Usługi we Wrocławiu

Jak kupić laptopa żeby nie żałować wydanych pieniędzy?

12 lutego 2020 at 14:01 By

laptop gamingowy

Zakup laptopa to niebagatelny wydatek. Ceny lepszych modeli mogą sięgać nawet do 4 tysięcy. Oczywiście, jak każdemu wiadomo, wyższa cena równa się niemal zawsze lepszym parametrom. A jak dokonać zakupu laptopa tak, by był on jednocześnie dobrej jakości i w niezbyt wygórowanej cenie?

Do czego będzie wykorzystywany komputer?

Jest to kluczowe pytanie podczas dokonywania wyboru. Czy będziesz wykorzystywać go jedynie do pracy, czy też jesteś zapalonym miłośnikiem lub miłośniczką gier? Czy Twoja praca polega jedynie na tworzeniu treści lub bazy danych, czy zajmujesz się może grafiką komputerową? Praktycznie zawsze wtedy, gdy sposób wykorzystywania laptopa wiąże się z koniecznością posiadania sprzętu o dobrej jakości obrazu, warto przemyśleć odłożenie większej sumy na jego zakup.

Główne przeznaczenia i rodzaje laptopów

laptopLaptop domowy– typowo wykorzystywany w domowym zaciszu, może służyć do pracy, surfowania po Internecie, obejrzenia filmu lub odtwarzania muzyki. Nie ma zbyt wygórowanych parametrów technicznych. Jeden z najczęściej wybieranych rodzajów laptopa.

Laptop biznesowy – jego budowa często bazuje na zastosowaniu mocniejszych podzespołów, przez co może on zyskiwać na wadze. Zależy to jednak od wyboru typu laptopa, gdyż możemy zdecydować się na tanie modele, które będą o wiele lżejsze i mniej wyposażone. Lepszym pomysłem może być jednak zdecydowanie się na sprzęt w formie premium, który zapewnia liczne podłączenia do sprzętów takich jak dysk zewnętrzny, dodatkowy monitor i wiele innych. Wiele zależy jednak od rodzaju prowadzonego biznesu i tego, w jakim miejscu najbardziej z niego korzystasz (mobilnie, czy za biurkiem).

Laptop do gier– jego główne cechy to mocny procesor i karta graficzna, które znacznie podnoszą wartość komputera. Inne ważne parametry to bardziej wydajne układy chłodzenia, większa pamięć RAM i pojemniejszy dysk. Podobnymi kryteriami, jak przy wyborze laptopa do gier, możemy kierować się, wybierając sprzęt do tworzenia grafiki komputerowej, zwłaszcza że celem dalszej edycji plików w razie konieczności dokonania poprawek, ważne jest stosowanie plików nieskompresowanych, a te zajmują o wiele więcej miejsca, niż pliki skompresowane. Warto o tym pamiętać i nabyć komputer o wyższych parametrach technicznych.

nowy laptop

W przypadku uszkodzenia laptopa warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu komputerowego specjalizującego się w naprawach laptopów i komputerów stacjonarnych.

Ultrabooki wydają się laptopami idealnymi. Mają niską wagę, zatem doskonale nadają się do pracy z dowolnego miejsca na świecie. Są niezwykle wydajne, charakteryzują się szybką łącznością, a także długim czasem pracy baterii. Ze względu na swoją energooszczędność, są często wybierane zarówno przez programistów, grafików komputerowych, jak i biznesmenów.

Laptopy konwertowalne to komputery, które umożliwiają obrót ekranu z poziomu do pionu i odwrotnie. W przypadku wspominania o tym typie laptopa często wymienia się również laptopy hybrydowe, które łączą w sobie laptop i tablet. Wszystko dzięki specjalnym zawiasom pozwalającym na całkowite odpięcie monitora od klawiatury, przekształcając go w samowystarczalny tablet.

Jak widać, na wybór właściwego laptopa trzeba poświęcić nieco czasu. Istotnych jest jeszcze szereg innych parametrów, na których temat wypada mieć przynajmniej podstawową wiedzę, która pozwoli na doprecyzowanie naszych oczekiwań. Ważna jest też przekątna ekranu, dobór systemu, rodzaju matrycy, rozdzielczości, a także wielu innych. Oceń też to, jak dużo będziesz się z danym laptopem przemieszczać. Jeśli nie masz w planach zbyt dużo podróżować z laptopem, możesz sobie pozwolić na cięższy sprzęt, wyposażony m.in. w mocniejsze podzespoły.