Zdrowie Wrocławianina

Jak skutecznie wyleczyć hemoroidy?

2 sierpnia 2019 at 12:27 By

Tak naprawdę hemoroidy, to naturalne struktury odbytu, które uszczelniają jego kanał. Problem stanowią tylko te, które w skutek pewnych nieprawidłowości przestają odpowiednio pełnić swoje funkcje. Ich stan chorobowy powoduje, że nadmiernie wypełniają się krwią i rozciągają, powodując przy tym spory dyskomfort w trakcie siadania lub korzystania z toalety.

O tym, że cierpimy na skutek tak zwanych guzków krwawniczych sugeruje swędzenie w okolicy odbytu, podrażnienia śluzówki i podejrzana, sącząca się wydzielina, a także ślady krwi na bieliźnie lub papierze toaletowym. Z czasem, wraz z postępującym stanem chorobowym dojść może również do tak zwanego wypadania guzków – stają się wtedy widoczne na zewnątrz.

Przyczyny powstawania żylaków odbytu

Uznaje się, że żylaki odbytu powstają niezależnie od wieku i płci. A to oznacza, że pojawić mogą się w każdym momencie życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Istnieją jednak pewne czynniki, które sprzyjają powstawaniu tej dolegliwości. Należą do nich: prowadzenie siedzącego trybu życia i brak aktywności fizycznej. Na powstanie hemoroidów narażeni są więc między innymi pracownicy biurowy wszelkiej maści, a także kierowcy, którzy za kółkiem spędzają długie godziny. W kontekście szukania przyczyn żylaków odbytu wspomnieć warto również o źle zbilansowanej diecie.  Dostarczanie organizmowi za małych ilości błonnika oraz niewystarczających ilości płynów, kończy się bowiem zaparciami, które nadmiernie rozciągają błonę śluzową odbytu.

Na przykrą dolegliwość w postaci hemoroidów narażone są także kobiety w zaawansowanej ciąży. Co więcej,
w ich przypadku zbliżające się rozwiązanie tylko potęguje problem. W trakcie porodu i nadmiernego parcia guzki krwawiczne rozciągają się, by w trakcie połogu dać o sobie znać dość bolesną chorobą hemoroidalną.

Z przyczyn naturalnych, a więc spowolnionej perystaltyki jelit, hemoroidy bardzo często pojawiają się też u osób po 50 roku życia. Innymi powodami ich występowania są również: otyłość, częste biegunki lub regularnie uprawiany seks analny.

Jak skutecznie wyleczyć hemoroidy?

Leczenie hemoroidów w dużej mierze zależy od skali problemu z jakim mamy do czynienia. W przypadku małych guzków możemy bowiem spróbować zaleczyć je domowymi sposobami. Wśród takich prym wiodą tak zwane nasiadówki, a więc ziołowe napary i kąpiele. Przeważnie opierają się one na składnikach takich, jak rumianek, kora dębu, szałwia i kora kasztanowca. Niektórzy chwalą sobie również zimne okłady oraz wprowadzenie i przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety. Do profilaktyki w przypadku hemoroidów zaliczyć można również codzienną gimnastykę i unikanie siedzącego trybu życia. Przy bardziej nasilonym problemie, większość chorych sięga po wszelkiego rodzaju maści, czopki i tabletki – bardzo często zresztą dostępne bez recepty. I tu metody samodzielnego radzenia sobie z problemem właściwie się wyczerpują. W przypadku poważniejszego stanu chorobowego niezbędna jest bowiem pomoc specjalisty.

Kiedy udać się do poradni chirurgicznej?

Poradnia chirurgiczna, to miejsce które po prostu musimy odwiedzić, jeśli nasze guzki zaczynają się powiększać, krwawić lub uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Najlepiej jednak wybrać taką, która nasz problem będzie w stanie potraktować nieszablonowo. Do wyboru pozostają nam bowiem metody operacyjne, jak i laserowe. Co więcej, warto również wybrać placówkę, która doświadczenie posiada w diagnostyce i leczeniu innego rodzaju pokrewnych schorzeń. Przykładowo w poradni chirurgicznej we WrocławiuMediAID oprócz leczenia hemoroidów i guzków krwawniczych odbytu, specjaliści zapewniają również diagnostykę i leczenie kłykcin kończystych, tłuszczaków, polipów przewodu pokarmowego, znamion skórnych czy przepuklin brzusznych i pachwinowych. Oddając się w ich ręce mamy więc pewność doświadczenia – a to w kwestii usuwania hemoroidów jest bardzo ważne. Źle wykonany zabieg niesie bowiem ze sobą bardzo przykre konsekwencje.