantowanie świadczenia profesjonalnych usług zgodnych z przepisami prawa będzie możliwe. Szybkie rozwiązywanie sporów i innych konfliktów jest w przypadku działalności w tej branży najważniejsze.

Czym się zajmuje prawnik pracujący w branży IT?

Firmy świadczące usługi z zakresu IT muszą działać zgodnie z prawem. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy dogłębnie zna przepisy prawa, co w konsekwencji może prowadzić do pewnych niedopatrzeń lub nieświadomego popełniania poważniejszych błędów. Do zadań prawnika zalicza się czynności tj.:

 • Przygotowywanie umów oraz ich analiza ze strony prawnej (umowa o zakazie konkurencji, umowa wdrożeniowa, umowa usług programistycznych, umowa waterfall itp.)
 • Zabezpieczenie w kwestii prawa autorskiego
 • Pomoc w e-commerce, czyli coraz popularniejszym handlu elektronicznym
 • Praca nad regulaminami wdrażanymi w firmie
 • Polityka dotycząca ochrony danych osobowych
 • Rozwiązywanie sporów z klientami
 • Wsparcie w rozwiązywaniu problemów na drodze pracownik-pracodawca 
 • Pomoc w przypadku braku płatności za usługi świadczone na rzecz innych firm
 • Reprezentacja w sporach sądowych

Stała obsługa prawna dedykowana jest zarówno małym, jak i dużym firmom działającym w branży IT. Samodzielne przygotowanie umów, czy nawet reprezentacja w przypadku różnych sporów mogłoby nie być tak efektywne. Ponadto prawnik IT podczas analizy umowy często pomaga również zrozumieć niejasne dla obu stron znajdujące się tam przepisy. Zabezpieczenie swoich interesów dzięki współpracy z prawnikiem niesie wiele korzyści, a więc ryzyko wystąpienia problemów mających negatywny wpływ na funkcjonowanie firmy właściwie nie istnieje.

Warto wspomnieć, że prawnik może nieść pomoc także w doradztwie podatkowym, przez co nie trzeba korzystać z dodatkowych usług radców prawnych z tej dziedziny. Prawnik współpracujący z branżą IT oferuje wsparcie na każdym etapie współpracy, a także reprezentuje firmę zarówno przed klientami, jak i innymi organami. Brak takiej pomocy to ogromny błąd oraz duże ryzyko, że nie poradzimy sobie sami w momencie wystąpienia poważnych trudności.

prawnik

Dlaczego wsparcie prawnika jest tak ważne w branży IT?

Współpraca z prawnikiem specjalizującym się w branży IT to ogromne ułatwienie, jeśli chodzi o zarządzanie firmą. Poza tym z takich usług powinny skorzystać przede wszystkim przedsiębiorstwa, które się rozwijają i chcą zabezpieczyć swoje interesy. Dynamiczny rozwój firmy może wymagać większej znajomości przepisów prawa z uwagi na konieczność częstszego sporządzania umów, reprezentowania, czy rozwiązywaniu konfliktów. 

Zdarza się, że w IT dochodzi do wystąpienia awarii, które mogą wpływać na współpracę oraz bezpieczeństwo danych. Niestety w przypadku wielu takich sytuacji ważne jest wsparcie prawne i postępowanie zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez prawnika. Zarządzanie firmą wraz z pomocą prawnika IT jest dużo prostsze i bezpieczniejsze.

Prawnik IT to osoba mająca ogromną wiedzę oraz doświadczenie ze strony prawnej w tej branży. Przedsiębiorstwa korzystające z takich rozwiązań mogą pochwalić się lepszym prosperowaniem i szybkim rozwiązywaniem problemów/sporów na tle natury prawnej.