Zdrowie Wrocławianina

EEG w domu pacjenta

5 sierpnia 2019 at 11:28 By

eeg w domu pacjent

Badanie EEG, jest to badanie mózgu, które sprawdza aktywność tego narządu. Ogromną zaletą tego badania jest bez wątpienia fakt, że pozwala ono na diagnozowanie różnych chorób mózgu, które w inny sposób nie mogłyby zostać zdiagnozowane.

Nie ma co się obawiać tego badania, ponieważ nie powoduje ono żadnego dyskomfortu czy bólu. Polega ono na zapisywaniu aktywności neuronów, które znajdują się w korze mózgu. To nieinwazyjne badanie mózgu przydaje się w wielu przypadkach i jest wykonywane zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

A jakie wskazania są potrzebne, aby takie badanie było zalecane? Przede wszystkim mowa tutaj o przewlekłych oraz nawracających bólach głowy. Ponadto także fizyczne urazy głowy kwalifikują do tego, aby badanie EEG zostało wykonane. Dodatkowo takimi wskazaniami są także zaburzenia snu czy utrata świadomości oraz zdiagnozowanie nowotworu mózgu czy też zatrucie substancjami neurotoksycznymi. Jak więc widać, wskazań aby to badanie przeprowadzić jest naprawdę całkiem sporo, dlatego też badanie to jest dosyć powszechne i wiele osób już je kiedyś miało. To właśnie za pomocą badań EEG można potwierdzić lub wykluczyć padaczkę.

Jak wygląda przebieg badania EEG?

badanie eegPrzede wszystkim takie badanie przeprowadzane jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Na głowę osoby, która będzie badana, jest nakładany specjalny czepek z elektrodami, których zadaniem jest monitorowanie aktywności mózgu.

Aby elektrody lepiej przewodziły impulsy, są one smarowane specjalnym żelem, który właśnie to ułatwia. Badanie podzielone jest na dwa etapy – pierwszy spoczynkowy, który polega na pobraniu zapisu aktywności mózgu bez żadnych dodatkowych bodźców oraz drugi etap, podczas którego stosuje się pewne bodźce pobudzające mózg.

Nie ma się jednak czego obawiać, bodźce te to przede wszystkim proste czynności takie jak szybkie oddychanie, czy mruganie oczami. Jak wiec widać, badanie EEG wcale nie jest bardzo stresujące czy czasochłonne. Nie jest także trudne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie ma się więc czego bać, jeżeli zostało ono zalecone w celach diagnostycznych.

EEG wykonywane w domu

Coraz więcej ośrodków wykonujących badanie EEG, przeprowadza je w domu u pacjenta. Dzięki takim działaniom coraz więcej osób decyduje się mimo wszystko na podjęcie takiego badania i nie stresowanie się nim. Ponadto badania wykonywane w domu są dużo bardziej wygodne – zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami, które mają problemy z poruszaniem się. Jeżeli więc do tej pory zwlekałeś z przeprowadzeniem u siebie badania EEG, to może warto zdecydować się na domową wizytę specjalistów, którzy szybko przeprowadzą je dla ciebie?

Dzięki temu będziesz mieć świadomość tego, jak działa twój mózg oraz czy są w jego działaniu jakieś nieprawidłowości. Być może przeżyłeś jakiś uraz głowy, który ogranicza twoje zdolności poruszania się, lub sprawił że twoja głowa non stop cię boli – jeżeli takie coś się stało, to nie powinieneś czekać ani chwili dłużej i zarejestrować się na badanie EEG, które zostanie wykonane u ciebie w domu.

W dzisiejszych czasach jest naprawdę wiele udogodnień, nawet dla osób niepełnosprawnych lub dla osób po wypadkach. Nie trzeba rezygnować z ważnych badań tylko dlatego, ze nie można na nie dojechać. Jeżeli nie jesteś w stanie na nie dojechać, to lekarze przyjadą do ciebie.

Profesjonalne badanie EEG w domu pacjenta oferuje kochanski.biz.pl.

Tagi: , ,