Jakie meble medyczne mogą znaleźć się w domu chorego
8 maja 2020 at 14:10 By WrocLove
Pacjenci obłożnie chorzy, dla których wygody i bezpieczeństwa została zalecona domowa hospitalizacja powinni być w dalszym ciągu traktowani jak pacjenci przebywający w szpitalu.
Ich warunki leczenia i codziennego bytu nie powinny odbiegać standardem od tych, których doświadczyliby w szpitalu, zarówno w kontekście stałej opieki, jak i wyposażenia medycznego. Jakie meble medyczne powinny znaleźć się w domu chorego i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Najważniejsze typy mebli medycznych do domu chorego
Zastosowanie mebli medycznych w domu pacjenta, który swój proces leczenia będzie przechodził poza salą szpitalną, w znaczącym stopniu ułatwia pobyt w domu zarówno samemu pacjentowi, jak i jego opiekunom. Meble medyczne są przystosowane do potrzeb chorych, dzięki czemu zapewniają większą wygodę podczas leżenia, siedzenia czy różnych procedur medycznych i pomagają zamiast szkodzić. Za przykład wystarczy wziąć klasyczne łóżko rehabilitacyjne, który składa się z kilku segmentów i każdy z nich może być ustawiony w określonej pozycji dla lepszego wsparcia ciała pacjenta w pozycji leżącej lub siedzącej. Tradycyjna kanapa bądź łóżko dostępne w domu pacjenta nie zapewnią mu takiej wygody.
Wśród typów mebli medycznych, o jakich warto pomyśleć wyposażając dom pacjenta obłożnie chorego, obok łóżka szpitalnego bądź rehabilitacyjnego, warto rozważyć zakup wyposażenia dodatkowego – wieszaka na kroplówkę, szafki przyłóżkowej z rozkładanym blatem, parawanu, jeśli pacjent może potrzebować więcej prywatności. Wyposażenie takie kojarzy się z salą szpitalną i choć w domu pacjenta staramy się stworzyć bardziej przytulne, komfortowe warunki leczenia, profesjonalne meble medyczne znacząco ułatwią opiekę nad pacjentem.
Jak dobierać meble medyczne do wyposażenia domowego?
Specjalistyczne meble medyczne powinny spełniać wysokie standardy jakości i higieny. Te będą miały znaczenie nie tylko w sali szpitalnej, ale i domu pacjenta – wyposażając pokój, w którym pacjent będzie spędzał większą część swojego dnia i w którym będzie odbywało się jego leczenie, należy zadbać o kwestię wygody i komfortu, ale i bezpieczeństwa oraz higieny. Meble medyczne muszą być łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na środki dezynfekujące i odkażające, zabezpieczone na wypadek zabrudzenia odchodami czy krwią oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Większości z tych warunków nie spełni standardowe, domowe wyposażenie. Meble medyczne dedykowane do zastosowania w szpitalach, ale i domach pacjentów są produkowane tak, by pomimo konieczności zachowania najwyższej czystości były trwałe i ułatwiały pracę opiekunów.
Dla osób hospitalizowanych w domowych warunkach, podobnie jak pacjentów szpitalnych, meble medyczne wykonywane są ze specjalnych tworzyw zaakceptowanych przez branżę medyczną i widzianych jako bezpieczne i trwałe rozwiązanie. Wśród tych wymienić można m.in. meble wykonane ze stali nierdzewnej pokrytej farbą proszkową lub powłokami chromowanymi. Materiały takie są odporne na korozję i uszkodzenia, zabezpieczone przed działaniem chemicznych środków czyszczących i bezpieczne w razie kontaktu z płynami ustrojowymi. Ich czyszczenie jest łatwiejsze, niż w przypadku jakichkolwiek innych materiałów, w tym np. drewna. Drewniane łóżka rehabilitacyjne, choć wyglądają lepiej i zdecydowanie łatwiej wpasowują się w wystrój mieszkania, nie są tak praktyczne jak stalowe meble medyczne.
Ważnym elementem konstrukcyjnym mebli medycznych przystosowanych do zastosowań szpitalnych, ale i domów pacjentów są meble tapicerowane pokryte bezszwową, nieorganiczną tapicerką eliminującą wysokie ryzyko gromadzenia się bakterii w załamaniach materiału czy w pobliżu szwów. Podobnie jak konstrukcje stalowe, tapicerka taka jest łatwa w utrzymaniu w czystości, odporna na przetarcia i uszkodzenia oraz wykonana tak, by przetrwała wiele lat ciągłego użytkowania.
Dom pacjenta, który ma być hospitalizowany i leczony poza placówką medyczną musi być tak samo bezpieczny, jak szpital czy placówka rehabilitacyjna, a zarazem wygodniejszy i gwarantujący dobre samopoczucie psychiczne pacjenta. Niezbędne wyposażenie medyczne przystosowane do kontaktu z chorym warto zestawić więc z wyposażeniem, które będzie przypominało pacjentowi o tym, że jest w domu. Tak długo, jak pacjent ma warunki właściwe do leczenia i zdrowej, bezpiecznej rekonwalescencji, pobyt w domu może być dla niego o wiele korzystniejszy, niż czas spędzony w szpitalu.
Tagi: stojaki do kroplówek producent, szafka przyłóżkowa z blatem bocznym, łóżka szpitalne wrocław