Usługi we Wrocławiu

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego

7 sierpnia 2019 at 15:49 By

niemcy

Angielski i niemiecki to obecnie jedne z najpopularniejszych języków, które uczy się w szkole nasze dzieci, ale i które przydają się w życiu codziennym, czy to w pracy, czy w relacjach towarzyskich bądź w czasie zagranicznych wakacji. O ile jednak język angielskie zna właściwie każdy, przynajmniej na poziomie podstawowym, o tyle niemiecki nie jest już tak popularny. Są jednak korzyści płynące z nauki niemieckiego. Choćby dlatego przedstawiamy 5 powodów, dla których warto uczyć się języka niemieckiego.

Warto uczyć się języka niemieckiego, bo warto uczyć się języków obcych

By wspierać rozwój intelektualny dziecka i stymulować mózg dorosłych, potrzebne są nieustanne bodźce. Jednym z nich może być nauka jakiegokolwiek języka obcego, która wpływa na tworzenie się nowych powiązań w naszym mózgu i dzięki której nasze szare komórki nie spoczywają na laurach, ale wręcz przeciwnie, wciąż są zmuszane do wytężonej pracy. Jeśli zatem chcemy zachować kondycję intelektualną nawet w starszym wieku, to postawmy na naukę języka, na przykład niemieckiego, jeśli wcześniej nie mieliśmy okazji się go nauczyć.

Warto uczyć się niemieckiego, bo może przydać się w pracy

Zwłaszcza w zachodnich województwach Polski potrzebne są osoby, która znają język niemiecki na poziomie zaawansowanym, a to ze względu na liczne kontakty z niemieckojęzycznymi kontrahentami. Czasem nawet potencjalni pracodawcy nie wymagają doświadczenia, ale zależy im na wysoko rozwiniętych umiejętnościach językowych – te wystarczą, by dobrze zarabiać, a reszty można nauczyć się w praktyce. Tym samym nauka niemieckiego przynosi wymierne owoce w przyszłości w postaci zadowalającej pensji.

Język niemiecki jako 10 na liście języków pod względem posługujących się nim osób, staje się coraz bardziej popularny i obejmuje coraz to nowe dziedziny.

Pamiętajmy, że znajomość języków na wysokim poziomie zawsze podnosi nasze szanse na rynku pracy, a po drugie sprawia, że możemy wyjechać do pracy do naszych zachodnich sąsiadów i tam zarabiać w euro.

Język niemiecki jest równie przydatny w czasie podróży

Chcielibyśmy odwiedzić Berlin, ale nie potrafimy się porozumiewać po niemiecku i pojawia się problem, ponieważ język angielski, teoretycznie tak powszechny, nie sprawdzi się jednak wszędzie. Na przykład na Węgrzech więcej osób będzie mówiło po niemiecku czy po angielsku.

Niemcy

Dlatego jeśli chcielibyśmy zwiedzać obce kraje i czuć się w nich swobodnie oraz pewnie, to warto zainwestować w naukę niemieckiego, zwłaszcza że Niemcy mamy tuż obok.

Nauka niemieckiego to możliwość czytania literatury niemieckojęzycznej

Chociaż żyjemy w czasach, w których podobno sztuka czytania zanika, to jednak są osoby, które lubią książki. Jeśli dodatkowo zależy nam na literaturze obcej, mamy szerokie pole do popisu, by połączyć przyjemne z pożytecznym i czytając niemieckojęzyczne książki, jednocześnie jeszcze poprawić swoje umiejętności językowe: poznać nowe słownictwo czy utrwalić struktury gramatyczne.

język niemiecki

Dodatkowo rozszerzymy swoje horyzonty – o ile na początku warto postawić na lektury przeczytane już w języku polskim, o tyle będąc na bardziej zaawansowanym poziomie, można wybrać książki, które nie zostały przetłumaczone.

Ucząc się niemieckiego, poprawisz swoją pamięć i logiczne myślenie

Ucząc się nowego języka, musisz ćwiczyć pamięć, zwłaszcza powtarzając nowe słownictwo – niezależnie, czy robimy to tradycyjnie, tworząc listy słów, czy korzystając z nowoczesnych aplikacji. Dzięki stymulowaniu mózgu poprawiamy swoją pamięć, regularnie ją ćwicząc. Taka nauka może przynieść korzyści w życiu codziennym – być może nie będziesz sprawdzał dwa razy, czy na pewno zamknąłeś samochód albo drzwi od domu…

Ucząc się języka niemieckiego, możesz studiować za granicą

Posługiwanie się językiem niemieckim na poziomie zaawansowanym otwiera wiele drzwi nie tylko do kariery zawodowej, ale też studenckiego życia. Jeśli idąc na studia, umiesz język niemiecki na tyle, by móc żyć w kraju niemieckojęzycznym, niekoniecznie w Niemczech, możesz wyjechać na wymianę w ramach studenckiego programu Erasmus.

Dzięki temu będziesz miał okazję pomieszkać w innym państwie, której nie miałbyś, nie znając języka, ponieważ o ile w trakcie codziennego życia i posługiwania się niemieckim nasze umiejętności na pewno jeszcze wzrosną, o tyle i tak trzeba umieć dużo, by zrozumieć wykłady na uczelni po niemiecku. Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele metod nauki języka niemieckiego. Jedną z nich jest metoda Direct, która stosowana jest przez wiele szkół językowych, w tym we wrocławskiej Yellow. Ta metoda pozwala na szybkie opanowanie języka niemieckiego w mowie i piśmie, a co najważniejsze – pomimo tego, że jest to metoda wymagająca, to jest bardzo przyjemna dla kursantów.

Tagi: ,